Rapport: 15 miljard aan woningen in handen investeerders JOL Walcheren Al even na achten stonden gisteren de eerste gasten voor de deuren van horecabedrijven in Hulst. En dat terwijl het aantal coronabesmettingen juist hier piekt. De gasten zitten er niet mee. Ook Ludo Markx en vriendin Paula Vercammen uit het Belgische Bornem zitten genoeglijk aan een Grimbergen bij Het Bonte Hert. „Gisteravond zeiden we gelijk: Morgen gaan we in Hulst een pintje drinken." FOTO KELLY THANS c Van der Zwaag stopt ermee Burgemeester van Veere vertrekt na zestien jaar Cosmetisch drama Turkije Brazilian butt lift kost Nederlandse vrouw het leven Als abonnee maakt u gratis gebruik van alle digitale mogelijkheden! it Grote institutionele beleggers, vaak Amerikaans, hebben de afgelopen tien jaar voor meer dan 15 miljard euro woningen in Nederland opgekocht. Niet alleen in de grote steden, maar ook in kleinere plaatsen als Amersfoort en Den Bosch. Dat blijkt uit een onderzoek naar de rol van investeerders op de Eu ropese woningmarkt in opdracht van de Groenen in het Europees Parlement. Vooral Amerikaanse pensioenfondsen en verzekeraars kopen in Europa iedere woning waarvan ze een goed rendement verwachten. Volgens de onderzoekers zijn de beleggers mede debet aan de enorme stijging van woningprij zen en huren in de vrije sector. De ongeschreven regel dat maximaal een derde van ieders inkomen op- gaat aan wonen en energie wordt in veel gevallen niet meer gehaald. ,,Huizen worden gezien als een beleggingsobject om winst mee te maken in plaats van iets om in te wonen'', zegt Europarlementariër Kim van Sparrentak van Groen Links, onderdeel van De Groenen. ,,Ze spelen Monopoly met onze huizen en ze zijn nog maar net be gonnen." De partij wil het rapport agende ren voor een Europese top van volkshuisvestingsministers in het voorjaar. 'Europa' vindt dat woon beleid iets is van de afzonderlijke landen. Volgens Van Sparrentak kan Brussel wel degelijk financiële drempels opwerpen om te voorko men dat veel huizen als belegging worden gebruikt. Volgens het onderzoek hebben beleggers voor 1,8 biljoen euro vastgoed in Europa in handen. Amerikaanse investeringsmaat schappijen en pensioenfondsen hebben inmiddels voor 579 miljard euro aan Europese huizen gekocht. Van Londen tot Berlijn en van Hel sinki tot Barcelona, overal slaan ze toe. Ze spelen Monopoly met onze huizen en ze zijn nog maar net begonnen De Amerikaanse firma Black- stone, die ook in Nederland huizen koopt, is zelfs een van de grootste huurbazen van Europa geworden met 117.000 woningen. Ter verge lijking: dat zijn er twee keer meer dan in een stad ter grootte van Dordrecht. In Spanje is Blackstone de allergrootste huisbaas met 40.000 woningen. Beleggingsfondsen kopen vooral in de grote steden. In Nederland hebben ze ook huizen in kleinere plaatsen op de korrel. De afgelopen tien jaar werd in Amsterdam voor 5,7 miljard euro aan huizen ge kocht door beleggers, in Rotter dam voor 4,1 miljard, in Den Haag voor 2,4 miljard, in Eindhoven voor 1,1 miljard, in Utrecht voor 960 miljoen, in Amersfoort voor 659 miljoen, in Den Bosch voor 103 miljoen en in Tilburg voor 6 mil joen euro. c Economie Nieuwsmedia C P3 C P3 £PZC Q. lol vindt nchtcf'^^jruj tloor -ltssinqenqèen straatrace, Op pzc.nl of via de app Beleggers uit VS kopen Nederlandse huizen op Ton Voermans Brussel - Kim van Sparrentak, Europarlementariër GroenLinks donderdag 27 januari 2022 Weeroverzicht lange termijn: C P20 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1