Miljoenen huizen leeg Huur- en koopprijs explosief gestegen De markt komt tot rust 17 SPANJE ITALIË Hogere huren Als we niets doen, zegt Van Spar- rentak, wordt de woningmarkt van de investeerders, met steeds hogere huren. ,,Er is een informele afspraak dat je 30 procent van je inkomen zou moeten besteden aan woonlas ten en energie, maar dat is al lang niet meer zo. Waar de investeerders het overnemen, wordt het steeds duurder.'' De onderzoekers wijzen erop dat de investeerders klaar zijn voor het moment dat de woningmarkt in stort. ,,Aan het begin van de corona crisis reserveerden ze er geld voor. Dat zag je ook in de economische crisis in 2008-2009. Mensen verlo ren hun woning en die hebben zij opgekocht. Zo pervers is het.'' Wonen is een grondrecht en de staat moet daarvoor zorgen zijn die bang zijn dat ze de huur niet meer kunnen betalen.'' Volgens Van Sparrentak komen er steeds minder so ciale huurwoningen, omdat we een 'algemeen geloof hebben ge kregen dat de markt alles oplost'. ,,Wonen is een grondrecht en de staat moet daarvoor zorgen.'' De Groenen willen dat Europa de investeerders afremt. De zelfbewo- ningsplicht die enkele Nederlandse steden invoeren, is volgens Van Sparrentak 'een belangrijke eerste stap' om de investeerders te ont moedigen. Van Sparrentak: ,,Anders gaat het fout. In Spanje zie je hele buurten die één groot beleggingsobject zijn geworden, waardoor ook de sociale infrastructuur weg is. Huizen zijn Airbnb's geworden. Als er een zelf- bewoningsplicht is, dan zorg je als bewoner ook voor een prettige buurt. Maar de zelfbewoningsplicht is niet voldoende, want er blijven woningen gebouwd worden voor het hogere segment waar de inves teerders op duiken. We blijven ge legenheid bieden, omdat het geld moet rollen. Dat lijkt hoger te staan in Europese wetgeving dan het recht van mensen om te wonen.'' VERENIGD KONINKRIJK GO DONDERDAG 27 JANUARI 2022 Ontsnappen uit kleine wonin gen, vaak zonder balkon, in de grote stad. Dat is wat veel Spanjaarden vorig jaar hebben gedaan, daartoe bewogen door de strenge lockdown in 2020. Huizen met meer ruimte in de omgeving van die steden waren populair en voor een flink deel verantwoordelijk voor de 530.000 transacties in 2021, maar liefst 42 procent meer dan een jaar eerder. Maar dat heeft de prijzen niet enorm opgedre ven: gemiddeld stegen de hui zenprijzen vorig jaar tussen de 3 en 4 procent, aldus verschil lende statistieken. De verwach ting van experts is dat dat dit jaar rond de 4,5 procent ligt. De gemiddelde verkoopprijs van een nieuwe woning in Spanje is volgens de grote huizenwebsite Idealista nu 1830 euro per vier kante meter, ofwel: een flat of huis van 100 vierkante meter kost 183.000 euro. Dat is nog onder de prijzen van 2007, vóór de grote crisis. De woningprijzen verschillen overigens nogal per regio. In Ca- talonië en Madrid ligt het boven de 2500 euro per vierkante me ter, terwijl dat in Extremadura en Castilla-La Mancha minder dan 1000 euro is. Het gemiddelde salaris van de Spanjaarden is op dit moment hoger dan ooit; vol gens het Nationaal Bureau van de Statistiek verdienen zij 2038 euro bruto per maand. - Edwin Winkels In Italië dalen de huizenprijzen al jaren. Sinds de eurocrisis van 2011 is de gemiddelde hui zenprijs in het Zuid-Europese land met 15 procent gedaald. Die daling stabiliseerde in 2019 en in 2020 is de prijs van een woning in Italië heel licht geste gen, een stijging die zich in 2021 lijkt door te zetten. Maar de verschillen zijn groot. Waar de binnensteden van Milaan, Rome en Florence tot de duur ste stukjes grond van Europa behoren - een vierkante meter met uitzicht op de Spaanse Trappen kost al gauw 30.000 euro - staan er op het platteland landhuizen te koop voor een prikkie. Zo is in de centraal gelegen regio Abruzzen de gemiddelde prijs per vierkante meter 1400 euro, in Calabrië in het zui den rond de 900. In Rome kost een appartement van 100 vier kante meter gemiddeld 3 ton, waarbij in het centrum de prijs richting de miljoen gaat en in de buitenwijken rond de 2 ton. Een Italiaan verdient gemiddeld iets meer dan 29.000 euro bruto per jaar, in Rome ligt dat met bijna 33.000 iets hoger. Volgens schattingen staan in Italië zo'n zeven miljoen huizen leeg, waarvan ruim de helft als tweede huis slechts een deel van het jaar bezet is en de an dere helft gewoon is verlaten. Met name in kleine bergdorpen is leegstand een groeiend pro bleem, verkrotting en het verlies van sociale netwerken dwingen gemeentebesturen tot creatieve oplossingen, zoals het geven van subsidies en het aanbieden van leegstaande woningen voor 1 euro. - Angelo van Schaik - Kim van Sparrentak, GroenLinks In Duitsland betalen mensen zich blauw aan een huis, appar tement of een stuk bouwgrond. De totale omzet van de Duitse huizenmarkt is vorig jaar uitgeko men op naar schatting 311,1 mil jard euro, een stijging van 6,3 procent vergeleken met het jaar ervoor, aldus het Hamburgse on derzoeksinstituut Gwos in haar recentste prognose. Dat terwijl er in 2020 al sprake was van een recordjaar. Daarbij ging het vooral om koopwonin gen. Corona of niet, van München tot Keulen en Leipzig tot Ber lijn, iedere Duitse stad van enige omvang zit in eenzelfde rally, die de prijzen maar blijft opdrijven. In Frankfurt raden taxateurs het gros van de mensen zelfs af om nog iets te kopen in het cen trum van de stad. Te veel concur rentie, te duur en te hoge lasten. Kijk vooral in de periferie van de stad, is het advies. Maar ook daar rijzen de prijzen inmiddels de pan uit, doordat een grote groep thuiswerkers aast op een ruimere home office. Volgens het nationaal statistiekbureau zijn huizen hierdoor in het derde kwartaal van 2021 op jaarbasis alleen al 12 procent duurder ge worden. Op de huurmarkt is het niet veel beter. In Berlijn, waar het meren deel van de woonvoorraad te huur is, zijn de huren na de finan ciële crisis explosief gestegen. Een experiment om ze voor vijf jaar te bevriezen, werd vorig jaar onwettig verklaard. In september stemde een meerderheid van de Berlijnse bevolking in een refe rendum voor het onteigenen van een woningbouwcorporatie. Door circa drieduizend appartemen ten van Deutsche Wohnen Co. af te pakken, hopen de burgers de huurstijgingen zelf in bedwang te houden. Zover komt het waar schijnlijk niet. De pas aangetre den burgemeester Franziska Gif- fey (SPD) liet al meermaals weten weinig brood te zien in het idee. - Guy Hoeks De coronacrisis zorgde voor een enorme prijsstijging in het Verenigd Koninkrijk. Britten moesten vorig jaar gemiddeld 28.762 euro meer betalen dan in 2020. Een doorsnee huis kost nu 306.636 euro. Deze toename van ruim 10 procent kalft vol gens analisten mede door het verwachte einde van de pande- mie komende jaar af tot 3 pro cent. Tijdens de lockdowns gin gen veel mensen op zoek naar woningen, terwijl het aanbod re latief laag bleef. Deze disbalans wordt komende maanden iets rechtgetrokken. Het besluit van de Bank of England om de rente te verhogen speelt ook een rol. De inflatie van 5,1 procent en de aangekondigde verdrievoudiging van de energiekosten hebben ook een remmend effect. Het gekrompen besteedbaar inko men lijkt een situatie als in no vember 2021 te voorkomen. Toen ging 38 procent van de te koop aangeboden huizen boven de vraagprijs van de hand. Lon den bleef in dit opzicht iets ach ter. Inwoners grepen de ver plichting vanuit huis te moeten werken aan om een ruimere woonplek te zoeken. Huizen ble ven duur, maar de prijzen maak ten een minder felle groeispurt door (4,2 procent). - Geert Langendorff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17