r Vladimir Poetin, een moderne 12 i SPANNINGEN OEKRAÏNE EUROPA HEEFT GAS RUSLAND NODIG Wat gebeurt er als Poetin de gaskraan dichtdraait? De kans dat hij dat doet, wordt klein geacht, maar de gevolgen zouden groot zijn. Oudere Nederlanders herinneren zich het nog wel: de autoloze zondagen in 1973. Een noodmaatregel nadat olielanden in het Midden Oosten Nederland boycotten. Ons land steunde Israël in de oor log aldaar. Stel dat Rusland Oek raïne binnenvalt, het Westen daarop sancties afkondigt en Rus land vervolgens in reactie daarop de gaskraan afsluit. Krijgen we dan gasloze zondagen? Eerst: het gas afsluiten heeft Rusland nog nooit gedaan. Ook niet op het dieptepunt van de Koude Oorlog, zegt energie-ex pert Jilles van den Beukel. ,,Dat is ook uit eigenbelang. Bij de hui dige extreme prijzen zou Rusland in een enkel jaar 100 tot 150 mil jard euro aan gas kunnen verdie nen." Alternatieve buitenlandse afnemers vinden is moeilijk. ,,De grote gasvelden ten westen van Siberië zijn via pijpleidingen ver bonden met Europa, niet met potentiële afnemers als China." Maar leverde Rusland afgelo pen maanden niet al minder, waardoor de energierekening zo steeg? Dat ligt genuanceerder, legt Van den Beukel uit. Energie bedrijven kopen de laatste 10 pro cent van wat ze nodig hebben al tijd op het laatste moment 'los' in. Een strenge winter of kwakkel- weer - dat scheelt nogal. En die extra 10 procent, die heeft Rus land de afgelopen maanden niet geleverd. Omdat Gazprom onder- houdsproblemen had, zoals Mos kou zei? ,,Ik ben geen Rusland expert, ik ben energie-expert en ik kijk naar de feiten. Die zijn: Rusland houdt zich tot nu toe al tijd aan zijn contracten." Maar stelhoe ernstig is dat dan? Minister Rob Jetten (Kli maat) zei dinsdag in de Tweede Kamer: Als het in de winter ge beurt en het duurt langer dan enkele weken, wordt het 'een spannende situatie'. Wat cijfers: jaarlijks verstoken de EU-landen samen zo'n 480 miljard kubieke meter gas. In de winter is het verbruik drie keer zo hoog als in de zomer. Neder land alleen gebruikt ongeveer 40 miljard kuub. Een derde van al dat gas komt uit Rusland, al is dat op dit moment gedaald tot 20 procent, zei Jetten. Noorwegen is de andere belangrijke leveran cier. Verder komt er gas uit Ame rika en het Midden-Oosten. Kunnen de Noren meer gas naar ons pompen? Daar draaien de installaties al op volle capaci teit, zegt Van den Beukel. Andere landen dan? ,,Behalve uit Rusland en Noorwegen lopen er pijplei dingen uit Algerije en Azerbei- Rusland houdt zich tot nu toe altijd aan zijn contracten dzjan, maar die hebben een be perkte capaciteit en weinig moge lijkheid om meer te leveren.'' Meer vloeibaar gas? Dat wordt met schepen aangevoerd en kan dus overal vandaan komen. De Amerikaanse regering praat al met leveranciers als Qatar over extra leveringen aan Europa. Van den Beukel: ,,Maar ook in Qatar draaien de installaties al op volle toeren. En zij hebben ook gewoon langetermijncontracten te ver vullen." Wat hij zich nog wel kan voor stellen, is dat Washington contact opneemt met de afnemers van Qatar om te vragen of zij tijdelijk met minder toekunnen. Maar dan zijn we er nog niet. Jetten wees al op de overslagcapa- citeit. Die draait in de haven van Rotterdam - het wordt eentonig - ook al op volle toeren. Wat het al lemaal betekent voor de gasprijs laat zich raden. En o ja, dan is er nog dat groot ste gasveld van Europa, waar nog best wat te winnen is: Groningen. Maar daar wil kabinet noch Tweede Kamer aan. Minder verbruiken En zo kom je vanzelf bij die an dere optie: minder verbruiken. Het Bescherm- en Herstelplan Gas uit 2019 beschrijft wat er in noodsituaties moet gebeuren. Het kabinet kan ons oproepen meer eenpansmaaltijden te koken. In grijpender is de volgorde waarin afnemers bij schaarste worden 'afgeschakeld'. Huishoudens en ziekenhuizen worden zo lang mogelijk gespaard. Ambtenaren gaan de komende tijd met groot verbruikers praten over 'wat de eventuele maatschappelijke im pact zal zijn als wij hun vragen om in te grijpen', aldus Jetten. Wat dit in de praktijk kan bete kenen, is deze week in Turkije te zien. Dat land krijgt tijdelijk geen gas uit Iran en heeft onmiddellijk de industrie op rantsoen gesteld: niet meer dan drie dagen per week elektriciteit. Renault voelde zich gedwongen meteen zijn grote autofabriek daar stil te leg gen. Dat is dus een gasloze zon dag maal drie voor de industrie. En dan ten slotte, kan Neder land niet minder leveren aan Duitsland, België en Frankrijk? Nee, we hebben gewoon lange- termijncontracten met die lan den, zegt Van den Beukel. En misschien is het ook goed om twee dingen te bedenken, voegt hij toe. De gasvoorraden zijn in andere EU-landen beter gevuld dan bij ons, we kunnen ze nog nodig hebben. En twee: omdat Nederland jarenlang op eigen productie heeft kunnen rekenen, lopen er van Noorwegen geen rechtstreekse pijpleidingen. Het gas van die belangrijke leveran cier komt, inderdaad, via Duits land, België en Frankrijk. ,,De gasmarkt is Europees. Het heeft geen zin er met alleen een Neder landse bril naar te kijken." Iedereen weet wie Vladimir Poetin is, maar er is bijna niemand die hem echt kent. Dat is vreemd voor iemand die al meer dan twintig jaar het wereldnieuws bepaalt. Wat drijft hem? En hoe is hij zo machtig geworden? Volodya Vladimir Poetin hoort als kind niet bij de grote jongens. Hij is maar een klein mannetje, zo wil de overlevering, een beetje iel zelfs. Volodya, zoals zijn moeder hem noemt, wordt in de herfst van 1952 geboren in Leningrad (nu Sint-Petersburg). Het gezin is niet arm, maar woont wel in een kommunalka: een soort studenten huis, maar dan voor families. Die hebben een eigen kamer, maar moeten badkamer en keuken de len. Dat is geen pretje, de wc's zijn niet al te fris en vaak is er alleen koud water. Een lerares herinnert zich de jonge Vladimir als 'ondeugend' en als iemand die altijd te laat komt. Ze kon toen overigens al wel zien dat hij een 'goed mens' was, zal ze later in een officiële biografie zeggen. ,,Maar hij vergeeft nie mand die hem heeft verraden of gemeen doet." Dat laatste gebeurt nogal eens, want hij heeft vaak ruzie met jon gens die ouder en sterker zijn. Als hij 10 jaar is, en genoeg heeft van alle pakken slaag, legt hij zich toe op sambo, een mix van judo en worstelen die is ontwikkeld door het Rode Leger. Daarna wordt hij zeer geliefd, blijkt hij zeer intelli gent en wordt hij klassenvertegen- woordiger. Hij is, kortom, de ide ale leerling. Dat beeld wordt ech ter jaren later pas gevormd, als hij al lang en breed de baas is van Rusland en mensen misschien wel twee keer nadenken voor ze iets lelijks over hem zeggen. Dhr. Adamov Het volgende belangrijke hoofdstuk in zijn leven speelt zich af in de DDR. Tijdens of na zijn rechtenstudie aan de univer siteit van Leningrad wordt Poe- tin gescout door de KGB, de beruchte inlichtingendienst van de Sovjet-Unie. Hij wordt er klaargestoomd voor het spionnen werk (lees: opgeleid in het in de gaten houden van buitenlandse toeristen) en vertrekt in 1985 naar de Duitse Democratische Repu bliek. Dat is nog altijd een trouwe vazalstaat van Moskou, waar de communistische leiders met harde hand regeren. DONDERDAG 27 JANUARI 2022 GO Stevenen we af op gasloze zondagen? Hans Nijenhuis Rotterdam - Jilles van den Beukel, energie expert G Via de nieuwe pijplijn van North Stream 2 kunnen grote hoeveelheden gas vanuit Rus land aan Europa worden gele verd. foto getty Action Man Mark van Assen Poetin in de cockpit van een Toepolev TU-160, een supersonische bommenwerper. Stoere foto's moeten de bevolking imponeren. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 12