11 Voor tiende keer Koningspelen Einde lockdown ongevaccineerden Verzekering voor wapenbezitters POLITIEK PITTIGE WITTEBROODSWEKEN VOOR STAATSSECRETARIS VOOR CULTUUR dacht ik." Ze komt zelf uit de sector, was eerder bestuurder en toezicht houder bij meerdere musea. Toen ze in het kabinet kwam, heeft ze het er met De Jonge over gehad. ,,De context bleek anders te zijn." Maar het 'dvd'tje van De Jonge' heeft in de sector wel sporen achter gelaten. Dat minister-president Mark Rutte dinsdag zei dat de cultuur sector ondanks beperkingen 'creatief moest zijn, maakte de stemming er niet beter op. Het ligt gevoelig, erkent Uslu op de stoep van Pathé-bioscoop De Munt. ,,De culturele sector heeft bij uitstek laten zien hoe creatief en innovatief zij is. De sector wil waar dering. Die is er ook echt wel in het kabinet, maar moet meer geuit wor den, dat realiseer ik me ook." Aan haar zal het niet liggen. In de grote ovalen zaal van het Teylers Mu- Ik ben een soort van gelanceerd. Ik heb nog geen beleidsnota helemaal kunnen lezen Als nieuwe staats secretaris voor Cultuur treft Gunay Uslu (D66) een kunstsector die snakt naar erkenning door het kabinet. 'Dan zet je maar een dvd'tje op', zul je haar niet snel horen zeggen. Waar Gunay Uslu tegenwoordig ook binnenkomt, altijd wordt er even naar boven gewezen. Niet omdat daar een mooi schilderij hangt, maar vooral om de kwaliteit van het ventilatiesysteem te bena drukken. Want, zo zeggen bioscoop bazen en theaterdirecteuren elkaar na: ze hebben alles gedaan om hun zalen zo coronaproof mogelijk te maken. De lucht wordt voortdurend ver verst. En toch mogen ze sinds woens dag nog niet op volle toeren draaien. Binnen moet er 1,5 meter afstand ge houden worden, waardoor filmzalen en schouwburgen maar voor een derde gevuld kunnen worden. En om 22.00 uur is het Schluss en moet iedereen naar huis, of de voorstelling nu klaar is of niet. 'Schijnversoepelin- gen', schamperde de directeur van poptempel Paradiso al. In Amsterdams theater de Kleine Komedie wacht een delegatie gefrus treerde theatermakers de staatssecre taris op voor een gesprek. Cabaretier Sanne Wallis de Vries is van de partij, en acteur/programmamaker Diederik Ebbinge 'zoomt' vanwege een coronabesmetting op afstand mee. Uslu is vooral gekomen om te luiste ren. ,,Dit is een eerste stap", zegt ze. ,,We zitten wel middenin een pande- mie. Als het goed gaat komen er ver volgstappen." Hooggespannen In kunstkringen zijn de verwachtin gen over Uslu hooggespannen. Er wordt met weinig warmte terug gedacht aan oud-minister van Onderwijs en partijgenote Ingrid van Engelshoven, die het cultuurbeleid 'erbij deed'. Makers en artiesten vonden haar niet zichtbaar genoeg en stelden dat ze bij de collega's in het kabinet harder met de vuist op tafel moest slaan. Zij hadden vaak het gevoel dat Engelshoven bij het coronabeleid telkens over het hoofd werd gezien. Vooral de uitlating van oud-minis ter Hugo de Jonge (Volksgezondheid) dat mensen die niet naar een theater of concert konden 'ook een dvd'tje konden opzetten', zette kwaad bloed. Ook bij Uslu leidde die opmerking destijds tot onbegrip, bekent ze. ,,Hoe kun je dat nou met elkaar vergelijken, seum in Haarlem glijdt Uslu met haar vingers langs de houten vitrines. Hier stond ze als klein meisje 'van een jaar of 8, 9'. Het was haar eerste museum- bezoek. Het vormde haar, was mis schien ook wel de reden dat ze later cultuurwetenschappen ging stude ren. Herinneringen over Homerus en de Trojaanse oorlogen schieten haar te binnen. ,,Het museum is voor mij een thuis, het is een plek waar je inzichten kunt krijgen." Kunstzinnig nest De overstap naar de politiek kwam eigenlijk uit de lucht vallen, ook voor haarzelf. Het was Rob Jetten die zijn oog op haar liet vallen, al moest ze nog wel eerst even lid worden van D66. Ze komt uit een ondernemend en kunst zinnig nest: broer Atilay is de oprich ter van Corendon, het bedrijf waar ze de laatste jaren zelf werkte als direc teur. Zus Meral is een bekroonde documentairemaker. De eerste 2,5 week in Den Haag wa ren 'best pittig', bekent Uslu. ,,Ik ben een soort van gelanceerd", lacht ze. ,,Ik heb nog geen beleidsnota helemaal kunnen lezen." En daarbij: ze is 'geen afgetrainde politicus'. ,,Ik ben ook waarschijnlijk na deze regeerperiode weer weg." Dat ze 'geen carrière-ambities' in de politiek zegt te hebben, kan in haar voordeel werken, denkt ze. ,,Ik zal wel keihard vallen een paar keer. Omdat ik uitspraken doe die niet kunnen of mogen. Het zal wel. Maar weet je, daar hebben we niets aan met elkaar. Mijn ambitie is dat het goed gaat met cul tuur en media. Ik heb geen andere ambitie. Dat is het." GO DONDERDAG 27 JANUARI 2022 DEN HAAG 'Voel je fit' is dit jaar het thema van de Koningsspelen. Het evenement, waarbij kin deren op basisscholen samen ontbijten en allerlei sportacti viteiten doen, wordt dit jaar voor de tiende keer gehou den en vindt plaats op vrijdag 22 april. Het thema werd gis teren bekendgemaakt bij de officiële start van de inschrij ving. Scholen kunnen zich tot en met 28 februari inschrijven voor de Koningsspelen. Vorig jaar deden meer dan 1,3 mil joen kinderen van 6400 ba sisscholen in Nederland, het Caribisch deel van het Ko ninkrijk en Nederlandse scho len in het buitenland mee. WENEN 1.STOC Oostenrijk maakt maandag na ruim twee maanden een einde aan de lockdown voor mensen die niet zijn gevacci neerd tegen corona. Dat is volgens de regering mogelijk nu de druk op de ziekenhui zen is afgenomen. De coro namaatregel werd halver wege november ingevoerd. Sindsdien mochten ongevac cineerden alleen naar buiten voor boodschappen, sport, werk of bezoek aan een arts. Van de mensen die in Oos tenrijk in aanmerking komen voor vaccinatie, heeft een op de vijf nog geen enkele coronavaccinatie gehad. SAN JOSE San Jose, een stad in Califor- nië wil wapenbezitters ver plichten een aansprakelijk heidsverzekering af te sluiten. Die moet schade dekken die wordt veroorzaakt met hun vuurwapens. Het is volgens de burgemeester van San Jose de eerste keer dat zo'n regel wordt ingevoerd in de VS. In de gemeenteraad be staat volgens de LA Times veel steun voor de maatrege len. Wapenbezitters in San Jose kunnen ook te maken krijgen met een andere regel. Ze moeten jaarlijks 25 dollar gaan afdragen. Dat geld is bedoeld om misbruik van vuurwapens tegen te gaan. Alle ogen zijn gericht op nieuwkomer Gunay Uslu Haarlem - Gunay Uslu, staatssecretaris Laurens Kok Van boven naar beneden: staatssecretaris Gunay Uslu laat zich bijpraten in het Teylers Museum in Haarlem, in Pathé- bioscoop De Munt en in de Kleine Komedie, beide in de hoofdstad. FOTO'S MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11