Inrichters van martelcontainers 'wisten van niets' c Ook bij Europees Hof wekt Rusland irritatie NU MET EXTRA VEEL KORTING! 10 €551 Nederland en Oekraïne stonden gisteren lijnrecht tegenover Rusland voor het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) over de schuldvraag rond de ramp met MH17. Rusland ontkende elke betrokkenheid. Voor het eerst bogen internationale rechters in Straatsburg zich over de mogelijke rol van Rusland bij het neerhalen van vlucht MH17 op 17 juli 2014, waarbij alle 298 inzittende omkwamen. Nederland heeft Rus land aangeklaagd bij het Europees Hof. Tegelijk behandelde het hof klachten van Oekraïne over de Rus sische rol in het oorlogsgeweld in dat land. Zeventien rechters moeten be slissen of die klachten ontvankelijk zijn. Nederland probeerde het hof ervan te overtuigen dat Rusland het destijds voor het zeggen had in Oost-Oekraïne en dus verantwoor delijk kan worden gehouden voor de ramp. De Nederlandse jurist Babette Koopman betoogde dat de Buk-ra- ket door Rusland geleverd was aan separatisten en gelanceerd werd vanuit een gebied waar de Russen 'effectieve controle' uitvoerden en de separatisten ook met mankracht ondersteunden. Rusland wierp bij het hof tegen dat de raket die MH17 fataal werd niet is afgeschoten van Russische C Nabestaanden op publieke tribune boos over woorden van Russische advocaat bodem, maar vanuit Oekraïne. De rebellen daar waren eigen baas, houdt Moskou vol. En dat terwijl alle bewijzen uit het strafproces in Nederland tegen de vier verdachten ook bij het hof zijn ingediend. ,,Toch hield de Russische verte genwoordiger zonder onderbou- wing vol dat Rusland er niks mee te maken had", zegt letselschadeadvo caat Sander de Lang, die samen met vier andere advocaten van het Rechtsbijstandsteam MH17 in de rechtszaal zat. ,,Deze man stond ge woon te liegen. Dat is minachting van het hof." De woorden van de Russische ad vocaat leidde tot boze opmerkingen van nabestaanden op de publieke tribune. ,,Rusland blijft alles bij el kaar liegen", zegt Silene Fredriksz, die met zes andere nabestaanden met een busje en spandoek naar Straatsburg was gereisd. ,,Toch heb ik er een positief gevoel over. Ne derland had een goed en duidelijk verhaal. Voor ons was het belang rijk om hier te zijn." Nabestaande Piet Ploeg, voorzit ter van stichting Vliegramp MH17, citeerde voor het hof uit de talrijke slachtofferverklaringen van nabe staanden over de impact van de ramp. Hij hekelde de voortdurende ontkenning en desinteresse van Rusland waar nabestaanden onder lijden: ,,Wat wij de ramp na de ramp noemen." Gisteren begon de rechtbank in de gerechtsbunker in Amsterdam Osdorp aan de inhoudelijke be handeling van de zaak tegen de inrichters van zeven containers waarin criminele tegenstanders opgesloten en gemarteld zouden kunnen worden. De containers stonden in een loods in Wouwse Plantage. De loods werd volgens het Openbaar Ministerie 'klaargemaakt' en inge richt om criminele rivalen van drugsbaas Roger P., alias Piet Costa, onder druk te zetten, en later zelfs om het leven te bren gen. Hoofdverdachte Roger P. (50) staat in het proces terecht met tien andere mannen. De strafzaak te gen een elfde, prominente mede verdachte, Robin van O. (40), is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Hij is ernstig ziek, volgens zijn advocaat zelfs terminaal. P. zou verwikkeld zijn geweest in een onderwereldconflict dat draaide om miljoenen euro's. Hij zou plannen hebben gehad om meerdere vijanden te gijzelen, te folteren en te doden. De politie kreeg lucht van zijn activiteiten in Wouwse Plantage na de justitiële kraak van cryptoservice En- crochat, die geliefd was bij crimi nelen. Na de kraak (een internati onaal project, geleid door de auto riteiten in Frankrijk) konden poli tie en justitie een tijd lang allerlei criminele activeteiten live volgen. Tandartsstoel In de martelcontainer stond een oude tandartsstoel, waarop slacht offers konden worden vastgebon den om te worden gemarteld. Bij de ontmanteling van het project, in juni 2020, stuitte de politie daarnaast op een scala aan gereed schappen, te gebruiken als martel werktuigen. Andere containers waren voorzien van een chemisch toilet en ingericht als cel. Het proces rond de containers gaat op 2 februari verder. De straf eisen worden verwacht op 7 fe bruari. CRUISE LANGS DE MEDITERRAANSE KUST Ontdek West-Europa met deze voordelige cruise van Italië naar Duitsland ALL INCL. CRUISE GRIEKSE EILANDEN TURKIJE Voor een zéér scherpe prijs All Inclusive genieten! zie stipreizen.nl/crdmkb zie stipreizen.nl/crlgcb DONDERDAG 27 JANUARI 2022 GO 'Ze liegen alles bij elkaar over MH17' Tonny van der Mee Rotterdam/Straatsburg Verdachten die hielpen bij de inrichting van de zogenoemde martelcontainers in Wouwse Plantage zeggen niet te heb ben geweten aan welk project zij meewerkten. Justitie ge looft daar niets van. ANP Amsterdam-Osdorp Ocean Majesty INCLUSIEF O.A.: 8-daagse cruise per comfortabel 3*+ Celestyal Crystal Vliegreis per Transavia transfers Cruise o.b.v. volpension drankenpakket inclusief Verplichte fooien 2 excursies naar Efeze en Acropolis of Lindos inbegrepen! O.a. Kusadasi, Rhodos, Kreta, Santorini, Mykonos Milos Vertrek juni t/m september 2022 INCLUSIEF O.A.: 12-daagse cruise per intiem 3*+ MS Ocean Majesty Heenvlucht per KLM, transfer busreis terug Cruise o.b.v. volpension: incl. ontbijt, lunch diner 0,25 liter wijn en tafelwater tijdens lunch en diner inbegrepen! Unieke route met o.a. Ibiza, Malaga, Portimao, Porto Bordeaux Alléén vertrek op 28 april 2022! V kortim PP- Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds van €2,50, reserveringskosten €35 per boeking en incl. SGR Bijdrage van €5,- p.p. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10