Russische gasboycot na sancties 'Ouders toeslagenaffaire zou allereerst de industrie treffen wachten al veel te lang' 7 ACHT MENSEN KOMEN IN KAMEROEN OM HET LEVEN IN DE RIJ VOOR DE AFRIKA CUP Saïd Bakari stond op het veld, de verdediger van RKC Waalwijk speelde 88 minuten mee in de belangrijk ste wedstrijd van zijn leven, waarin hij met de Comoren verloor van thuisland Kameroen. Tot ver na de wedstrijd wist hij niet dat vlak voor het duel zich een ramp had afgespeeld. Volgens de Kameroense overheid zijn er in het Paul Biya Stadium in de hoofd stad Yaoundé acht mensen door verdrukking om het leven geko men, onder wie een 14-jarige jon gen. Er vielen 38 gewonden. Het stadion heeft een capaciteit van 60.000 toeschouwers, maar het mocht slechts voor 80 procent bezet zijn. Er ontstond een soort stormloop voor de poorten. ,,Wij kregen daar tijdens de wedstrijd niets van mee'', zegt Bakari vanuit Yaoundé. ,,Pas na de wedstrijd in de bus zagen we wat er was gebeurd. Vreselijk. We denken aan de families die hun geliefden zijn verloren. Voetbal is leuk, maar niet alles. We spelen voor hen, voor de supporters.'' Het thuisland raakte de afgelo pen weken volledig in de ban van de Afrika Cup, merkte Bakari. ,,Als je in zo'n groot stadion voetbalt, moet er goed worden gekeken naar alle situaties rond zo'n stadion. Ik hoop echt dat dit de laatste keer is dat zoiets gebeurt.'' Altijd dringen Willie Overtoom is niet verbaasd dat er een ramp is gebeurd bij een wedstrijd in zijn geboorteland. Overtoom speelde jarenlang in de eredivisie bij Heracles en AZ en kwam drie keer uit voor Kame roen. ,,Ik heb zelf wedstrijden gespeeld in Kameroen, en het was altijd dringen bij de stadions. Dat gaat er anders aan toe dan in Europa, waar mensen rustig in de rij wachten. In Kameroen willen ze zo snel mogelijk naar binnen rennen. En als het ze niet snel genoeg gaat klimmen ze desnoods over de muren.'' Overtoom maakte soortgelijke situaties mee bij handtekening sessies in Kameroen. ,,Dan staan ze op een kluitje en is het ieder voor zich. Helemaal als je ook nog shirts uitdeelt. Dan gaan sommi gen nietsontziend te werk, want voetbal is er ontzettend populair.'' Dat merkte Cambuur-speler Issa Als het ze niet snel genoeg gaat, klimmen ze desnoods over de muren Kallon ook. Hij speelde voor zijn land Sierra Leone in de Afrika Cup en zag met eigen ogen hoe het hele land op z'n kop staat. Vooral als Kameroen speelt. ,,Dan ligt werke lijk alles stil.'' Dat zorgt voor een goede sfeer, maar het team van Kallon moest ook onder zware begeleiding naar het stadion worden gebracht. ,,We moesten van de ene naar de an dere kant van het land en toen we in de 'rode zone' terechtkwamen werd de spelersbus even aan de kant gezet en kwamen militairen in gepantserde auto's voor ons uit rijden. Dan wordt iedereen in de bus toch wel een beetje nerveus van de grimmige sfeer.'' Bakari en Overtoom hadden al wel het vermoeden dat het toer nooi na de ramp 'gewoon' zou doorgaan. Overtoom: ,,Op het EK ging zelfs de wedstrijd tussen De nemarken en Finland door nadat Christian Eriksen was neergegaan met een hartstilstand.'' Het toernooi is gevorderd tot de achtste finales en die worden vol gens planning afgewerkt. ,,We hebben nog niet het advies ont vangen om dat te wijzigen'', laten officials weten aan persbureau Reuters. De Afrikaanse voetbalbond CAF meldt in een verklaring: ,,We doen momenteel onderzoek naar de ge beurtenis en hopen meer details te kunnen achterhalen. We staan continu in contact met de over heid van Kameroen en het lokale organisatiecomité.'' Het stadiondrama is overigens niet het grootste nieuws in de media in Kameroen. Bij een brand in een discotheek in Yaoundé kwamen afgelopen zondag zestien mensen om het leven. Dat zei minister voor Klimaat Rob Jetten gisteren in de Tweede Ka mer naar aanleiding van de onze kere situatie rond Oekraïne. Mocht Rusland dat land binnenvallen, en mocht het Westen daar met sanc ties op reageren, dan zou Rusland de gasleveranties kunnen staken. Dan valt maximaal 20 procent van de Europese invoer weg, zei Jetten. „In Noordwest-Europa kunnen we met onze voorraden voorlopig nog vooruit.'' Er zou 'op een gegeven moment' een beroep kunnen wor den gedaan om elkaar te helpen. Als tijdens de winter de leveran ties enkele weken worden onder broken, kan ook elders in Europa een 'spannende situatie' ontstaan. De gaswinning in Noorwegen draait al op volle capaciteit. En de overslagcapaciteit in Nederland van vloeibaar gas, dat met schepen wordt aangevoerd, is al 90 procent, aldus Jetten. De minister verwees naar het bescherm- en herstelplan gas uit 2019, waarin is vastgelegd hoe wordt gehandeld tijdens schaarste. Uitgangspunt is dat huishoudens en ziekenhuizen dan voorrang krijgen. De industrie kan worden gedwongen minder gas te gebrui ken. Jetten: ,,We zijn ons op alle scenario's aan het voorbereiden en gaan met een aantal grootverbrui kers gesprekken voeren om nog beter te weten hoeveel zij gebrui ken en wat de eventuele maat schappelijke impact zal zijn als we hen vragen in te grijpen.'' Meer gas uit Groningen winnen wil hij 'koste wat het kost voorkomen'. - Hans Nijenhuis Dat stelt advocaat Eva Gonzalez Pérez, die veel slachtoffers bijstaat, naar aanleiding van de conclusies van het onderzoek van accoun tantsbureau PwC naar 'zwarte lijs ten' bij de fiscus. PwC stelde dat bij de Belasting dienst tussen 2014 en 2019 het risico op fraude 'met enige regelmaat' is ingeschat op basis van 'persoons kenmerken zoals nationaliteit of uiterlijk voorkomen'. De onderzoe kers vonden tientallen voorbeelden in het onderzoek naar een frau desysteem dat de dienst gebruikte. Gonzalez Pérez vindt dat alle energie en het geld dat in de onder zoeken wordt gestoken beter ge bruikt kan worden voor het sneller regelen van compensatie voor de slachtoffers. ,,Het duurt te lang, het perspectief is weg, en vertrouwen in de overheid hebben ze al hele maal niet meer.'' De advocaat vindt dat ze naast gratis juridische bij stand ook gratis deskundigheid moeten kunnen inschakelen voor het vaststellen van de schade. - ANP Kort voor de wedstrijd op de Afrika Cup tussen Kameroen en de Comoren, met RKC-verdediger Saïd Bakari in de gelederen, voltrok zich maandagavond een ramp. Acht mensen overleden toen er voor het stadion een stormloop ontstond. '••V: l1 GO WOENSDAG 26 JANUARI 2022 Nik Kok Rotterdam/Yaoundé - Willie Overtoom, oud-speler DEN HAAG DEN HAAG Ook als Rusland de gaskraan dichtdraait, komen Neder landse huishoudens en zieken huizen de winter nog wel door. Voor de industrie is dat minder zeker. Het afwikkelen van de compen satie voor de gezinnen die zijn getroffen door de toeslagen affaire duurt te lang. Pas na de wedstrijd zagen we wat er was gebeurd' ;9sv( :ooi' se seoB' - se Fans en spelers - onder wie Afrikaanse voetbalbond, nam Saïd Bakari (nummer 22) - een dag later in het stadion kregen in het stadion niets een minuut stilte in acht om mee van het drama. Patrice de slachtoffers te gedenken. Motesepe, president van de foto's afp, getty, reuters, ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7