u Interesse in zuiveringspalen op school 7 Zonnemaire krijgt een heus PoMuMoA Een waar Polder Museum of Modern Art (PoMuMoA) is in opbouw. Akkerbouwer en filmmaker Jaap Verseput bouwt één van zijn oude kunstmestsilo's om tot mobiel museum. „Voor conceptuele en vrij toegankelijke kunst." Jaap Verseput uit Zonne maire is een man met ideeën die houdt van bijzondere kunst en muziek. De akkerbou wer aan de Schapenweg in de pol der organiseerde vroeger festival Zonnemaire Buitengewoon. Dat waren legendarische feesten op Schouwen-Duiveland. Toen al deed één van zijn oude silo's dienst als dj-booth. ,,Ik ben ie mand van materialen hergebrui ken. Van een voormalige groene silo heb ik een kippenhok ge maakt. De witte silo heb ik van zijn poten ontdaan, dan staat hij lager. Er komen voor het polder museum doorzichtige deuren in." Van de reststukken van de witte silo maakte Verseput zittingen voor zelfgemaakte jaren 60-stoel- tjes. Een improvisatie op het ont werp van Cees Braakman. Het mo biele museum krijgt wieltjes voor kleine afstanden. ,,De bedoeling is dat ik hem buiten zet op de dam bij mijn boerderij. Dat er mensen langs fietsen en eventjes het pol dermuseum in kunnen, zonder toegangseisen en zonder betaling. Vrij toegankelijk dus. Hoe het er allemaal precies uit komt te zien, weet ik nog niet. Ik ben nog bezig in mijn hoofd. De krant is eigenlijk nog te vroeg voor dit idee." Boeken Zijn idee voor een poldermuseum in de silo komt voort uit familiaire aangelegenheid. De ouders van Jaap hadden vroeger een groot huis met kasten vol boeken. Die boeken staan nu opgeslagen in een schuur van Jaap. ,,Ik vind het zonde om ze weg te gooien. Een bibliotheek van de silo maken is ook nog een idee. Aan de weg zo'n bibliotheekhuisje neerzetten heb ik ook overwogen. Een andere ak kerbouwer in Zonnemaire heeft zo'n ouderwetse Engelse telefoon cel omgetoverd tot bibliotheek huis. Dat is mooi." Jaap kiest als doel voor zijn witte silo een mobiel museum voor kleine afstanden. ,,De silo, waar vroeger tien ton kunstmest in kon, is best ruim. Ik vraag kunstenaars of ze willen exposeren. Veel schil derijen kunnen er niet in. Je moet meer denken aan conceptuele kunst. Rondlopende, panoramafo to's. Of een muziekconcept. Dat bezoekers met enkele knoppen verschillende muziekstukken kunnen luisteren. Onverwacht kunnen er veel dingen. Ik zit te denken aan kunstenaar André De silo, waar vroeger tien ton kunstmest in kon, is best ruim Smits die in Kattendijke van het dorpshuis één kunstwerk maakte." Achter de naam: Polder Museum of Modern Art, met de afkortingen PoMuMoA zit een gedachte. ,,Deze naam verwijst naar het Museum of Modern Art in New York, afge kort MoMA. Dat is gevestigd in Manhattan en staat voor 's werelds toonaangevende kunstmuseum met een ruime collectie van twin- tigste-eeuwse schilderkunst en beeldhouwkunst, films, foto's en boeken. Mijn mobiele museum is daar een sterk afgeleide en mini malistische versie van. Het eerste museum ooit in Zonnemaire? Haha, dat weet ik eigenlijk niet. Er zijn in het verleden veel zaken ge beurd hier, maar of er ooit een museum heeft bestaan?" Het mobiele museum wordt door Jaap ook gebouwd omdat in deze tijd weinig tot geen culturele dingen doorgaan. ,,Musea waren een hele tijd dicht. Nu gaat er weer versoepeld worden, maar je weet nooit of ze weer eens dicht moe ten. Dan kunnen mensen altijd hier terecht voor kunst. Zonder codes of restricties. Gewoon met z'n tweeën van de fiets of uit de auto mijn poldermuseum in Zon- nemaire binnenstappen. Om te genieten en jezelf te verwonderen. Directeur Jan Willem Goedhart van Helchersee las eind december over het 'wonder van Stap horst'. Luchtreinigers in klasloka len in de gemeente Staphorst zorg den voor flink minder positieve testresultaten onder basisschool- jeugd. Terwijl die aantallen daar voor de herfstvakantie juist opval lend hoog waren. Toen zat een derde van de leerlingen thuis. ,,Wij willen graag bijdragen aan kennis en wetenschap over de wer king van zuilen zoals die in Stap horst werden gebruikt", aldus Goedhart. ,,Er is veel lof over, maar wetenschappelijk onderzoek is er nog niet echt naar gedaan. Daar door is het onduidelijk of het ook echt werkt. Omdat de palen best prijzig zijn in aanschaf, willen we met Helchersee meedoen met on derzoek. Voorkomen van besmet tingen staat daarbij voorop." De luchtreinigers ontdoen lokalen van fijnstof en aerosolen, minuscule druppeltjes die in de lucht hangen. De school uit Scharendijke meldde zich aan. ,,Waarschijnlijk komt er in de helft van onze lokalen een zuiveringspaal en in de andere helft niet (controlegroep)." De looptijd van het project be draagt minimaal twee maanden en maximaal zes. Zes is het meest waarschijnlijk, blijkt uit informatie van de Technische Universiteit Eindhoven en KU Leuven waar de onderzoeksgroepen vandaan ko men. Opmerkelijk: het project gaat in bij 'het einde van de vierde golf en de start van de vijfde golf'. Of daar corona- ofgriepgolfmee wordt bedoeld is onduidelijk. Helchersee betaalt bij deelname geen kosten, gedurende het onder zoek. De palen gaan erna terug naar de fabrikant. Het staat de school vrij een aankoop te overwegen. SD WOENSDAG 26 JANUARI 2022 Mobiel museum in de polder Gerrit van Loon Zonnemaire Jaap Verseput maakt zijn mobiele museum van een omgebouwde silo waar vroeger kunstmest in zat. foto sandra schimmelpennink - Jaap Verseput SCHARENDIJKE Radarschool Helchersee in Scharendijke wil deelnemen aan een onderzoek naar luchtreini- ging in klaslokalen. ,,Waarschijn- lijk komt er in de helft van onze lokalen een zuiveringspaal." - Gerrit van Loon Na plaatsing van deze aircleaner vonden er geen besmettingen meer plaats op basisscholen, zoals de Maarten Lutherschool in Punthorst in de gemeente Staphorst. foto wilbert bijzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50