'Dagje Efteling is het mooiste cadeau' De vlag gaat niet uit, het is nog geen feestje' Rechtvoor het doek in comfortabele stoelen. Dat heb ik echt gemist 4 Eindelijk weer naar je favoriete voetbalclub, al mag het stadion nog niet vol. En niet alleen films kijken op Netflix, maar op het grote scherm in de bioscoop. We kunnen er weer op uit. BIJNA EINDE LOCKDOWN ,,We zijn er echt nog lang niet. Het is nooit een griepje geweest en dat is het nu ook nog niet.'' Minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid) benadrukt het met klem. Het ka binet neemt 'een risico' door nu de horeca, bioscopen en voetbal stadions open te gooien. Zelfs met de strenge voorwaarden waaron der dat gebeurt, zal het aantal be smettingen fors oplopen. Kuipers schetst geen vrolijk beeld van de komende weken. Nu al is het aantal besmettingen 'to renhoog'. ,,En dat worden er al- Er is zoveel spanning dat we bewust de grenzen van het mogelijke opzoeken leen maar meer.'' Kuipers wijst naar landen als Frankrijk, België en Denemarken waar het aantal besmettingen hoger ligt dan hier en er ook meer mensen in het zie kenhuis liggen dan bij ons. ,,Dat gaat hier ook gebeuren.'' Want ja, van de huidige omikronvariant word je veel min der ziek dan van vorige coronava rianten. Maar met zo enorm veel besmettingen als nu (gisteren weer 65.000 nieuwe erbij) worden er nog steeds veel mensen ziek. In het slechtste geval komen volgens het RIVM met deze versoepelin gen weer net zoveel mensen met corona in het ziekenhuis als in de cember, toen er dagelijks onge veer vijftig nieuwe patiënten op de intensive care belandden. In het nieuwste advies van het Out break Management Team (OMT) waarschuwen de experts voor 4500 (nu 880) bezette bedden op verpleegafdelingen en 700 tot 800 op de ic's (nu 260). En niet alleen in de zorg kan het gaan piepen en kraken. De hele sa- menleving kan ontwricht raken doordat te veel werknemers tege lijkertijd besmet raken. Kuipers: ,,Nu al zitten er zo'n half miljoen mensen thuis. Ook dat aantal zal toenemen.'' Toch versoepelt het kabinet meer dan het OMT adviseert, door de sluitingstijden van horeca en theaters op 22.00 uur in plaats van 20.00 uur te zetten. Want, zo er kent premier Mark Rutte: Neder land trekt het niet meer. Burge meesters dreigden twee weken geleden al te gaan muiten en de regels niet meer te handhaven. Demonstraties tegen het corona- beleid worden al lang niet meer alleen door virusontkenners be zocht. Noodkreten Ondernemers, leraren, bestuur ders: iedereen gaf de laatste tijd aan dat het genoeg is geweest. ,,Achter alle begrijpelijke nood kreten en acties zitten zo veel spanningen dat we bewust de grenzen van het mogelijke opzoe ken", zegt Rutte. ,,Op het gevaar af dat ons over een paar weken weer jojobeleid wordt verweten, want we nemen gewoon een risico.'' Over drie weken kijkt het kabi net hoe de pandemie zich ont wikkelt. En hoewel hij 'niet zegt dat het gebeurt', geeft Rutte aan dat het kabinet dan mogelijk 'toch de maatregelen weer moet ver zwaren'. ,,Dat we weer moeten in grijpen omdat de druk op de zorg anders zo groot is dat mensen na een auto-ongeluk niet meer kun nen worden geholpen.'' Rutte bezweert dat het kabinet deze versoepelingen niet door voert onder druk van de demon straties. ,,Maar je voelt de econo mische en sociale druk in de sa menleving nu het zo lang duurt.'' Ambtenaren en veiligheidsdien sten die het kabinet adviseren waarschuwen dat steeds meer burgers de coronaregels niet meer accepteren. 'De bevolking trekt in toenemende mate de le gitimiteit van de handhaving van de overgebleven maatregelen in twijfel', staat in een van de Cats- huis-memo's die onlangs be sproken werd door het kabinet. 'Doorgaan met daadwerkelijk handhaven of repressief optre den kan tot een fundamentele vertrouwensbreuk tussen politie en grote delen van de bevolking leiden', waarschuwt de Nationale Politie. ,,Zodra ik richting de kassa loop en die fantastische muziek hoor, valt alles van mij af. Elke dag doe ik met mijn man Ronald (53) een rondje Efteling. Dan beginnen we in de achtbaan Max Moritz, gaan naar de Droomvlucht, het Carna val Festival en daarna wat drinken bij de Panorama. Vandaag staan „Natuurlijk ben ik blij dat we straks het stadion weer in mogen tijdens de wedstrijd tegen Cam- buur. Als je zoals ik al vijftig jaar bij de club komt, is dat mijn fami lie. Die heb ik sinds 31 oktober moeten missen. Zo'n thuiswed strijd is elke keer weer een feestje. Een kleine reünie. Dus het zal ook nu weer heel gezellig worden voor veel mensen. Maar voor mij gaat we er zeker weer als de thuishulp is vertrokken. We wonen op zeven minuten rijden met de scoot- mobiel, dus dat gaat heel makke lijk. We zijn vorig jaar zelfs ver huisd vanuit Geleen om dichter bij de Efteling te kunnen wonen. De afgelopen drie maanden dat het park dicht was, waren dan ook verschrikkelijk. We hebben toen veel bordspellen gespeeld zoals Monopoly, maar wel de Efteling- de vlag nog niet uit, eerder half stok. Dat maar een derde van de toeschouwers naar binnen mag, vind ik een moeilijk verhaal. Als ik op 1,5 meter van iemand moet staan, beleef ik voetbal heel anders dan wanneer de Bunnikside een kolkende mensenmassa is. Zo hoort het te zijn. Dus laten we zo snel mogelijk weer de stadions he lemaal opengooien. Want het feestje zoals we dat hadden in het stadion, komt er met deze open stelling nog steeds niet." versie natuurlijk. En we hebben veel gekeken naar het nagebouwde miniatuurpark van de Efteling op ons dressoir. Dan zetten we even de lampjes aan, om toch een beetje te kunnen genieten. Maar er gaat niets boven een bezoek aan het park zelf. Donderdag is mijn echt genoot ook nog eens jarig, dus een mooier cadeau kunnen we ons niet wensen. Ook dat vieren we in de Efteling." WOENSDAG 26 JANUARI 2022 GO Kabinet: risico dat het weer misgaat De strenge coronamaatregelen waren niet langer houdbaar, er kent het kabinet. Dus gaat veel weer open. Maar heel optimis tisch is het kabinet niet over wat ons te wachten staat. Hans van Soest Niels Klaassen Den Haag - Mark Rutte, premier EFTELING-FAN CONNY OTS (53) uit Kaatsheuvel FC UTRECHT-FAN SIEGE POSTUMA (63) uit Gouda Annemieke van Dongen Raymond Boere Rotterdam - Nicole Wolvenne, filmliefhebber KOM Conny Ots met haar man Ronald bij de Efteling. foto dolph cantrijn InNIKSIDI Siege Postuma wil graag weer naar FC Utrecht. foto marlies wessels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4