Parkeerplein Zierikzee is nu al ramvol c Overladen met klachten Nog een paar maanden, dan ploft de middensluis in Terneuzen uit elkaar 'Bouwen!', riep de VVD vier jaar geleden al 6 ■I Op elk gat een blauw zakje. Halverwege maart worden er explo sieven in de gaten gestopt om de middensluis ook onder water op te ruimen. foto's bert de frel Het staat er steeds ramvol en de zomer is nog niet eens in zicht. Het regent klachten over de drukte op het parkeerterrein Hoofdpoortstraat in Zierikzee. Met het schrappen van parkeer plekken voor vergunninghouders in de binnenstad is het proppen ge blazen op het P4-terrein. ,,Ik heb het idee dat dit niet alleen om vei ligheid gaat, maar dat hier ook een soort van Madurodam wordt ge maakt", zegt Sandra Fontein. Zij is fractievoorzitter van D66 én woont in het Havenkwartier. Minder plekken Per 1 januari zijn er veel minder plekken beschikbaar voor vergun ninghouders in de woonstraten in de binnenstad. Mensen die van hun werk komen, kunnen daardoor hun auto niet meer kwijt voor de deur. Ondertussen is het dringen gebla zen op de gratis parkeerplaats aan de Hoofdpoortstraat. ,,Ik kan mijn neus niet buiten de deur steken of ik krijg massa's klachten over me heen", zegt Fontein. Doorgang 3,5 meter De vergunninghouderplekken zijn geschrapt omwille van de veilig heid: ambulance en brandweer moeten de ruimte krijgen. In som mige straatjes zijn alle parkeerplek ken weggehaald, in andere kan nog maar aan één kant worden gepar keerd. Wettelijk is een doorgang van minimaal 3,5 meter vereist. „Veiligheid voor alles. Dat is lo gisch. Maar ook straten waar geen probleem waren, zijn leeggeveegd. Ik heb het idee dat het niet alleen om die 3,5 meter gaat, maar dat hier ook een soort van Madurodam ge maakt wordt. Mooi hoor die lege straten, maar het is geen showdorpje hier. Je moet natuurlijk wel kunnen blijven leven." Zorg is er over het zomerseizoen, omdat het dan sowieso vaak volle bak is op het populaire terrein in de buurt van de haven. Fonteins partij D66 kaart het probleem aan via schriftelijke vragen bij burgemees ter en wethouders. Wat is een ac ceptabel afstand tussen woning en parkeerplaats?, is één van die vra gen. Fontein: ,,Ook omdat je voor die vergunning wel betaalt." Efficiëntere inrichting Volgens wethouder Ankie Smit wordt op dit moment onderzocht of er meer parkeerplekken op het terrein aan de Hoofdpoortstraat kunnen komen, door een efficiën tere inrichting. Ook wordt gekeken of de busparkeerplaatsen kunnen worden afschaft. Ook op het par keerterrein aan de Nieuwe Bogerd- straat kan misschien ruimtewinst worden geboekt. Zones De parkeerplaats aan 's Heer Lau- wendorp is helemaal voor vergun ninghouders gereserveerd. Maar die weet (nog) niet iedereen te vin den. Een optie is om met vergun ninghouderszones te gaan werken, zodat bewoners van het Haven kwartier beter verspreid gaan par keren. ,,Maar we wachten eerst de evalu atie af", zegt wethouder Smit. Ze verwacht in april op z'n vroegst meer duidelijkheid te hebben, om dat de maatregelen nog maar net zijn ingevoerd en er eerst meer ge gevens nodig zijn. Op de oude middensluis in Terneuzen wemelt het van de blauwe zakjes. Tussen al het sloopgeweld en bergen zand vallen ze op. En natuurlijk, ze hebben een functie. De zakjes dichten de gaten die nu in de oude sluis worden geboord. Ze voorkomen dat er in de ko mende maanden water in komt. In de gaten worden later explosie ven geplaatst, waarmee het deel van de sluis dat onder de water spiegel zit, wordt opgeruimd. Dat gebeurt halverwege maart. Op 15 maart is er eerst nog een informa tieavond over dit werk. Spectacu laire knallen worden er overigens niet verwacht, omdat alle ploffen onder water plaatsvinden. De wanden zijn nog het enige echt herkenbare van de sluis; de sloopwerkzaamheden lopen voorspoedig. Het opruimen van de middensluis springt in het oog, maar er verandert op dit mo ment veel op de bouwplaats van de nieuwe sluis. Tot februari wordt er nog heel veel zand aan geleverd, dat naar het sluisplateau en de primaire waterkering wordt vervoerd. Het nieuwe sluispla teau moet aan de westzijde wor den opgehoogd naar 6,35 meter boven NAP. Aan de oostkant moet het tot 5,5 meter boven NAP komen. Daar is 26.000 kuub zand voor nodig. Ook voor de waterke ring op de landtong aan de west zijde van de Oostsluis is veel zand nodig: zo'n 15.000 kuub. De op hoging tot 9,5 meter boven NAP is volgend maand of in maart klaar. Een paar weken geleden is ook een begin gemaakt met de betonnen afwerking van de kolk- wanden in de sluiskolk. Komen en gaan Voorlopig blijft het dus nog een komen en gaan van wagens met zand en beton. Uiteindelijk leidt dat er allemaal toe dat in 2023 het eerste schip door de nieuwe sluis kan varen. De huidige oostsluis liep maan dagavond schade op door een aanvaring. Een binnenvaartschip voer door nog onbekende oorzaak tegen de sluisdeur. Heel veel hin der voor de scheepvaart leverde dat niet op. Na middernacht was de sluis weer in gebruik. - Raymond de Frel Zo snel mogelijk huizen bouwen, het liefst binnen vier jaar. Daartoe riep de VVD-fractie van Schou- wen-Duiveland in 2018 al op. Nu doet Leefbaar Schouwen-Duive- land (LSD) het ook en die partij gooit er nog een schepje bovenop met het idee om flink meer huizen te bouwen dan nu in de plannen staan. Doen, zegt VVD-fractielei- der Margo Lemsom (foto). ,,Ik hoop dat het gaat lukken." Tegelijkertijd zet Lemsom ook vraagtekens bij de aantallen die LSD noemt. Ze vraagt daarom aan het college van burgemeester en wethouders of zoveel huizen haal baar zijn. En of ze in elk geval vaart willen zetten onder hun eigen plannen. De fractievoorzitter is ook benieuwd hoe de ge meente dat dan gaat aanpakken en of er ex pertise voor ingehuurd wordt. Lemsom wil daar naast weten hoe het ervoor staat met het realiseren van betaal bare starterswoningen. Het amendement van de VVD in 2018 om snel meer te bouwen werd door de andere partijen verworpen. ,,Het grappige is dat wij toen al von den dat we moesten bouwen, wil den we de woningnood voor zijn. Nu lopen we achter de feiten aan. Ik zat destijds als enige met mijn vinger omhoog. Ik dacht, jk z;iet nu niemand dit? Heel bijzonder", zegt fractie- j leider Margo Lemsom. ■0Ê „Regeren is vooruitzien, daar ontbreekt het soms aan." Van frustratie dat ie dereen nu wel aandacht heeft voor huizenbouw is geen sprake, aldus Lemsom. ,,Bij ons gaat het algemeen belang altijd voor. Als die huizen er maar komen." - Valeska Nastaly WOENSDAG 26 JANUARI 2022 SD TERNEUZEN Esme Soesman Zierikzee ZIERIKZEE ,,Die huizen waar we zo'n be hoefte aan hebben, hadden er allang kunnen staan." De VVD-fractie voelde zich vier jaar geleden een roepende in de woestijn. itnqtoep.nl Bouwactiviteiten vorig jaar in Noorderpolder. De wijk in Zierikzee wordt nog verder uitgebreid. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49