c Na Sparta en in Amerika speelt Bas de Waal nu bij derdeklasser 11 Anrooij mist teamies Royale winst voor HWP Het was van kleins af aan, zoals voor zoveel jonge voetballertjes, zijn grote droom: profvoetballer worden. Maar toen Bas de Waal bij Sparta Rotterdam dichter bij de werkelijkheid kwam, bleek dat wereldje eigenlijk helemaal niet zo goed bij hem te passen. Over zelfvertrouwen, zijn haat liefdeverhouding met de voetbalwereld en een dwarszittend karakter. Voetbal, voetbal en nog eens voet bal. Vraag de nu twintigjarige De Waal waar hij in zijn jeugd mee be zig was en het antwoord is simpel. Ook zijn toekomst was, toen hij be gon bij Walcheren, eigenlijk al voorbestemd. ,,Ik word profvoet baller, dat heb ik altijd geroepen. Iets anders bestond er niet in mijn hoofd." Een goede vijftien jaar later lijkt die droom als speler van derde klasser Jonathan uit Zeist, verder weg dan ooit. ,,In die tijd had ik zo veel zelfvertrouwen, hoefde ner gens bij na te denken." Maar voordat de Vlissinger daar terechtkwam, begon hij dus op sportpark Bonedijke. Zijn karakter werd toen al op de proef gesteld. ,,Bij de selectiedagen van JVOZ viel ik in de laatste ronde af, terwijl ik dat zó graag wilde." Marcel Kort, zijn oom en tegenwoordig assis tent-trainer binnen de jeugdoplei ding, spoorde hem vervolgens aan om door te zetten. ,,Als je echt nog wat wilt, zei hij, dan moet je een mailtje sturen. Ik moest even over mijn ego heen stappen, maar heb het toch gedaan." Heftig Met succes. Na twee trainingen mocht De Waal zich het seizoen daarop alsnog melden, via de C'tjes, Rogier Veenstra en Marcel Lourens voetbalde hij zich naar de opleiding van Sparta. Precies wat hij wilde, zou je zeggen. ,,Die tijd was heftig. Het zijn echt 'schoffies' van de Randstad. Waar wij bij JVOZ eigen lijk altijd te horen kregen dat we te lief waren, moeten ze daar juist worden afgeremd. Zie daar als spits Je hebt toch het een en ander gemist, dat voelt wel als een sociale achterstand dan maar ballen afte gaan dwingen, je blijft toch dat jongetje uit Zeel and." Een karaktertrek die De Waal niet bij uitstek symboliseert, vertelt hij. ,,Ik ben behoorlijk introvert, kom liever via de achterdeur dan de voordeur." Na drie jaar Sparta, kwam er dan ook geen goed einde aan dat sprookje. ,,Er waren gewoon betere spelers dan ik, zo simpel is het ook." Hij trainde vervolgens mee bij Goes en Kloetinge, bij laatstge noemde begon hij vol goede moed aan het nieuwe seizoen. ,,Ik had nog niet echt afscheid genomen van het profvoetbal. Zag het toen nog als één stapje terug, om er twee vooruit te doen." De Waal sloot aan bij de O19, maar ondanks een goed sei zoen, lukte het niet om potten te breken bij het eerste. Scrollend over het internet, stuitte hij op een volgend avontuur. ,,Ineens kwam ik iets tegen over voetballen en studeren in Amerika. Veel trainen en alles in het teken van voetbal, precies wat ik wilde. Een jaar later zat ik in het vliegtuig." Vanwege corona duurde dat hoofd stuk maar een paar maanden, toch heeft hij absoluut geen spijt. ,,Daar ben ik in een korte tijd echt volwas sen geworden, dus al met al was het wel heel leerzaam." Zelfvertrouwen Met zijn Duitse vriendin, ontmoet in Amerika, verhuisde de aanvaller afgelopen zomer naar Zeist. Via het Utrechtse Hercules hoopte De Waal vervolgens weer de weg omhoog in te zetten, maar het tegenoverge stelde gebeurde. ,,Daar raakte ik het plezier volledig kwijt. Gelukkig werd de competitie toen stilgelegd, dat was echt een opluchting." Via-via kwam de student Ac countancy terecht bij Jonathan, daar krabbelt hij beetje bij beetje weer op. Hoe komt het dat een oud-jeugdspeler van Sparta, met de droom om profvoetballer te wor den, nu moet vechten voor zijn plekje bij een derdeklasser? De Waal weet het antwoord wel. ,,Zelf- vertrouwen. Dat werd in de Rand stad steeds minder. Ik ben best wel een beetje teleurgesteld in mezelf, ik stond er gewoon niet." Maar, vertelt de Vlissinger er di rect achteraan. ,,Ik weet niet of ik het anders had kunnen doen, het zit ook gewoon niet in mijn karakter. De teleurstelling overheerst, maar ik ben ook wel trots. Niet iedereen maakt zoiets mee." Een flinke in vestering. ,,Het was altijd alleen maar voetbal. Daardoor heb je toch het een en ander gemist, op sociaal vlak voelt dat wel als een achter stand." De gedroomde profwereld, bleek dus een utopie. Een lastige combi natie voor iemand die zó graag wil. ,,De voetbalwereld is niet mijn grootste vriend. Ik voelde het al bij Sparta, maar dan doe je alles om toch te slagen. Bij Kloetinge zei mijn vader: Het lijkt wel alsofer een last van je schouders is gevallen. Zo voelde ik het op dat moment zelf niet, maar als ik er nu aan terug denk, was het wel zo." Aan een stapje omhoog denkt hij stiekem nog steeds, maar voorlopig is de 'valse spits' met veel loopver mogen, zoals hij zichzelf om schrijft, al een stuk sneller tevre den. ,,Gister heb ik lekker getraind, daar ben ik dan al blij mee." Tot slot speelt ook Zeeland steeds vaker weer door zijn hoofd. ,,Als ik klaar ben met studeren, wil ik graag nog een keer laten zien waarom ik toen ben weggegaan!" WOENSDAG 26 JANUARI 2022 VELDRIJDEN De Nederlandse selectie is giste ren niet met alle geselecteerd renners afge reisd naar het WK Veldrijden in Fayetteville. De Kapelse Shirin van Anrooij is wél van de partij, maar twee voor ziene rensters uit de elite-vrou- wenploeg heb ben moeten be sluiten in Neder land achter te blijven: Annema- rie Worst (posi tieve test) en Denise Betsema (koortsig). 'De voetbalwereld is niet echt mijn grootste vriend' SCHAKEN De schakers van Het Witte Paard uit Sas van Gent hebben met overmacht be slag gelegd op de winst in de teamcompetitie. De Sasse forma tie verzamelde een puntentotaal van 302 en bleef daarmee num mer 2 SV Paul Keres (239 pun ten) ruimschoots voor. De derde plek ging met 222 punten naar De Stukkenja- gers. Daniël Wissel Zeist - Bas de Waal Bas de Waal op het voetbalveld van zijn eerste club Walcheren. O £L O "5> o cc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 43