Zonneparken mogen toch op goede landbouwgrond 7 c Jubilerende Jumbo Overveld begint plaatjesactie Wat hebben Miss Nederland en een topvoetballer gemeen? Dat is straks te ontdekken in het plaatjesalbum 'Arnemuiden door de jaren heen'. et 30-jarig winkelbe- staan was de aanlei ding voor Ron van Overveld om een nieuwe spaarplaatjes- actie op te zetten. Geen voetbal dit keer, maar zijn dorp Arnemuiden, waar hij de Jumbo runt. Een ont moetingsplek voor de dorpelin gen. Het was een 'berg werk' maar de vier Arnemuidenaren Ineke Bliek, Aart van Belzen, Wim Bil en Leen Schouls beleefden er samen met Van Overveld veel plezier aan. ,,Een leuke ontdekkingstocht." Thema's verzinnen, foto's zoe ken of zelf maken en teksten be denken: de samenstellers doken een paar maanden in het verleden en heden van het vissersdorp en van Kleverskerke voor het plaat jesalbum Arnemuiden door de jaren heen. Van bunker en boerderij tot Harbour Village, voetbal, visserij en bekende personen in 180 plaat jes rond 21 thema's. Van Overveld wil met de plaat jesactie zijn omgeving wat vrolij ker maken. En natuurlijk ook zijn winkeljubileum vieren. 'Wie weet komt er straks ook een plaatjes ruilbeurs', hoopt hij. Zoon Nick, die met zus Lynn ook in de winkel werkt, vult aan: ,,Het zou fijn zijn als de saamhorigheid in het dorp zo weer wat sterker wordt in deze sombere tijd. Mensen die elkaar tegenkomen en in gesprek gaan over de plaatjes. De oude plekken die nu anders zijn of personen die ze herkennen. Zo staan er foto's in van mijn overgrootvaders Siere- veld en Van Belzen. Mijn over grootmoeder Stien Siereveld, ze is nu 93, woont nog op het dorp.'' Ron van Overveld bedacht het idee en kwam al snel bij boven buurvrouw Ineke Bliek uit. Zij is bestuurslid en vrijwilligster bij Museum Arnemuiden en ging op zoek naar 'medestanders'. Dat werden Leen Schouls (museum voorzitter en redacteur bij de His torische Vereniging Arnemuiden), Wim Bil en Aart van Belzen. Bil legde onder meer de geschiedenis van voetbalvereniging Arnemui- den vast en fotografeert. Aart van Belzen is fotograaf en ook oud-badmeester van het Juliana- bad. Aart lachend: ,,Arnemuiden heeft voor mij geen geheimen meer. Veel van mijn foto's staan in het album.'' Wim Bil: ,,Het was ontzettend leuk om dit te doen.'' Voor Ineke Bliek was het 'een leuke ontdekkingstocht'. ,,Ik ben hier niet geboren, dus ik hoorde af en toe nog wel wat nieuws. We Ik hoorde afentoe wel wat nieuws hebben geprobeerd het zo breed mogelijk te maken. Ook aantrek kelijk voor de jeugd. Dus niet al leen historie maar ook het heden met voetbal, korfbal en konings dag bijvoorbeeld.'' Inmiddels een gouwe ouwe, oud-topvoetballer en -international Jan Poortvliet, ontbreekt niet in het rijtje van be kende personen. Naast de onder koning van Arnemuiden, oud-wethouder Jaap van Belzen, zuster Van Donk die bij de ge boorte van talloze Arnemuiders was en Miranda Slabber. De Miss Zeeland die in 2004 Miss Neder land werd. Ron van Overveld: ,,Vroeger was ze ook wel oppas voor onze kinderen.'' Computers Leen Schouls: ,,We hadden com puters neergezet in de bestuurska mer van het museum. Zo konden we snel werken en beelden uitkie zen. De historische vereniging heeft een beeldbank van zo'n 1500 foto's. Ik gaf aan beheerder Chris Feij dan naam en nummer van de foto door. Ron van Overveld: ,,De albums zijn huis aan huis ver spreid. De actie begint op 2 febru ari, de dag dat ik in 1992 begon, aan de Nieuwstraat met C1000." De raadscommissie Ruimtelijke Ontwikkeling kon zich deze week vinden in de nieuwe richtlijnen voor het opwekken van zon- ne-energie op land. Tot nu toe mocht volgens de officiële regels van de gemeente er geen zonnepar- ken op het land worden aangelegd. Dat beleid is nu bijgesteld nadat vo rig jaar de Coöperatie Energieneu traal Koudekerke/Dishoek met plannen kwam voor het aanleg van een zonnepark aan de rand van Koudekerke. Ze heeft al een park in gebruik, op de oude stortplaats aan de Braamweg en wil een tweede aanleggen op een weitje achter in dustrieterrein Karreveld. De Veerse politici konden zich vinden in dat plan maar bepaalden ook dat het college met nieuwe richtlijnen moest komen zodat het duidelijk is onder welke voorwaar den er zonneparken mogen worden aangelegd. De raadsleden bepaal den toen wel dat ze niet op goede landbouwgrond mochten komen. Het college heeft die bepaling niet overgenomen, zo stelden Marj a Osté (VVD) en Sander Jacobse (SGP/CU) met enige verbazing vast. Vooral Osté is bezorgd dat daardoor 'de deur wagenwijd open staat' voor het aanleggen van zon- neparken op goede landbouw grond. Wethouder Adri Roelse (DTV, economie) antwoordde dat voor die verruiming is gekozen om ervoor te zorgen dat er meer moge lijkheden zijn een zonnepark aan te leggen. Maar hij benadrukte dat de gemeenteraad altijd beslist of een park mag worden aangelegd ofniet. ,,U zit aan tafel." Sylvia Sparreboom (dtv) waarschuwde dat zonnepar ken wel goed ingepast moeten wor- den. ,,De kwaliteit van het land schap moeten we behouden." Panelen op daken Bas van Hese (CDA) hield de wet houder voor dat er toch vooral inge zet moet worden om zonnepanelen op daken te plaatsen. ,,Stimuleer dat." Hij vroeg ook hoe het zit met de capaciteit van het netwerk. ,,Kan dat het aan als er meer energie wordt gewonnen?" Volgens de wet houder kan het netwerk het aanbod nog goed aan en wordt de capaciteit ook vergroot. Maar hij merkte ook op dat lang niet alle daken geschikt zijn voor het plaatsen van zonnepa nelen. ,,35 Procent niet. En daar ko men ook nog eens de daken bij die niet geschikt zijn omdat er geen goede aansluiting is op het elektri citeitsnetwerk." Techniekdag fotografie Fotoatelier J WA WOENSDAG 26 JANUARI 2022 Arnemuiden door de jaren heen Annemarie Zevenbergen Arnemuiden - Ineke Bliek (samensteller) H DOMBURG Goede landbouwgrond mag in de gemeente Veere toch ge bruikt worden voor het plaatsen van zonnepanelen. Niet voor eeuwig. Wel voor een periode van 25 jaar. Daarna moet de ge meenteraad opnieuw beslissen of zo'n landbouwperceel op nieuw gebruikt mag worden voor het 'oogsten' van energie. - Emile Calon De samenstellers van het plaatjesalbum met de zoon van Ron van Overveld van de Jumbo; vlnr Nick van Overveld, Wim Bil, Ineke Bliek, Leen Schouls en Aart van Belzen. foto dirkjan gjeltema 12 februari 2022 Leer de basisbegrippen in één dag Meer info en inschrijven: www.karindenboer.nl Karin den Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39