treedt bij Holocaust Herdenking op Militairen testen in de Hedwigepolder technieken tegen dijkdoorbraken 2 Bij de bios bakken ze weer popcorn, in de restaurants pruttelen de sauzen en theaters redden zoveel mogelijk voorstellingen. Yes. Maar cabaretier Maikel Harte... die wacht nog even. Sunshine Cleaners zal het nummer The Violins of Hope spelen. Dat gaat over de violen die toe behoorden aan Joodse musici voor en tijdens de Holocaust en door instrumentenbouwer Amnon Weinstein en zijn zoon Avshalon uit Israël zijn gerestau reerd. Deze 'violen van de hoop' worden nu overal ter wereld als aanklacht tegen antise mitisme bespeeld tij dens speciale Violins Of Hope-concerten. ,,Dit nummer gaat over de Holocaust, en over dat we ervoor moeten zorgen dat zo iets nooit meer ge beurt", zegt Hermans. ,,Dat we het mogen spe len bij de Holocaust Herdenking maakt het tot een extra beladen moment. We willen de boodschap zo goed mo gelijk uitdragen." Tussen 1933 en 1945 zijn naar schatting zes miljoen Joden, hon derdduizenden Sinti en Roma, homoseksuelen, gehandicapten, Jeho va's Getuigen en andere vervolgden omgebracht door de nazi's. Vioolpartij Het was niet eens een moeilijk nummer om te schrijven, bekent Hermans. ,,Maar dat Wissem Ziadi er zo'n prachtig beladen viool partij bij zou spelen, kon ik vooraf ook niet weten." Wissem Ziadi is een Tunesische vio list en de schoonzoon van bandlid Geert de Heer. Hij maakt nu ook deel uit van Sunshine Cleaners. De groep heeft The Violins of Hope amper live gespeeld en niet vaak gerepeteerd. Hermans: ,,Dat wil len we ook niet. Het raamwerk staat, de tekst is er. Voor de viool krijgt Wissem een vrije rol." PZC.NL Meer grote storingen op het spoor Registratie tractoren Ouderavond overdrank RESTAURANTS, THEATERS EN BIOSCOPEN STAAN TE POPELEN Niet te filmen. Eindelijk mogen we 's avonds weer uit eten, kunnen we weer een filmpje pakken ofnaar het theater. Al dagen gonst het in de media dat de theaters, bioscopen en restaurants weer open gaan. Toch blijft het tot het laatste moment spannend. Want wat gaan Rutte en Kuipers nu echt zeggen in hun persconferentie? Gisteravond even na zevenen gaat er een zucht van verlichting door Zeeuwse theaters, bioscopen en restaurants. Blij dat ze weer iets mogen. Of zoals Bob den Engels man het zegt: „Iedereen is blij dat het weer normaler wordt." De eige naar van restaurant het Elfde Ge bod in Goes slaat de spijker op zijn kop. Ook al is nog niet iedereen blij. Poetsen Maar, zoals met alles, is het niet slim om tot het laatste moment te wachten. Dus is iedereen dinsdag volop bezig met voorbereidingen. Bob staat te poetsen. ,,We zijn half december dicht gegaan. Alles staat in opslagstand." Nu er weer gasten komen, moet het er pico bello uit zien. Het hart van de zaak, de keuken, wordt gereanimeerd. ,,We zijn dinsdag begonnen met het volledig opnieuw opstarten. Met het maken van de basissauzen bijvoorbeeld." De eerste reserveringen staan al. En ze gaan er voor het gemak maar vanuit dat in de zaak 1,5 meter af stand moet worden gehouden. ,,Het merendeel van de gasten waardeert het toch als we dat doen." sJt' gSmi. Heb je de nieuwe Spiderman of The Matrix al gezien? Het zou zo maar kunnen van niet. ,,Die films waren net uit toen we in lockdown gingen", vertelt Jéan Rottier van CCXL in Vlissingen. Haar film- en theaterhart klopt dinsdag als een dolle. Ook in CCXL zetten ze de puntjes op de i om vanmiddag weer De provincie kreeg al vragen van omwonenden, vertelt gedepu teerde Anita Pijpelink. Wat doen die militairen daar bij de voorma lige Hedwigepolder? Die wordt op dit moment omgevormd tot een natuurgebied. Uiteindelijk wordt de oude zeedijk doorgestoken, zo dat water uit de Westerschelde in de uitgegraven geulen kan lopen. ,,Tot die tijd is het een uniek labo ratorium in de openlucht", ver klaart Pijpelink. ,,Er kan niemand bij en je kunt proeven uitvoeren met een echte dijk." Samen met Rijkswaterstaat en de waterschap pen test het ministerie van Defen sie tot eind februari nieuwe tech nieken die kunnen worden ingezet bij dijkdoorbraken of overstromin gen. Een daarvan is de Bresdefen- der, een drijvend ponton dat er voor zorgt dat een gat in de dijk niet gro ter wordt. ,,Dat ziet er indrukwek kend uit", aldus Pijpelink. Ook wordt geoefend met mobiele waterkeringen. Deze experimenten vinden plaats in een afgesloten bas sin, gevuld met polderwater. Ook de superstorm wordt niet nagebootst met Scheldewater, be nadrukt Pijpelink. Vanwege de hoge concentraties schadelijke PFAS die daarin zijn aangetroffen, is dat nu uit den boze. Nadat er eer der een continue stroom polderwa ter over de oude zeedijk liep, om de sterkte te testen, wordt er nu ge werkt met een golfoverslagsimula- tor en een golfklapgenerator, ma chines die golven water over of te gen de dijk laten slaan. WOENSDAG 26 JANUARI 2022 PC SB- rlre, ge^5," *««B -O. Sunshine Cleaners, met Wissem Ziadi, Sjef Hermans en Geert de Heer (staand vlnr) en Jaqueline Heijmans. foto marijke de heer MIDDELBURG De Middelburgse band Sunshine Clea ners treedt zondag 30 januari op bij de Nationale Holocaust Herdenking in Am sterdam. Sjef Her mans: ,,Het wordt één van de spannendste momenten van mijn muzikale carrière." De NOS wijdt zon dag twee tv-uitzendin- gen aan de Nationale Holocaust Herdenking: op NPO1 van 11.05 tot 12.30 uur, en op NPO2 van 17.40 tot 18.10 uur. - Maurits Sep H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Ik laat mijn kind inenten tegen co rona (2824 reacties) Vlissingen Reizigers op het Zeeuwse spoor hebben vorig jaar flink wat grote storingen moeten verdu ren. Dat blijkt uit een analyse door rijdende- treinen.nl. De website houdt alle storin gen bij waar trei nen minstens tien minuten ver traging hadden. Het station Goes staat met 23 storingen boven aan de lijst. Ar- nemuiden had met dertien sto ringen het min ste aantal vertra gingen. Vlissingen Na een eind sprint zijn vorig jaar 28.634 Zeeuwse land bouwvoertuigen, zoals tractoren en ander rijdend materiaal gere gistreerd bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Vanaf januari van dit jaar geldt een verzeke ringsplicht en dus moet een kenteken wor den doorgege ven aan een ver zekeraar. Drie dagen voor de jaarwisseling waren nog 'maar' 26.455 voertui gen geregis treerd. Eens Oneens Nieuwe stelling: Ik heb diep respect voor politiemensen Vlissingen De Zeeuwse or ganisatie 'Laat ze niet (ver)zui- pen' houdt van daag een online ouderavond van 19.30 tot 21.00 uur. Ouders krij gen dan informa tie hoe ze hun kind leren wat wel en niet ver standig is als het gaat om drinken en blowen. Aan melden kan via info@ czwbureau.nl. Uit eten of naar Jeffrey Kutterink Vlissingen/Goes Frans Lievens, theaterdirecteur Jacques Boonman, Podium Reimerswaal Maikel Harte, cabaretier NIEUW-NAMEN Militairen hebben bezit geno men van de Hedwige-Prosper- polder. Ze helpen bij experimen ten op het gebied van watervei ligheid. Zo wordt onder meer een superstorm nagebootst. - Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34