C? Oefenen tegen het water, _1 niet tegen Poetin c Zeeuwse scholen zijn blij met soepelere quarantaineregels Zes drama's in vier weken Als politie zitten we in de frontlinie' 'Ik ben behoorlijk introvert' Bas de Waal over de voetbalwereld Op Zeeuwse scholen wordt opgelucht adem gehaald, nu de overheid quarantaineregels voor kinderen versoepelt. De afgelopen weken zaten talloze klassen thuis. De lastigste periode sinds de uit braak van de coronapandemie: zo beschrijven meerdere Zeeuwse schoolleiders de afgelopen weken. De ene na de andere klas moest in quarantaine, omdat drie of meer leerlingen besmet waren. Daardoor zaten dagelijks duizenden Zeeuwse kinderen noodgedwongen thuis achter hun laptop. Vanaf vandaag kunnen leerlin gen die geen klachten hebben weer naar school. De quarantaineregels voor het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs worden soe peler, en ook voor mbo-, hbo- en wo-studenten onder de 18 j aar. Kin deren die in contact geweest zijn met een besmet persoon, krijgen wel het advies om dagelijks een zelftest te doen. Leerlingen met een positieve test ofklachten, moet wel in quarantaine. Pim van Kampen is blij met de versoepelingen. ,,Het was erg rigou reus een hele klas naar huis te stu ren als drie of meer leerlingen be smet zijn", vindt de bestuurder van de Albero Scholengroep. Op de 26 Bevelandse scholen zaten alleen gisteren al zeventien klassen thuis. ,,Veel kinderen worden amper ziek van het virus. Je weet van sommige leerlingen niet dat ze besmet zijn, omdat ze niet getest zijn of geen klachten hebben. En veel kinderen zijn immuun, omdat ze het virus al gehad hebben. Dus laat het maar zo snel mogelijk uitgeraasd zijn." Ik hoop niet dat door meer besmettingen straks alsnog halve klassen thuis zitten ,,Onwerkbaar", zo noemt Henk Zielstra de situatie van de afgelopen weken. Hij is bestuurder van de Ar chipel basisscholen op Walcheren. ,,Je hebt zó drie besmettingen in een klas. Vandaag zitten elf klassen thuis, van 18 scholen. Dat zijn bijna driehonderd kinderen. Je hebt geen continuïteit van het onderwijs meer, al doen de leerkrachten fan tastisch werk." Ook op de middelbare scholen overheerst blijdschap. ,,Ik schat dat tachtig van de honderd leerlingen weer naar school kunnen komen door de nieuwe regels. Zij zitten nu gezond thuis", zegt bestuurder Guus Hagt van de Mondia Scholen groep (SSG Nehalennia in Middel burg en het Scheldemond College in Vlissingen). ,,Dat is heel positief, want ons uitgangspunt is om alle leerlingen op school te hebben." Keerzijde De versoepelingen hebben ook een keerzijde. Ze zullen voor meer be smettingen zorgen op scholen. En dus komen ook meer leraren ziek thuis te zitten, vrezen de schoollei- ders. ,,Ik hoop dat we straks genoeg leerkrachten hebben om de groe pen op te vangen", zegt bestuurder Ellen de Neef van de Zeeuws- Vlaamse koepel Elevantio. Rector Carin Biesterbosch van het Pontes Goese Lyceum in Goes vindt het 'spannend'. ,,Ik hoop niet dat een toename van de besmettin gen betekent dat er straks alsnog halve klassen thuis zitten. En wat betekent dit voor het risico dat col lega's lopen?" De locatie aan de Oranjeweg schakelde deze week volledig over op online onderwijs voor onderbouwleerlingen en vwo 4. Ondanks de onzekerheid over de stijging van de besmettingen, is ze blij dat de regels worden aangepast. ,,We willen weer open." Scholen moeten erop vertrou wen dat leerlingen dagelijks een zelftest doen, als ze in contact zijn geweest met een besmet persoon. ,,Wij mogen niet vragen of leerlin gen getest zijn, laat staan wat de uit slag is. Dat kan een angstig gevoel geven bij leraren", weet Hagt. Hij relativeert: ,,Er lopen nu misschien ook kinderen op school rond die besmet zijn." Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl woensdag 26 januari 2022 Zeeland FOTO J.B. STRIJK MINISTERIE VAN DEFENSIE CZEELAND4 C ZEELAND 11 'Situatie was onwerkbaar' Cornelleke Blok Vlissingen - Carin Biesterbosch, Pontes Goese Lyceum G Op de SSG Nehalennia in Middelburg waren afgelo pen week veel lege klasloka len: door de strenge qua- rantaineregels moesten veel leerlingen thuis blijven. FOTO LEX DE MEESTER Ja, het is een oefening van militairen in de Hedwigepolder. Maar nee, niet tegen de toe nemende dreiging van Poetins Rusland. Met hulp van de waterschappen en Rijkswaterstaat ex perimenteert het leger met nieuwe technieken tegen dijkdoorbraken en overstromingen. Een daarvan is de Bresdefender, een ponton dat een gat in de dijk - in ieder geval tijdelijk - kan dichten. De voormalige Hedwigepolder wordt omge vormd tot natuurgebied. Tot het zo ver is, is het een ideaal laboratorium voor dit soort proeven. De militairen zijn nog tot eind februari bezig. CZEELAND2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33