Deze liefde gaat boven de passie van 'Chansons' Angela S10 in eerste halve finale Eurovisie Songfestival 26 KIJKT TV INTERVIEW LENNY KUHR BRENGT NIEUW ALBUM UIT Dat lied schreef ik toen ik 18 was, nu ben ik 71 en is het er nog steeds ,,Ik haalde hem op van school en de juf vroeg me binnen. Ze zei: 'Dit is de oma van Eliah, zij heeft ooit het songfestival gewonnen''', vertelt Kuhr. ,,Eliah mocht vooraan in de klas op een stoel zitten, apetrots, en ze liet dat filmpje zien. Zo hoorde ik De Troubadour in een kleuterschool in Tel Aviv. Dat lied schreef ik toen ik 18 was, in al mijn onschuld. Nu ben ik 71 en is het er nog steeds, het heeft een eigen leven geleid, hoe mooi dat zoiets mij gegeven is.'' Het lied De Troubadour is de rode draad in Kuhrs carrière van meer dan vijftig jaar. Het lied stond op haar de- Alexander van Eenennaam Daar stond ze dan, in ok tober in een klaslokaal in Israël op de kleuter school van haar klein zoon. De juf zette Lenny Kuhr (71) voor de hele klas in het zonnetje met het YouTube-filmpje van haar optreden op het dak van het depot van museum Boijmans Van Beuningen. Ze zong daar speciaal voor de finale van het Eurovisie Songfestival in Ahoy De Troubadour, waarmee ze in 1969 het songfestival won. Ik heb het al een paar keer geschreven op deze plek: niets is zo aantrekkelijk om naar te kijken als pure passie. Die opmerking had toen betrek king op de begeesterde manier waarop Hans Klok in Zomergasten over de oude variétéwereld ver telde en op hoe Matthijs van Nieuwkerk en Rob Kemps hun liefde voor het Franse lied belijden in Chansons. Vandaag behoeft die observatie enige nuance. Er gaat namelijk wel degelijk iets boven begeesterd vertellen over een onderwerp. En dat is mensen die diepgewortelde liefde zién uitoefenen. De documentaire Tot de laatste snik bood maan dagavond op NPO 2 één brok passie en levens vreugde, samengebald in artiesten-op-leeftijd die het optreden niet kunnen laten, ook al is dat in een halfgevuld zaaltje ergens diep in de provincie. Omdat het is wat ze doen, omdat het is wie zij zijn: zeventigers Rinus Gerritsen en Robert Jan Stips, zestigers Angela Groothuizen met haar Dolly Dots, de nog-net-vijftigers van Loïs Lane en de 64-jarige Jan Rot, letterlijk bezig met die laatste snik. Musicals van Schmidt en Bannink De eerste halve finale is op 10 mei. Daarin zijn ook onder meer Albanië, Letland, Zwit serland, Slovenië, Bulgarije, Moldavië, Oekraïne en Litou wen ingedeeld. In de tweede halve finale komen Noorwegen, Rusland, Portugal, Denemarken, Arme nië, Oostenrijk, Kroatië, IJs- land en Griekenland in actie. ,,Op het eerste gezicht lijkt Nederland - alweer - de ster kere halve finale geloot te heb ben, maar het recente verleden wees juist uit dat ook 'sterke' en favoriete landen voortijdig kunnen sneuve len", stelt song festivalcommen tator Cornald Maas. Het gaat volgens hem uit eindelijk om het liedje en hoe dat wordt uitgevoerd. ,,Als lied en uitvoe ring meer dan in orde zijn, be reik je hoe dan ook de finale, ongeacht de startpositie." De finale is op 14 mei. Oekraïne, Noorwegen, Grie kenland en Rusland zijn lan den die vrijwel altijd de finale halen. Maas denkt deson danks dat S10 - de artiestennaam van Stien den Hollan der-een van de tien finaletickets zal pakken. „Ik heb er alle vertrouwen in dat zij met haar geweldige song de finale haalt." Het liedje van S10 wordt naar verwach ting in februari of maart gepre senteerd. Neil Young wil niet meer op Spotify Waarom zou hij stoppen, vraagt Rot zich hardop af, optreden is het leukste dat er is. Zijn vrouw zegt ook: ,,Als hij het niet doet, is hij een minder leuk mens.'' Dus zien we hem zichzelf uit de auto hijsen bij het Kennemer Theater, een oude be kende op de schouders slaan, een magnetronmaal tijd opwarmen en tussen de repetities herhaalde lijk liggen rusten om het einde van de avond te ha len. Maar optreden zal hij. ,,De echte Jan Rot is die op het podium. De rest van ons, de vader, de echtgenoot, de columnist, staan allemaal in dienst van de zanger", bekent hij. Na drie, vier liedjes is hij vergeten dat hij ziek is. En het gekke is, je ziet het gebeuren als kijker, al op het moment dat hij in de kleedkamer zijn slobbe rige spijkerbroek verwisselt voor zijn optreedpak. De vermoeide trekken in zijn gezicht trekken op miraculeuze manier weg. kilometers in de auto suffen, elkaar verrassen met zakken spekkies (de blik van Rinus Gerritsen, kind op een schoolreisje, geweldig!) koffie uit karton nen wegwerpbekertjes, stamppotbuffetten, ge klungel met 'valse fucking wimpers' (citaat van Angela Groothuizen), zenuwachtig zuchten in de coulissen. Maar zodra ze dan voor het publiek staan, de een in zijn vale hoody, de ander in een misschien net te strakke rode jumpsuit, valt alles op zijn plek. ,,Dit was wat ik was", zingt Rot in zijn toegift, een zin die je als kijker onmogelijk met droge ogen kunt aanhoren. Je wenst dan nog slechts één ding: dat ze nog lang zijn wat ze waren. Allemaal. Quote van de dag Waarom zijn onze liedjes nog altijd populair? Zelf begrijp ik het niet WOENSDAG 26 JANUARI 2022 PC m MUZIEK EXPOSITIE Het Allard Pier- son in Amster dam komt in april met een exposi tie over de zeven musicals van tekstschrijver Annie M.G. Schmidt en com ponist Harry Bannink. Het duo maakte ze tussen 1965 en 1984 en het wa ren grote hits. Zangeres S10 is ingedeeld in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival. De loting vond gistermiddag plaats in Turijn, waar de 66ste editie van het muziekevenement dit jaar plaatsheeft. t Neil Young wil dat zijn muziek direct van Spo- tify wordt verwij derd, omdat op het platform 'misinformatie over vaccins' zou staan. Hij doelt daarmee op de podcast van Joe Rogan. De documentaire, een idee van Henny Vrienten, toont een weinig glamoureus bestaan. Een van - Björn Ulvaeus, een van de bandleden van ABBA, over het thema van zijn nieuwe radio show op Apple Music.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 26