Mijn Zeeuwse bloed klopt heftig in mijn aderen 15 MARJAN BERK str°opvet maak- heeft van Mijn Af en toe wordt er in de diepvrieskist van mijn geheugen iets getriggerd, wat ik de lezer niet wil onthouden. Lekkere din gen van vroeger die ik me plotseling herinner, dingen die door mijn moeder werden klaarge maakt. Zoals stroopvet, in Zeeland 'keuenbutter' genoemd, een mengsel van uitgebakken spek en dikke, glanzende stroop. familie kwam uit Brouwershaven. Ik herinner mij uit de tijd - ik was hooguit 3 jaar - een lo geerpartij bij ene familie Boot. En ik heb ook onthouden - ik sta bekend om mijn geheugen van een oude olifant - dat ik als peuter op een Zeeuwse dijk stond, waar het zo verschrikkelijk hard waaide, dat ik met mijn rug tegen die wind kon leunen. Dat kon je alleen in Zeeland! schreef en hield lezingen in bibliotheken en bij vrouwenverenigingen. En ik herinnerde mij weer het stroopvet, zoals dat alleen maar door mijn - helaas vroeg overleden - moeder werd gemaakt. Ik ben tijdens zo'n be zoek aan Brou wershaven op zoek gegaan naar mensen die ook Wie het recept ten. Nou nee. Daar hadden ze nog nooit van gehoord. Eén slager bleef er over. En jawel, hij had keuenbutter. Een klein potje. Ik blij! Ik heb ook nog geprobeerd het zelf te maken, maar dat leek nergens op. En mijn moeder leefde niet meer. De enige dingen die er qua smaak een beetje op leken, waren de chocolaatjes met zeezout. Ie dereen die het recept van keuenbutter heeft, mag mij schrijven. Ik dacht na over de andere Zeeuwse lekker nijen, zoals de palingbroodjes. Die kon je jaren geleden uitsluitend nog in Zierikzee kopen. Be staan ze nog wel? Ik zou het niet weten. Oh, en dan de Zeeuwse bolussen. Op het Centraal Sta tion in Amsterdam staat een banketbakker, die verkoopt het hele jaar verse Zeeuwse Bolussen. Dat weet ik, want een van mijn kleinzoons doet een moord voor een verse bolus. Daar koop ik ze dan met tien tegelijk! En nu heb ik het nog niet eens over de Zeeuwse babbelaars. Om over de mosselen, de oesters en de krukels maar te zwij gen. Al schrijvend over al die Zeeuwse lekker nijen krijg ik een geweldig natte bek. Mijn Zeeuwse bloed klopt heftig in mijn aderen. Ik moet er nodig weer eens naartoe. keuenbutter, mag mij schrijven EINDE 'WE LANDEN OP MARS, MAAR PROCESSTUKKEN MOETEN PER FAX' Welkom in 2022: rechtbanken en gerechtshoven stoppen over een paar dagen met faxen. Doen ze dat dan nog? Jazeker, en het nieuws dat ze ermee stoppen werd verstuurd... per fax. Op 1 februari is het ge daan. Geen gefax meer tussen recht banken en advoca ten. Niet meer dat geknerp van dat apparaat uit de vorige eeuw waar langzaam het ene na het andere M'tje uit te voorschijn reutelt. Toen het nieuws van dit histori sche feit vorig jaar werd aangekon digd door de rechtbank, leidde dat al tot de nodige hilariteit bij advo caten. Alleen al het feit dat de rechtspraak het einde van het fax- gebruik aankondigde per fax. Advocaat Ben Polman schoot op Twitter onmiddellijk in de opa-rol: Opa Ben: ,,Ga zitten kleinkinde ren, dan vertel ik jullie over de dag dat de fax werd afgeschaft in de rechtspraak." Kleinkinderen: ,,Maar opa, bestond de e-mail dan nog niet?" Opa Ben: ,,Jawel, alleen de fax daarover was nog niet aan gekomen bij de rechtspraak." Ook advocaat Royce de Vries reageerde: ,,Ik ga die verbaasde gezichten van cliënten missen aan het einde van de zitting als de rechter aangeeft dat het vonnis ge faxt wordt." Advocaat Angela Min- derhoud-Verkaik zei op Linkedin: ,,De rest van de wereld heeft het over Artificial intelligence en Big Data en wij hebben het over het afschaffen van de fax?" De verbijstering dat het 170 jaar geleden bedachte apparaat nog ge bruikt wordt, was groot. Advocaat Erik Verweij plaatste een jaar gele den foto's van de landing op Mars op Twitter en zette erbij: 'Dit kun nen we, maar ondertussen moeten wij per fax processtukken naar de rechtbank sturen.' ,,De rechtspraak is de laatste in stantie ter wereld die nog faxt", zegt de Haagse advocaat Job Knoester cynisch. ,,Veel advoca tenkantoren hebben nog een fax in de hoek staan. Maar alleen om dat rechtbanken nog faxen. Af en toe blaas je het stof eraf, als je eens contact met de rechtbank wil. Als ik mijn kinderen probeer uit te leggen wat een fax is, denken ze dat ik me laat waxen of zo." Advocaat Jac Taekema is er al twee jaar geleden mee gestopt. Maar hij weet wat het voordeel was van de fax: ,,Soms is het instu- kinderen denken dat ik waxen bedoel ren van beroep echt seconden- werk. Dat moet dan voor 12.00 uur bijvoorbeeld, als je dan vlak daar voor faxt, geeft je eigen fax je een ontvangstbewijs. Dat is veel moei lijker te manipuleren dan een e-mail. De Hoge Raad heeft wel eens tegen me geroepen: je bent te laat. Bleek dat een schoonmaker hun fax had uitgezet. Kon ik met mijn eigen afschrift bewijzen dat ik op tijd had ingestuurd. Is ook geen discussie meer over geweest. Maar inmiddels is het digitaal goed geregeld. We rouwen niet om de fax, hoor." Want je kon ook helemaal gek worden van de fax, weet advocaat Wendy van Egmond: ,,Dan moest je vlak voor de deadline tien A4'tjes faxen, dan werd je hele maal gek als je briefjes terugkreeg van 'ontvanger niet bereikt', 'do cument te groot', of 'faxapparaat bezet'. Dat ding was zó traag." Dat het allemaal tot ver in deze eeuw heeft geduurd voordat de fax ook de rechtspraak werd uitge gooid, is geen onwil, zegt Amber van der Toorn van de Raad voor de Rechtspraak. Met een knipoog zegt ze: ,,Ik zal niet zeggen dat we de snelste zijn. Maar er was ook geen wettelijke basis voor om alleen te mailen." Met het systeem Veilig Mailen kan de informatie voortaan ook versleuteld en veilig worden ge deeld. En dat heeft inmiddels de zelfde juridische status als het fax- verkeer nu. De rechtspraak móest op zoek naar een alternatief, om dat KPN stopt met de ISDN- dienstverlening voor traditioneel faxen. Als dat niet was gebeurd, had de fax nog eeuwig kunnen bestaan. GO WOENSDAG 26 JANUARI 2022 Mijn moeder was van Zeeuwse afkomst, de Pas jaren later kwam ik weer in Zeeland. Ik V De fax is bijna uitgereuteld in de rechtbank. De wat? Victor Schildkamp Den Haag - Job Knoester, advocaat De fax is gedateerd. foto getty images Verwondering over een fax, begin jaren 70. FOTO NATIONAAL ARCHIEF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15