H 11 ENERGIE AFSCHEID VAN KERNENERGIE VERDEELT DUITSERS, VREES VOOR TEKORT AAN STROOM Dit jaar gaan de laatste Duitse kerncentrales dicht, waaronder de Neckarwestheim 2 in deelstaat Baden- Württemberg. De regering vindt kernenergie te riskant en niet schoon genoeg. In Zuid-Duitsland denken ze daar heel anders over. Jammer afscheid te nemen van een veilige, goed werkende techniek langs 'de duurste en gevaarlijkste manier van stroomopwekking'. Voor de kerncentrale van Neckar westheim schudt Carsten Hölderlin zijn hoofd, terwijl hij zijn jas van het keuringsbedrijf Tüv Süd uittrekt. ,,Zo, nu kan ik als bezorgde burger beter mijn mening geven'', zegt de blonde dertiger opgewekt. ,,Het is jammer dat je afscheid neemt van een goed werkende, veilige en CO2- arme techniek als kernenergie.'' Hij wijst intussen naar de lucht. ,,De zon schijnt hier niet elke dag, dus wat is het alternatief? Nu zorgen we ervoor dat de energievoorziening onder druk kan komen te staan.'' Zonne- en windenergie Toch is de landsregering in Ba- den-Württemberg ervan overtuigd dat juist zonne- en windenergie het wegvallen van energie uit de reacto ren kan opvangen. Volgens een woordvoerder van het regionale ministerie van Milieu lag het aandeel van hernieuwbare energie in 2020 hier op zo'n 41 procent. ,,Dat zal ko mende jaren hard stijgen. Alle nieuwbouwwoningen moeten zon nepanelen op het dak hebben en we zetten vol in op windenergie.'' Eerder noodzaak dan luxe, aangezien Ba- den-Württemberg meer stroom importeert dan produceert. Naast kernenergie neemt Duits land ook afscheid van de bruinkool, maar dan pas uiterlijk 2030. Volgens het nationaal statistiekbureau zijn beide bronnen momenteel goed voor respectievelijk 19 procent en 12 pro cent van de totale energievoorziening in Duitsland. Ondertussen hebben buurlanden Nederland, Frankrijk en Polen het voornemen om kerncen trales bij te bouwen. De plannen van de Europese Commissie om kern energie (en aardgas) te labelen als 'groene energie' stuitte recent op kri tiek van Berlijn. Dat wekt verbazing bij de Fransman op de parkeerplaats in Neckarwestheim. ,,Ik woon al twintig jaar in Duitsland, maar van het energiebeleid snap ik nog altijd niks. Andere landen krijgen geld uit Brussel om kerncentrales te bouwen. Duitsland moet juist geld toeleggen op dure opruimoperaties.'' Of Duitsland helemaal zonder kernenergie kan, betwijfelt professor Starflinger. Door de 'kernuitstap' ziet hij het energieaanbod verkrappen en de prijzen - die toch al de pan uitre zen - verder stijgen. ,,Als ik nu naar mijn energierekening kijk, schrik ik al. De kosten zullen waarschijnlijk verder oplopen.'' Angst om zonder stroom te zitten, heeft hij niet. ,,Des- noods importeren we kernenergie, gas of biomassa uit het buitenland." Tussen de glooiende heu vels van wijnstreek Württemberg, dicht bij de meanderende rivier de Neckar, steekt een grote wolk op imposante wijze af tegen een strakblauwe lucht. Wie richting het dal de slingerweg blijft volgen, komt vanzelf bij de bron terecht. De grote pluim is afkomstig van de nog volop actieve kernreactor van Neckarwest- heim 2. De kerncentrale, bestaande uit twee blokken waarvan alleen 2 nu nog in gebruik is, geldt als een levensader voor de Duitse deelstaat Baden-Württemberg. Jaarlijks pro duceert de centrale circa 11 miljard kilowattuur stroom. Een huishouden in Duitsland van gemiddeld twee personen verbruikt zo'n 2500 kilo wattuur elektriciteit per jaar. Daar mee voorziet Neckarwestheim 2 vol gens het regionale ministerie van Milieu, Klimaat en Energie-econo mie ongeveer 4,4 miljoen huishou dens van stroom. Nog wel. Maar eind december van dit jaar moet de kerncentrale sluiten, waardoor een groot deel van de zevenhonderd banen op de tocht komt te staan. Binnen, rondom de grijze receptie met donker glas, lijkt de tijd sinds de jaren 80 te hebben stilgestaan. Bij een loket onder Anmeldung Schalter 2 antwoordt een medewerker dat er al jaren geen rondleidingen meer worden gegeven. Over de openbare parkeerplaats maken verschillende werknemers ondertussen een middagwandeling richting een zonovergoten helling. ,,Bang om werkloos te raken ben ik niet. Kijk naar Philippsburg, daar hebben mensen genoeg werk voor de komende twintig jaar met het afbou wen van de centrale'', zegt een Frans man met een toegangspasje onder zijn fleecevest uit bungelend. 1400 megawattuur De kerncentrale in Philippsburg, die net als Neckarwestheim ongeveer 1400 megawattuur per jaar produ ceerde, ging in 2019 na veertig jaar trouwe dienst dicht. Zo werden er afgelopen decennium door heel het land tientallen kernreactoren stilge legd. De reden is de zogeheten Atom- ausstieg, een omstreden besluit van toenmalig bondskanselier Merkel om - na de kernramp in Fukushima - alle kerncentrales in Duitsland uiter lijk eind 2022 te sluiten. Neckarwest- heim 2 is een van de drie laatst over gebleven kerncentrales, in Beieren en Nedersaksen zijn er nog in bedrijf. „Onbezonnen", zo noemt Jörg Starflinger, professor aan de Univer siteit Stuttgart, de beslissing om de kerncentrales van het stroomnet te halen. ,,Als kerningenieur ben ik mis schien vooringenomen, maar ik vind dat ze de komende jaren hun bijdrage hadden kunnen leveren. Het stroom- gebruik in deze regio is zeer hoog, terwijl we nog maar moeten zien of de windenergie uit het noorden vol doende is.'' Duitsland houdt echter voet bij stuk. Hoewel er stemmen opgingen om de centrales langer op te houden, herhaalde de Duitse minister van Milieu Steffi Lemke (de Groenen) dat het besluit 'onomkeerbaar' is. SPD-prominent Sigmar Gabriel noemde kernenergie op Twitter on- GO WOENSDAG 26 JANUARI 2022 De kerncentrale van Neckarwest heim levert 11 miljard kilowattuur elektriciteit per jaar. Daarmee kun nen 4,4 miljoen huishoudens twaalf maanden vooruit. Guy Hoeks - Carsten Hölderlin, technicus Neckarwestheim Honderden werknemers houden de kern centrale van Neckarwestheim draaiende. Nog wel. Eind dit jaar sluit ook hier de poort. FOTO'S DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11