Je huis isoleren? Krijg nu 30% subsidie! Hevig winterweer in Turkije en Griekenland IEDEREEN DOET HHr. 10 Isolatie Griekenland en Turkije beleven een helse winter. Metropool Istanboel ondervindt al twee dagen grote hinder door hevige sneeuwval. Vandaag liggen Athene en de meeste Griekse eilanden, waar zelden sneeuw valt, grotendeels plat. Gisteren moesten Griekse ambte naren en andere werknemers een verplichte vrije dag opnemen, en bleven winkels, scholen en over heidsdiensten dicht. De ongewoon hevige sneeuwval legde het open bare leven in grote delen van Grie kenland grotendeels plat. De problemen waren het grootst in de hoofdstad Athene. Enkele duizenden automobilisten kwa men vanaf maandagmiddag vast te zitten op de ringweg. 's Avonds werden brandweer, politie en het leger ingezet om ze te bevrijden en naar schuilplaatsen te brengen. Desondanks brachten enkele tien tallen de nacht in hun auto door. Ook honderden treinreizigers strandden. Het vliegverkeer van en naar Athene lag ook gisteren nog nagenoeg stil. De twee grootste Griekse luchtvaartmaatschappijen annuleerden vrijwel al hun ver trekken en aankomsten; ook KLM schrapte zijn twee geplande vluch ten van en naar Schiphol. Diverse buitenwijken van Athene zaten gis teren nog zonder elektriciteit. Gestrand Beelden van volledig besneeuwde landingsbanen op Istanbul Airport laten zien waarom maandagmid dag geen enkele vlucht meer toe stemming kreeg op te stijgen of te landen. Passagiers zaten urenlang vast in stilstaande vliegtuigen en in bussen die niet terug naar de terminal konden rijden. Op Istan bul Airport heerst sindsdien chaos, duizenden mensen zijn al twee nachten op rij gestrand. Mensen slapen op bankjes, op de grond en zelfs bovenop bagagecarrousels. Omdat de wegen rondom het vliegveld ook al twee dagen onbe gaanbaar zijn, is het onmogelijk om mensen naar hotels in de stad te vervoeren. Ook medewerkers van het vliegveld kunnen niet naar huis. Bussen en taxi's rijden niet. Op onder meer Kreta, Rhodos, Ik begrijp de boosheid van mensen die deze ontberingen moesten doorstaan Mykonos en Santorini verdwenen dorpen en stranden onder een centimeters dikke witte laag. Sneeuwval is op de eilanden, be halve in de bergen op Kreta, zeer zeldzaam. Dat geldt in wat mindere mate voor Athene. Vorig jaar februari nog zorgde sneeuw ook al voor chaos in het verkeer en stroomuit- val. Deze keer waren de autoritei- ten voorbereid, zeiden ze. Maar al snel na de eerste sneeuwvlokken ging het maandag mis. Aan het eind van de ochtend sneeuwde het, eerder dan verwacht, zo hevig dat de overheid een alarmbericht uitstuurde naar alle mobiele tele foons en de ambtenaren naar huis liet gaan. Even later deden veel bedrijven en winkels met hun per soneel hetzelfde. Zo gingen Athe- ners massaal tegelijk de weg op, iets wat onder normale omstan digheden al tot chaos zou hebben geleid. Sneeuwschuivers en strooi wagens konden de wegen vanwege het stilstaande verkeer vervolgens niet meer bereiken. Veel Grieken zijn woedend over het falen van de overheid. ,,We hebben te maken met enorme hoeveelheden sneeuw. Ik begrijp de boosheid van de mensen die deze ontberingen hebben moeten doorstaan", zei minister en rege ringswoordvoerder Giannis Eko nomou. ,,We zijn hun een uitleg verschuldigd, en een excuus. Maar we moeten eerst alles doen om ze veilig thuis te krijgen." Stel je woont in een hoekwoning en je laat je muren en vloer isoleren, dan krijg je 1.300 euro subsidie. Je betaalt zelf 2.600 euro, terwijl je per jaar al gauw 800 euro bespaart. Ga naarwww.verbeterjehuis.nl en bereken jouw subsidie. WOENSDAG 26 JANUARI 2022 GO Sneeuw verlamt Grieken Thijs Kettenis Mitra Nazar Athene/Istanboel Giannis Ekonomou, minister G Door een sneeuwstorm in Athene vielen bomen op auto's. 0 0 B 0 0 Let op: de genoemde bedragen kunnen in de praktijk anders zijn, afhankelijk van je huis, je stookgedrag en de gasprijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10