9 gevoelde vernedering van Poetin en andere Russische kopstukken toen de daartoe uit genodigde Navo wél kon opschuiven naar het oosten. Voor de Amerikaanse president Bush was dat trouwens ook altijd de be doeling geweest. In haar boek onthult Sarotte hoe Bill Clinton een cruciale vergadering van de Navo in 1997 min of meer verknalde, omdat hij dreigende onthullingen van zijn minnares Monica Lewinsky aan zijn hoofd had. Clinton vond zijn eigen belang belangrijker dan zorgvuldige geopolitieke afwegingen die op dat moment werden gevraagd. Zo kan het dus lopen rond grote gebeurtenissen. ,,Poetin is aan het framen", zegt Peter Wijninga, defensiespecialist van het Haags Centrum voor Strategische Studies. ,,Baker zei destijds dat hij zich niet kon voorstellen dat de Navo verder zou uitbreiden naar het Oosten. Dat kon toen ook niet, want de Sovjet-Unie bestond nog. Maar een jaar later was dat compleet anders toen de Sov jet-Unie uit elkaar viel en Jeltsin aan de macht kwam. Er ontstond daarbij meer vrijheidsdrang in voormalige Sovjetstaten, die reikhalzend naar het Westen begonnen te kijken om onder het Russische juk uit te komen. Pas in die situatie is de geleidelijke uitbreiding van de EU en van de Navo ont staan. Poetin wil dat nu terugdraaien." Poetin kan in het huidige verhaal rond Oekraïne niet vaak genoeg benadrukken dat Russen en Oekraïners toch echt één volk zijn. Dat past ook in het Kremlinjar- gon: voormalige Warschaupact-staten (Po len, het toenmalige Tsjecho-Slowakije en Hongarije) zouden 'verweesd' zijn sinds Moedertje Rusland niet langer over hen waakt. Dat neemt niet weg dat er tussen Russen en Oekraïners sinds generaties wel degelijk heel nauwe culturele, economi sche en politieke banden bestaan. Veel Oe- kraïners hebben Russen in de familie en andersom. Ten tijde van de Sovjet-Unie viel daar wei nig op af te dingen, maar inmiddels bestaat die bureaucratische moloch niet meer en mag Oekraïne - door democratische ver kiezingen - zelf bepalen hoe innig het de verstandhouding met de buren wil heb ben. Sinds het land in 2014 een pro-Russische president de laan uit stuurde, richtten steeds meer Oekraïners zich op het Wes ten. Volgens een peiling wil 54 procent van de Oekraïners dat het land de Navo om armt. Tien jaar geleden - voordat Rusland de Krim annexeerde - was dat nog maar 14 procent. Poetins verhalen over die ge deelde liefde worden uitgelegd als mooie praatjes om de boel gewoon in te lijven. Ergste scenario is een sterk en succesvol Oekraïne, volledig in het Westerse kamp Emoties spelen altijd mee. Voor veel Rus sen is Kiev het hart van het middeleeuwse rijk waaruit Rusland groeide. Wereld beroemde 'Russen', zoals de schrijvers Gogol en Boelgakov waren eigenlijk Oekraïners net als de revolutionair Lev (Leon) Trotski en de latere partijleider Leonid Brezjnev. De vader van de huidige (bijna vermoorde) oppositieleider Aleksej Navalny kwam uit de provincie Kiev. Dreiging Volgens Ruslanddeskundige Bob Deen van Instituut Clingendael vormt het buur land sinds de onafhankelijkheid een twee voudige bedreiging voor de huidige macht hebbers in Rusland. Want wat die niet kunnen gebruiken is een militair sterk Oekraïne binnen een Westers bondge nootschap. Dat wordt als een veiligheids dreiging gevoeld. ,,Maar ook een anderszins succesvol Oekraïne, volgens een Westers democra tisch model, is bedreigend, want dit is het land dat het dichtst bij Rusland staat qua cultuur. Als Russen zouden zien hoe goed mensen het in een geslaagd welvarend Oekraïne hebben, dus onder westerse waarden, dan zou dat ook in Rusland wel wat teweeg kunnen brengen." De eerste voorkeur van Poetin is daarom een Oekraïne dat volledig in Russische invloedssfeer ligt zoals Belarus, aldus Deen. Lukt dat niet dan graag een chao tisch en niet-succesvol Oekraïne dat eigen lijk nergens anders bij kan horen. ,,Het erg ste scenario vanuit het Kremlin bezien is een sterk en succesvol Oekraïne dat volle dig in het Westerse kamp zit." Oekraïne moet dus terugkeren in de moederschoot. Dat niet iedereen in het voormalige Oostblok heimwee heeft naar oude tijden bleek wel uit de furieuze reacties op een tweet van de Russische ambassade in Groot-Brittannië. Daarin stond dat 'Navo alleen maar een geopoli tiek project was om gebieden in te lijven die wezen waren geworden door het in storten van het Warschaupact en de Sovjet-Unie'. De reactie van de Poolse Europarlemen tariër Radek Sikorski was meer dan expli ciet: 'Zeg Russische ambassade, snap dit nu eens voor eens en voor altijd - en ik zeg het in heel duidelijke woorden. We zijn geen wees geworden van jullie, omdat je niet onze papa was. Je was meer een seriever krachter en daarom word je niet gemist. En als je nog eens terugkomt krijg je een schop voor je ballen'. GO DINSDAG 25 JANUARI 2022 G Een Russische tank tijdens een oefening in de buurt van de grens met Oekraïne. Westerse landen vrezen voor een inval. foto reuters - Bob Deen, Instituut Clingendael G In 1990: minis ters James Baker (rechts) en Edoeard Sjevard- nadze, en Sov jet-leider Michail Gorbatsjov en pre sident George Bush van de VS. In 2022: ministers Antony Blinken (links) en Sergey Lavrov. FOTO'S GETTY IMAGES, AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9