Nederland gaat personeel van ambassade Kiev nu niet evacueren 8 De Navo zou geen 'inch' (2,54 centimeter) naar het oosten opschuiven. Tenminste als de Sovjet Unie zich neerlegde bij de hereniging van de beide Duitslanden. De ruzie over die kwestie duurt voort. OORLOGSDREIGING OEKRAÏNE Ook andere Europese landen eva cueren hun ambassades niet, zegt Hoekstra na overleg met zijn EU- collega's in Brussel. Hij spreekt van 'een enorm dilemma'. ,,De situatie is zorgelijk. Je wilt niet te vroeg weggaan, maar je wilt er ook abso luut zeker van zijn dat onze eigen mensen veilig zijn. We blijven dat van uur tot uur monitoren." Vol gens Buitenlandse Zaken werken op de Nederlandse ambassade in Kiev, inclusieffamilieleden, 'enkele tientallen' Nederlanders. Europese ministers zien, ook na digitaal overleg met hun Ameri kaanse collega Antony Blinken, geen aanleiding nu ambassadeper soneel uit Oekraïne weg te halen. De Russische president Poetin lijkt zo een summier succesje te boeken: iets van verdeeldheid in het zo op eenheid gerichte westerse front. Maar volgens EU-buitenlandchef Josep Borrell halen de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk wel ambassademedewerkers en fa milieleden terug uit Kiev, maar is dat 'geen evacuatie'. ,,Niet-essenti- ele staf en familieleden zijn vrij om te gaan, maar de ambassade blijft volledig operationeel." Borrell ver wacht bovendien geen snelle Rus sische inval in Oekraïne. ,,Er zijn geen gegevens die de vrees voor een onmiddellijke aanval versterken." De ervaringen in Afghanistan, toen Nederland de evacuatie te laat begon, spelen zeker een rol, erkent Hoekstra. Bronnen bij het ministe rie van Buitenlandse Zaken wijzen erop dat de situatie in Oekraïne ver- schilt met die in Afghanistan vorig jaar augustus. Talibanstrijders wa ren al overal in Afghanistan aanwe zig en grepen per regio de macht. Ook benadrukt Hoekstra dat er in tegenstelling tot Afghanistan, waar de enige luchthaven dichtging na dat de Amerikaanse militairen wa ren vertrokken, geen beperkingen zijn om Oekraïne uit te komen. De buitenlandministers waren het gisteren snel eens over een ver klaring die aangeeft dat de westerse veiligheid 'ondeelbaar' is en dat het westen onverkort blijft inzetten op een oplossing in overleg met Rus land. De verklaring maakt duidelijk dat herstel van oude invloedssferen, zoals Moskou wil, uitgesloten is. Er zijn geen gegevens die de vrees voor een onmiddellijke aanval versterken Over het sanctiepakket dat in wer king moet treden als Rusland Oe kraïne binnenvalt, is echter nog al tijd geen overeenstemming. Vol gens Hoekstra is er 'eensgezind heid' dat het sanctiepakket 'stevig' moet zijn, maar welke sancties er volgen, is nog steeds onbekend. Volgens Hoekstra ligt 'alles op tafel'. Hoekstra reist volgende week met premier Mark Rutte naar Oe kraïne om te onderstrepen dat het land 'een belangrijke bondgenoot' is. Volgens Hans van Konings- brugge, hoogleraar geschiedenis en politiek van Rusland, past dat bin nen 'het Europese patroon van soli dariteit'. Ook andere landen sturen of stuurden ministers naar Kiev. Door een duobezoek te plannen geeft Nederland 'een extra impuls'. ,,Het politieke element van MH17 speelt ook mee, niet alleen in Ne derland maar ook in Brussel." Ze zullen het er vast weer over hebben ge had, afgelopen vrijdag in Genève, de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov, en zijn Amerikaanse ambt genoot Antony Blinken. En ze gaan het er de komende week vast ook weer over heb ben, als stekelig element in een escalerende ruzie om de toekomst van Oekraïne. Want volgens de Russische president Vladimir Poetin pleegde de Navo ruim dertig jaar geleden keihard woordbreuk en staat de militaire alliantie nu voor de poorten van Rusland. Maar is die beladen belofte, om de Navo niet uit te breiden in oostelijke richting, destijds gedaan of niet? Historici zijn al ruim dertig jaar bezig met de vraag. Er zijn twee kampen als het gaat om de interpretatie. Ja, er zijn zeker in februari 1990 'mondelinge' toezeggingen gedaan door onder meer de toenmalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken James Baker aan diens toenmalige Sovjet-collega Edoeard Sjevardnadze en aan Sovjetleider Michail Gorbatsjov. De Navo zou na de Duitse hereniging geen inch verder oostwaarts gaan. Maar, en daar zit hem de kneep, de geschiedenis veran derde waar je bijstond en er werd heel veel over en weer toegezegd. En net dit aspect is G President niet formeel op papier gezet. Poetin tij- Over hoe dat zo kon, kun dens een be- je veel interpretaties lezen. zoek aan Gorbatsjov kreeg later de Oekraïne in Nobelprijs voor de Vrede, 2002. De maar vanuit Moskou bezien president - zeker in de ogen van de benadrukt haviken - was hij een be- graag dat roerde dealmaker. De Russen en Sovjetleider had op het Oekraïners moment van de gesprekken volgens hem rond de DDR ook urgentere één volk zijn. zorgen: zijn eigen positie FOTO ap wankelde door de kritiek van Boris Jeltsin, de Sovjet economie stond op instor ten en het land had dringend valuta nodig. Belangrijker was daarom op dat moment dat er miljarden werden betaald door Duitsland voor het binnenhalen van de DDR. De gezaghebbende Amerikaanse historicus Mary Sarotte schrijft in haar on langs heruitgegeven standaardwerk Not One Inch, America, Russia and the Making of Post-Cold War Stalemate hoe een kwestie van centimeters bijdroeg aan een post- Koude Oorlogpatstelling tussen Rusland en Amerika. In het vervolgverhaal dat nu met alle ellende rond Oekraïne een heel lange staart blijkt te hebben, zitten veel miskleu nen en inschattingsfouten van beide zij den. Niemand kon in de toekomst kijken. Zo dachten de Sovjets dat de landen die ze in het Warschaupact hadden verenigd wel genoeg anti-Duits (vanwege de Tweede Wereldoorlog) zouden zijn om veilig on der een Moskouse veiligheidsparaplu te willen blijven. Dat bleek niet zo. In de rij Toen de Sovjet-Unie een jaar later in stortte, stond het Oostblok in de rij voor het lidmaatschap van de Navo en de Euro pese Unie (EU). De triomferende Ameri kanen onderschatten op hun beurt de DINSDAG 25 JANUARI 2022 GO Minister van Buitenlandse Zaken Wopke Hoekstra begroet zijn Griekse collega Nikos Dendias in Brussel. foto epa Nederlands ambassadeperso neel in Oekraïne en hun familie leden kunnen naar huis als ze dat willen. Maar de Nederlandse ambassade in Kiev wordt niet geëvacueerd, stelt minister Wopke Hoekstra van Buiten landse Zaken. Frans Boogaard Hanneke Keultjes Den Haag/Brussel - Josep Borrell, buitenlandchef Waarom een oude belofte van de Navo de Russen nog steeds hoog zit Bob van Huët Rotterdam/Kiev

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8