Inwoonster van Hulst maakt met figuurzaagmachine kunstwerkjes 6 Linda de Smet kan haast toveren met haar figuurzaagmachine. Uit dikke, houten planken komen puzzels, beeldjes, speelgoed en sculpturen tevoorschijn. Linda de Smet brengt heel wat uurtjes door in haar ga rage. Daar staat haar figuur zaagmachine. Als de in woonster van Hulst niet op haar werk is, gaat thuis de gehoorbe- scherming op en de figuurzaagma chine aan. Heel geconcentreerd zaagt ze een beeldje uit een stuk hout. Ter wijl de machine een snorrend geluid maakt, worden langzaam de contou ren duidelijk van een kat en zijn baasje. ,,Het is heerlijk om te doen. Het is een soort naaimachine, maar in plaats van naald en draad gebruik je een zaagje." Figuurzagen deed De Smet acht tien jaar geleden al een tijdje, maar er kwamen toen andere creatieve pro jecten voor in de plaats. ,,Ik heb al van alles gedaan: tekenen, schilderen, mozaïek maken." Dat kreeg ze van huis uit mee. ,,Mijn vader deed veel met hout en mijn moeder was altijd creatief bezig." Al een paar jaar beschilderde Linda de Smet stenen, die ze op plekken in en rond Hulst neerlegde. In corona- tijd werd het neerleggen en zoeken van beschilderde stenen ineens ra zend populair, maar De Smet werd in oktober 2020 juist enthousiast van iets heel anders. ,,Ik was naar voor beelden van beschilderde stenen aan het zoeken op internet, en kwam toen leuke ideeën voor figuurzagen tegen. Toen ging dat toch weer krie belen." Pagadder-puzzel De Smet schafte een figuurzaagma chine aan en haar atelier Kwast Kleur zag het licht. Allerlei creaties toverde ze al tevoorschijn uit planken van rubberwood, een houtsoort die zich goed leent voor figuurzaagwerk. Die variëren van gepersonaliseerde beeldjes en sculpturen in een heel ei gen stijl tot puzzels en speelgoed voor de allerkleinsten. Samen met Infopunt Inulst kreeg zij het idee voor een Pagadder-puz zel, die sinds vorig jaar te koop is bij het infopunt. De puzzel is blank en er zit verf bij in de kleuren van de typi sche Spaanse soldaatjes. Kinderen mogen zelf hun Pagadder inkleuren. ,,Er zitten stickertjes met voorbeel den bij." Een van de laatste creaties van Kwast Kleur is een beeldje van twee toeristen in Hulst. Die zitten op Ik word er heel blij van als mensen iets bestellen een bankje met in hun handen een verrekijker en een piepklein boekje over de vestingstad. ,,En ik heb nog heel veel ideeën." 'Gewoon doen' Een onlangs aangeschafte machine biedt nog meer mogelijkheden om heel gedetailleerd te werken. De Smet werkt nu aan een paneel waar uit een roos is gezaagd. Eerst wordt de tekening op het hout gezet met grafietpapier, dan worden er gaatjes in ieder onderdeel geboord en vervol gens begint het uitzagen van de bloemblaadjes. Na het zagen, gaat de schuurmachine erover; met een dre- mel worden de randjes glad gemaakt en daarna wordt het kunstwerkje glad geschuurd. Op het laatst gaat er bijenwas, decorwax of houtlazuur overheen. Linda de Smet leerde het allemaal door het zelf te doen. ,,Dit is een kwestie van gewoon beginnen en ervaring opdoen. Ik kijk ook op Het figuurzagen ging weer kriebelen Youtube en Instagram, bij collega-fi guurzagers over heel de wereld." De Smet krijgt inmiddels via Insta gram, Facebook of Etsy aanvragen voor bestellingen; niet alleen uit Zeeuws-Vlaanderen, maar ook uit de rest van Nederland. Naast haar werk als ambulant begeleidster bij Tragel, doet ze niets liever dan figuurzagen. ,,Als ik niet aan het werk ben, dan zaag ik. Ik word er heel blij van als mensen iets bestellen. Als het zich al leen maar opstapelt in huis, is het ook zonde." De Smet staat regelmatig op de streekproductenmarkt in Sint Jansteen. Ze exposeert vanaf morgen gedurende zes weken in de biblio theek in Hulst. Kwast Kleur is te vinden op facebook.com/Kwasten- Kleur en kwastenkleur.nl. DINSDAG 25 JANUARI 2022 VL Uit houten planken tovert Linda de mooiste creaties Sophie Stockman Hulst De blaadjes moeten worden uitgezaagd, nadat Linda de Smet Linda maakt haar werken tot in detail af. De toeristen in Hulst (l) eerst een gaatje heeft geboord waar het zaagje doorheen moet. hebben een verrekijker en boekje over de vestingstad bij zich. Linda de Smet uit Hulst brengt heel wat uren door in de garage waar de figuurzaag staat waarmee ze al lerlei houten figuren maakt. foto's anne hana - Linda de Smet - Linda de Smet Kijk op de site bij /video iftwr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52