Afgedankte spullen naar De Morgenster 7 Vleesboerderij hoopt met erwtensoepcompetitie op nieuwe traditie De Zeeuwse Snertcompetitie is amper afgetrapt, of de recepten vliegen al in het rond. Geen erwtensoep is hetzelfde, zegt Harry Boot van Vleesboerderij Boot in Kerkwerve. oort er wel of geen varkenspootje in snert? En moet de rookworst in de erw tensoep nu wel of niet meekoken? Het is tijd voor een wedstrijd 'wie kookt de lekkerste snert', vindt Harry Boot van Vleesboerderij Boot in Kerkwerve. ,,Dit maakt meteen discussies los." Alleen al in zijn eigen familie haalt de snertstrijd de mooiste verhalen boven. Oma uit de schoonfamilietak zweert bij een smakelijk varkenspootje als ingre diënt voor een goede erwtensoep. En bij de familie Boot zelf wordt de laatste dagen volop gediscussi eerd over het al dan niet meekoken van de rookworst. ,,Dat is wel het grappige aan snert, iedereen maakt die echt op zijn eigen manier. Want de een z'n grootmoeder deed het zus en die van de ander zo, maar die soep was toch lekker. Superleuk natuurlijk, dat soort discussies, zowel met klanten als onderling." Anoniem testen De Zeeuwse Snertcompetitie is een nieuwe strijd, waaraan alle thuiskokers kunnen meedoen; ook degenen die niet van Schouwen- Duiveland komen, of die hun pro ducten voor de snert niet bij de Kerkwerfse vleesboerderij kopen. „Iedereen is welkom, natuurlijk; hoe breder, hoe leuker. Dit staat echt helemaal los van onze winkel. We gaan ook anoniem testen." De jury buigt zich straks met een strak opgesteld testformulier over de ingeleverde soepen. Die worden beoordeeld op onder meer smaak, geur, kleur, originaliteit en op het gebruik van natuurlijke in grediënten. Dat laatste is ook een belangrijk kenmerk van de snert die Boot zelf vanuit de boerderij winkel aan de Kievitsweg ver koopt. ,,Wij maken snert op de ou derwetse manier met verse groen ten, lekker veel vlees en de eigen rookworst erin. En het allerbe langrijkste: alles is vers." Die rookworst van Vleesboerde rij Boot is een wedstrijdtoppertje op zich. Daarmee sleepte het boe renbedrijf annex slagerij in no vember dubbelgoud binnen bij de nationale vakwedstrijd Arnhem Rookworststad. Boot houdt wel van een beetje competitie. ,,Het gaat bij ons natuurlijk ook altijd over eten en vlees. Dat is wel ons dingetje. Nu gaan we het wat extra Eten en vlees, dat is natuurlijk wel ons dingetje aanjagen. Met wat geluk wordt het nog een beetje winters ook." Als het bevalt, kan de Zeeuwse snertcompetitie van 2022 het be gin zijn van een nieuwe traditie. In Zeeland staat niet echt een jaar lijkse erwtensoepstrijd op het pro gramma, terwijl er wat snertre- cepten betreft, nog veel te ontdek ken is, zegt Boot. ,,Iedereen heeft zijn eigen smaak. Je kunt werken met wat vettere producten ofjuist met magere. Zo'n varkenspootje bijvoorbeeld heeft weer meer col lageen. Dat doet ook wat met de soep, met je binding. Moet die heel stevig zijn, ofjuist iets minder ste vig? Dat zijn allemaal opties. Dus we verwachten straks heel veel verschillende soorten snert." Wie wil meestrijden om de Zeeuwse Snert Competitie Trofee - en een cadeaubon van de vlees boerderij - kan zich aanmelden via snert@vleesboerderijboot.nl. Wie zich aanmeldt voor 9 februari 12.00 uur, ontvangt een deelnameformu lier met een deelnemersnummer en instructie. Afgesloten bakje De snert moet op donderdag 10 of vrijdag 11 februari in een afgesloten bakje van 250 tot 500 ml worden in geleverd. Die hoeveelheid is vol doende om te proeven, maar voor komt dat veel restanten de vuilnis bak in gaan. Aan de jury is het vrij dag 11 februari de taak om te gaan proeven, ruiken en oordelen. Dorpsbewoners brengen er hun af gedankte apparaten, oude mobiel tjes en cartridges naartoe; voor het goede doel, voor het milieu én om dat de protestants-christelijke school het ook leuk vindt om mid den in het dorp te staan. Toen de school drie jaar geleden voor het eerst meedeed aan de inza- melactie van Wecycle, kreeg die met moeite de 75 elektrische appa raten bij elkaar die minimaal moest worden ingezameld om een karao- ke-apparaat te 'winnen'. Inmiddels weten heel veel dorps genoten dat ze met hun kapotte computers en staafmixers bij de Morgenster terechtkunnen. Met 231 stuks levert de rond de zestig leer lingen tellende school dit jaar een mooie prestatie. Juf Saskia van Po- pering: ,,We vinden dit zo belang rijk, dat we nu het hele jaar rond in zamelen en niet meer alleen tijdens de actie, die van september tot no vember loopt." Het halve dorp helpt mee. Dat is goed voor de saamhorigheid, het maakt leerlingen bewust en er wordt ook geld opgehaald voor het goede doel. De cartridges en mo bieltjes worden ingeleverd bij de (Kerkwerfse) stichting Sao Tiago, die zich inzet voor kinderen in Bra ziliaanse sloppenwijken. ,,Er ko men verschillende dingen bij el kaar", aldus Van Popering. Voor achtstegroepers Victoria van Emden en Antonio Gutierrez (allebei 11 jaar) is gescheiden inza melen volstrekt normaal. ,,Heel veel dingen kunnen gerecy cled worden; of gerepareerd en op nieuw gebruikt." Gescheiden inza melen is bij hen thuis ook de stan daard. Dat gaat prima, behalve dan die keer dat Antonio's moeder iets te driftig liep op te ruimen. ,,Toen had ze mijn huiswerk bijna bij het oud papier gegooid." SD DINSDAG 25 JANUARI 2022 'Ieder maakt snert op eigen manier' Esme Soesman Kerkwerve - Harry Boot, Vleesboerderij Boot H KERKWERVE De Morgenster in Kerkwerve is niet zo'n heel grote school, maar inzamelen kunnen ze er als de beste. Het halve dorp weet de school daarvoor te vinden. - Esme Soesman Harry Boot met snert-ingrediënten uit eigen winkel, zoals buikspek, ribbetjes en zelfgemaakte rookworst. foto sandra schimmelpennink Joost Timmers, Victoria van Emden, Arjan van de Panne en Anto nio Gutierrez met ingezamelde apparaten foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50