Bijna alles kan weer, 4 Ondernemer Nicky van der Toorn voelt kriebels in zijn buik nu zijn grote liefdes - zijn twee restaurants, een burger- en wijnbar - de deuren weer mogen openen. HEROPENING HORECA Bij elke versoepeling zijn' ze als laatste aan de beurt: de nachtdieren. Ook bij deze versoepelronde gaat dineren weer voor dansen. Waarom eigenlijk? 'Een hele grote groep mensen wordt niet serieus genomen.' De nacht, zegt Ramon de Lima, is 'de ultieme uitvals basis'. „Het gevoel dat je op de dansvloer staat, samen, terwijl je weet dat de rest van de wereld op één oor ligt. Dat is magisch. In de nacht zijn mensen vrijer, losser, is er meer ruimte voor experiment. Mensen die zich over dag gedwongen voelen zich op een bepaalde manier te gedragen, kunnen 's nachts zichzelf zijn." De Lima is nachtburge meester van Amsterdam, en heeft in die rol welbe schouwd al twee jaar lang bij zonder weinig om handen. „We hebben in totaal twee weken nachtleven gehad: in de clusterjuck rond Dansen met Janssen en het Testen voor Toegang-debacle, van af gelopen zomer. Daarna was het weer klaar en is het in Ne derland eigenlijk nooit meer over het nachtleven gegaan." Vanavond, als het kabinet de versoepeling van de coro namaatregelen bekendmaakt, worden de nachtdieren op nieuw teleurgesteld, is de al gemene verwachting. De mi nisters lijken aan te sturen op openstelling van de horeca tot 22.00 uur. Eerder lekte uit dat het OMT voorstelde om de deuren om 20.00 uur al dicht te gooien. Voor het ontmoedigen van feestjes in clubs en discothe ken valt het een en ander te zeggen - dat bleken eerder vi rusbrandhaarden. Daarin staan ze echter niet alleen - kerkdiensten, uitvaarten en volle restaurants hebben die potentie net zo goed. Buitenbeentje Door de nachtclubs op slot te houden, blijft Nederland bo vendien een buitenbeentje in Europa. In Engeland is alles open, in het voorzichtige Por tugal dansen ze alweer tot diep in de nacht. En in andere Europese landen is het even eens niet vanzelfsprekend dat de boel 's nachts dicht is. In Nederland dus wel. Mensen kunnen binnenkort weer lunchen, maar niet tot diep in de nacht het leven doornemen boven een goed glas bier. Dineren mag wel, dansen niet. NRC-columnist Floor Rusman omschreef het als 'de Nederlandse dominan tie van de burgerman'. De meerderheid wil hier vooral graag winkelen en uit eten kun nen; wat er na middernacht ge beurt zal ze een zorg zijn." Nachtburge meester De Lima heeft het gevoel dat 'een grote groep mensen' niet seri eus wordt genomen door de mensen die hier de beslissin gen nemen rond het corona- beleid. „Het gemak waarmee het nachtleven stop wordt ge zet om er nooit meer over te spreken: dat zegt wel iets." Actiever Wie zijn dat eigenlijk, die be woners van de nacht? Is er iets wat hen onderscheidt van an deren? Ja, zegt Joke Meijer, hoogleraar Neurofysiologie in Leiden. „Sommige mensen zijn echt actiever in de avond. Dat is een combinatie van persoonlijke voorkeur en van hun biologische klok. Die mensen neigen van nature naar een ritme waarbij er 25 uur in de dag zitten in plaats van 24 uur. Zij zouden bij voorkeur ook een uur later naar bed gaan." Dit feno meen is vooral bij jonge mensen zicht baar, zegt Meijer. „Het begint op de middelbare school, zo rond het 15de, 16de levensjaar. Het normaliseert bij de meeste mensen als ze onge veer 35 zijn." Vaak al is geconstateerd dat het juist de jongeren het hardst worden geraakt door de coronacrisis, terwijl zij ver- houdingsgewij s het minst te vrezen hebben van de ziekte. Toch leggen hun belangen het ook nu weer af tegen die van andere generaties, zo lijkt het. Een bezoekje aan een bom volle Ikea is geen probleem, maar een ouderwetse stap avond mag niet. Is dat niet on eerlijk? Dat woord zou Meijer niet willen gebruiken. „Er is best wat te zeggen voor het afbakenen van openingsuren. Maar wat er nu met adoles centen en 20'ers gebeurt, dat vind ik wel heel dramatisch. Ik ben ook bezig met depres sie-onderzoek bij jongeren, en dat is een heel erg groot probleem. Veel groter dan co rona, voor deze groep. We moeten ons afvragen of we hen niet extra ruimte moeten bieden, en tegelijk de ouderen meer beschermen. Juist jon geren zijn gebaat bij sociale contacten." Vol vliegtuig Meijer stelt dat we moeten oppassen voor 'economisch denken'. „Het is natuurlijk te gek voor woorden dat mensen wel in een vol vliegtuig mo gen stappen, maar niet in een volle collegezaal mogen zit ten. Op lange termijn krijgen we daarvoor de rekening ge presenteerd, daar ben ik van overtuigd." Dat vreest ook Erik Delobel, programmeur bij poppodium Hedon in Zwolle. Hij hoopt dat hij eindelijk weer concer ten kan gaan plannen, en dat hij en zijn bezoekers niet weer achterin de rij staan. „De laatste twee jaar zijn we het braafste jongetje van de klas geweest, andere lobby's lijken structu reel sterker dan die van de cul tuursector. Ik snap het ook wel: economische ac tiviteiten kun je vertalen naar geld, dan is meteen dui delijk hoe groot de schade is. Bij cultuur is dat moeilijker. Maar muziek verbroedert. Kunst geeft zin geving aan je leven, het voedt je ziel, geeft inspiratie. En bij jonge mensen draagt het bij aan de ontwikkeling van hun identiteit. Dat heeft óók waarde." De Lima duimt dat er weer iets van perspectief komt voor de liefhebbers van de nacht. „Ik verwacht niet meteen weer heel grote evenemen ten, maar doe iets", bepleit'de nachtburgemeester. „Het kim toch niet zo zijn dat we alag enige subsector helemaal ge sloten blijven? Nederland is het enige land daizo streng is Ik vind het onbegrijpelijk." m Ve mogen I misschien SMMV toch tot H BW 22.00 uur ^B ^B open blijven, lees ik op internet'', roept Daphne Kroonen enthousiast naar haar collega's. Terwijl Jesse met de brouwerij belt voor een nieuwe taphendel, vult barvrouw Fleur alle weckflessen met gedroogd fruit voor de cocktailgarnituren bij. Bij het Dordtse restaurant de Crimp wordt al dagen keihard ge werkt. Eigenaar Nicky van der Toorn (35) ruimt alle benodigdhe den voor de bezorgservice op. Symbolisch noemt hij het. Nu lig gen de tafeltjes nog bezaaid met doosjes, inpakpapier en tasjes. Over een paar dagen brengt hij weer dienbladen vol lekkers naar zijn gasten. Want met een gunstig advies van het OMT hangt er goed nieuws in de lucht en dat leidt bij velen tot een beter humeur. Vol gens een woordvoerder van KHN bereiden veel ondernemers zich voor om weer open te gaan. ,,Het voelt een beetje als de ze nuwen voor een belangrijke wed strijd'', zo omschrijft Nicky van der Toorn het gevoel. ,,Ik heb echt kriebels in mijn buik, van plezier. Eindelijk kunnen we weer open en ik heb heel veel zin om onze gasten weer in de watten te leg gen.'' Voorbereiden Zo staan twee koks in de keuken brownies en amandelcake te bak ken en loopt een medewerker af en aan van het magazijn naar de koelkasten. ,,Alles wat we kunnen voorbereiden, doen we. Zo maken we fond, als basis voor alle culi naire sauzen. We fermenteren Waren de coronaprognoses afgelo pen najaar nog wat te optimistisch, inmiddels concluderen de reken meesters van het RIVM dat de omikronvariant op veel fronten meevalt. De kans op ic-opname is flink lager, de ligduur per patiënt is een stuk korter. Dat alles wordt sinds vorige week meegenomen in de nieuwste modellen, waardoor de ziekenhuisgrafieken niet langer ex ploderen na geplande versoepelin- gen. Gevolg: het kabinet durft een flinke stap terug te zetten naar het oude normaal, bevestigen ingewij den aan deze krant. Vandaag wordt formeel besloten om vanaf morgen de harde lockdown af te schaffen. Horeca en cultuur gaan weer open, dierentuinen en pretparken ook. Sportcompetities worden hervat, publiek bij profsport is welkom. Dat alles is niet zonder gevaar: het aantal nieuwe ziekenhuisopna mes zal toenemen, denkt het OMT, al weet niemand precies met hoe veel. De inschatting is nu dat in het slechtste geval het aantal zieken huisopnames oploopt tot hoogtes vergelijkbaar met 'de deltapiek' be gin december. Toen moest regu- DINSDAG 25 JANUARI 2022 GO i 9 y i 1 De nachtdieren zijn altijd laatste in de rij i i ii i i ,i 1 1 t Sander van Mersbergen Amsterdam Inzetjes: Ramon de Lima en Joke Meijer. foto's marlies wessels, lumc, freepik 'Ik heb echt Bram Verbrugge Dordrecht DEN HAAG Een zucht van verlichting zal op klinken bij horecaondernemers, cultuurmakers, sportclubs en burgemeesters. Veel mag straks weer, al zullen ziekenhuizen het toch wat drukker krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4