a n s Kompas II 11 LJI 9 Mechelen herwint trots en zelfvertrouwen li STREEKTAAL ZUIDERBUREN Met de herinrichting van de vesten creëert Mechelen meer groen en meer ruimte voor de 'zwakke' weggebruiker op de stadsring. Zo komt de stad alweer positief in het nieuws. Waaraan heeft Mechelen die schwung te danken? Burgemeester Alexander Vandersmissen van de liberale partij Open Vld geeft tekst en uitleg. W M Mij hebben beslist een echte fietsstad te wor- W W den. We willen niet alleen massaal investeren in infra structuur. Van onze binnenstad gaan we als eerste stad in Vlaande ren ook één grote fietszone maken. In de binnenstad bepalen de fiet sers de maat van het verkeer. Dat is een fundamentele keuze geweest. Op het vlak van deelfietsen zorgen we bijna voor een overaanbod. Zo kan je die fietsen op een heel laag drempelige manier haast altijd en overal gebruiken. Dat wil niet zeggen dat de auto niet meer wel kom is in de stad. We voeren geen anti-autobeleid. De parkings en de binnenstad zullen altijd bereik baar blijven. Qua mobiliteit her denken we eerder een concept dat nog uit de jaren 70 stamt." Beste burgemeester Los van die mobiliteit, scoorde Mechelen de jongste jaren nog. In 2017 werd Bart Somers (Open Vld) verkozen tot beste burgemeester van de wereld. In de zomer van 2015 kwam het nieuws dat er van uit de stad nog geen enkele Syrië- strijder was vertrokken. Die posi tieve toon is er nog altijd. Veiligheid ,,Een aantal elementen speelt hierin. Toen Bart Somers een twintigtal jaar geleden burge meester werd, zijn we beginnen te investeren in veiligheid. Vorig jaar haalden we op het vlak van crimi naliteit de laagste cijfers ooit. Dat ging samen met de aanleg van nieuwe straten en voetpaden en nieuwe infrastructuren voor sport en cultuur. Zo kon de stad aan leefbaarheid alleen maar win nen. Dat heeft tijd gevergd, maar nu maken we wel het verschil. En we voerden vooral een verbindend beleid voor alle Mechelaars, van welke afkomst dan ook. Dat ge beurde niet alleen via boodschap pen, maar ook via daden. Zo kreeg Mechelen een positieve dynamiek, dat stellen de bezoekers nu vast." Die bezoekers komen onder meer naar het museum Kazerne Dossin, in de Tweede Wereldoor log een verzamelkamp voor Belgi sche Joden. Net buiten het cen trum ligt Technopolis, een doe-centrum voor wetenschap. ,,Het verschil met pakweg twintig jaar geleden is dat de Mechelaars weer fier zijn op hun stad", vindt de burgemeester. ,,We hebben onze inwoners weer zien opstaan, ze zijn die fierheid beginnen uit dragen. Ze laten nu graag hun stad zien. Die positieve spiraal zorgt ook voor meer bezoekers. Ik denk nu bijvoorbeeld aan het Kunstuur, dat op een laagdrempelige manier museumbezoek toelaat. Dit heeft een enorm succes, ook bij niet-Mechelaars." Aantrekkingskracht Is dat ergens gegroeid vanuit een kleine frustratie? Want Mechelen zit niet alleen geografisch inge klemd tussen Antwerpen en Brus sel. ,,Nee, we zijn niet alleen trots op onze geschiedenis, maar ook op het heden. De huidige aantrek kingskracht heeft verschil lende redenen. Die fase van de un- derdog zijn we lang voorbij. Ons zelfvertrouwen is helemaal her wonnen. Wat maakt dat de stad al leen maar vooruit gaat." Zo vonden tijdens de jongste kerstvakantie ook Nederlanders de weg naar de stad die is verbroe derd met Helmond. En wie op zoek gaat naar de link tussen Me chelen en Zeeland komt uit bij de spoorlijn Mechelen-Terneuzen, in 1952 opgeheven. Op de bedding van het tracé vind je tussen het Vlaamse Waasland en Hulst nu een fietspad terug. Ter hoogte van De Klinge is het spoorverle- den nog tastbaar. Alexander Van- dersmissen is verwonderd. ,,Dat wist ik niet, moet ik drin gend eens ontdekken." Wulder krehe 'n uutnoodehienge om nae mien musical Jona te komme kieken. Noe gebeur dat wè meer in as m'n varre motte rieje gae m'n nie. 't Streêl wè j'n ijdel'eid, ma tevee wille m'n d'r toch nie vo doe. Dit keer was 't op Goeree, dust zeide m'n: "Dae gae m'n dan toch ma 's nae toe, dien doomnie kenne wulder ok, dust eêmae vrimd is 't nie". De kaarke waer of ons moste weze was an de Wilhelminaweg, m5 ik was dienk ik eêl verstrooid in toetste op de tomtom Wilhelmi- nastraete in. Noe, dat m'n ge- wete! D'r was naemelijk in de- zaalfde gemeênte 'n Wilhelmina- straete in 'n eêl aor durp. Om aolf achte kwaeme m'n volhes de tom tom op de goeie plekke, m5 d'r was netuurlijk agheêl gin kaarke te zien. Wulder waere net as Jona op 'n aore plekke geland, gewoon mit de auto in nie dü 'n groöte vis. Dae zaete m'n nae mekaore te kieken in m'n aode niks dü in 't was 5 doenker. Noe zaete m'n dan toch mit de viengers tussen de deure. M5 d'r dee toch aarhest 'n lichje brande, dust de vrouwe klom uut de auto in gieng d'r nae toe. D'r wier open edae, dan mag je tehen- woordig 5 blie weze. 't Was 'n eêl aordihe mevrouw die trek behreep wat d'r opdee. Ze zei: "Ik mot toch die kant op, ik rieje wè vö julder uut". Kiek, dae mö je noe vö op 't Om aolf achte kwaeme m'n volhes de tomtom op de goeie plekke, ma d'r was gin kaarke te zien platteland weze. Om eên menuut vö achte kwaeme m'n dan toch op 't goeie adres. Ze stienge bute 5 te kieken waer of m'n bleve. 't Eêle krootje oapstoaps de kaarke in om an de musical te behinnen. Noe mot ik zaahe: 't is aoltied spannend wat of je t'oören in te zien kriegt. J'eit 't toch op 'n be- paelde meniere in j'n oöd in 't vaol best wè 's tehen. Ik m'n meziek ok wè 's oöre verkrachte, m5 'n aore keer wier 't prachtig espeeld in op 'n meniere zö-as ik 't nog noöit ehoord in bedocht ao. Ik mot zaahe, van de uutvoerieng op Goeree m'n genote, ze deeje ao- lemaele ulder besten in z'aode d'r vee vö edae. 't Stikje wat of ik zaalf 't leutigste vinde aode ze over'e- slohe. Jona most nae Ninevé in dat was 'n eêl slechte stad. Ie most gae zaahe dat de stad in veertig daehen ommehekeerd zou 'ore. Daer aod'n gin zin in, m5 ie spoelde toch an op 't strand bie Ninevé. Om dat slechte van die stad te laete zien aod'ik 'n scène mit drie snollen es- chreve in die deeje dan de snollen- blues zienge. M5 in Middelharnis kwaeme d'r gin snollen op 't te- neêl, die aode meschien ok wè de tomtom verkeerd in'etoetst. Je kan in d'n biebel toch echt wè over snollen leze in die bin dae nog be- langriek ok. 't Kan ok weze, dat die kaarke 'n aor kompas eit in die stikken van d'n biebel liever over- slaet. GO DINSDAG 25 JANUARI 2022 'We zijn weer fier op de stad' In de rubriek Zuiderburen werpen we om de week een blik over de Belgische grens. Vandaag: De aantrekkings kracht van Mechelen. ■Bv Het centrum van Mechelen. FOTO GEMEENTE MECHELEN Dominique Piedfort Mechelen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. - Henk Blom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41