Omstreden miniroltrap blijft vrijwillige brandweerlieden op de proef stellen Rode lampjes op windmolens kunnen voortaan uit blijven Nieuwe eigenaar buurpand 8 De nieuwe eigenaar van het buurpand van Porgy Bess in Terneuzen is bereid mee te denken over het levensvatbaar houden van het cultureel podium. Makelaar Alfred Kool uit Pijnacker had eigenlijk wel al een telefoontje vanuit Terneuzen verwacht. Het nieuws dat hij de eigenaar wordt van de voormalige schoen enzaak Wieland in de Noordstraat, deed vorige week nogal wat stofop- waaien. Porgy Bess had zijn zin nen namelijk gezet op in elk geval een deel van het pand om te moder niseren en uitbreiden. Zowel het bestuur van Porgy als de gemeente Terneuzen werd compleet verrast door de aankoop van het pand, dat al zes jaar leeg stond. En dat ver baasde op zijn beurt Kool weer. ,,Ik vind het best bizar dat als de nood zaak zo hoog is, je dan niet eerder stappen onderneemt.'' Totaalvisie Porgy, dat wordt gerund vanuit een stichtingsvorm, diende begin vorig jaar een toekomstplan in bij de ge meente Terneuzen. Een van de op ties die daarin staat, is uitbreiding met het leegstaande buurpand. De gemeente wachtte met handelen, omdat er een totaalvisie voor de binnenstad in de maak is. Die wordt binnenkort voorgelegd aan de Ter- neuzense gemeenteraad. Voorzit ter Hans Zuiderbaan van Porgy Bess stelde dat er nu nog maar één mogelijkheid over is om te overle ven: verhuizen. Uitbreiden op de huidige plek ging nu namelijk niet meer. Bovendien moet het huidige onderkomen ook hoognodig wor den opgeknapt. Een verhuizing ligt gevoelig; be zoekers en vrijwilligers vrezen dat de unieke sfeer van Porgy op een nieuwe plek nooit meer zal worden geëvenaard. Kool biedt nu een ope ning. Hij is van plan het pand van Wieland in een aantal delen op te knippen. Eigenlijk bestaat het al uit drie adressen. Op de bovenetage wil hij appartementen maken. Be neden heeft hij twee tot drie klei nere winkelruimtes bedacht. Bovenetage Kool: ,,Als de gemeente of Porgy Bess een deel voor bijvoorbeeld vijf jaar wil huren, vind ik dat natuur lijk prima. Zeker ook omdat ik nog helemaal geen verdere invulling voor de ruimtes beneden heb ge maakt. Het gaat mij ook vooral om de bovenetage. Als ik die apparte menten voor een marktconforme prijs kan verhuren, dan is de bene denverdieping voor mij bijzaak. Een muurtje optrekken en dan kan er prima een wc-voorziening en garderobe achter. Er zijn mogelijk heden genoeg.'' Telefoontje Kool had wel al een telefoontje van uit Terneuzen verwacht. Die kreeg hij ook wel, maar nog niet van Porgy of de gemeente. ,,Er hebben zich wel meerdere vastgoedeigena ren bij mij gemeld om te vertellen dat ik van hen ook nog wel een pand in de Noordstraat kon kopen.'' Kool kocht de laatste maanden meerdere panden in de noodlij dende winkelstraat. Hij wil overal de bovenetages geschikt maken voor bewoning. Gezocht: een trap met 100 treden met een parcours voor de conditietest. Zolang die er niet is, is de brandweer aangewezen op de omstreden 'stairmaster'. ,,Het is een onding", zegt voorzit ter Marcel Dokter van de Vakver eniging Brandweer Vrijwilligers. Er zijn mensen vanaf gevallen en gewond geraakt. Zeker tien brandweervrijwilligers in Zeel and zijn de afgelopen jaren ver- trokken vanwege de stairmaster. Dokter vraagt de Veiligheidsregio Zeeland het apparaat niet meer te gebruiken. Brandweerlieden moeten tijdens de test, met ademlucht, volledige uitrusting en een extra last van 20 kilogram, 100 traptreden omhoog lopen. Veiligheidsregio's gebruiken deze mini-roltrap als ze geen vaste hoge trap hebben. Verbod Zes jaar geleden verbood de ar beidsinspectie het gebruik van de stairmaster, maar na aanpassing kan het apparaat volgens de in spectie veilig gebruik worden. Ben Ham, manager brandweer zorg bij de VRZ, weet dat een aantal vrijwilligers bezwaar heeft tegen de stairmaster. Je hebt een berenconditie nodig om veilig bij de brandweer te kunnen werken. Die conditie moet worden getest. Traplopen is onderdeel van een testparcours. Tijdens het 'stair- masterverbod' is een hoge trap van de Westerscheldetunnel ge bruikt, maar daar is geen par cours. Met busjes heen en weer rijden is geen oplossing. De Veiligheidsregio Zeeland deed twee jaar geleden mee aan een proef met de steptest (een bankje op en af stappen) maar die methode voldeed niet. Dus is de VRZ aangewezen op de stairmas- ter. Wie niet wil 'stairmasteren' kan zich in Gouda laten keuren. Daar is het dichtstbijzijnde test parcours met vaste trap. Een van de systemen gebruikt een radarsysteem. Na gunstige testre sultaten in Zeeland wordt de tech niek nu ook in het nieuwe Wind- park Friesland toegepast. Het tweede systeem maakt gebruik van transponders, de zenders waarmee vliegtuigen signalen uitzenden. Ook dit blijkt goed te werken. ,,Het systeem wordt op dit moment in- geregeld. Dat betekent dat sinds be gin dit jaar de rode luchtvaartlam pen in Windpark Krammer steeds minder aanstaan", laten de Neder landse WindEnergie Associatie (NWEA) en het Interprovinciaal Overleg (IPO) weten. Rode lampen om het vliegver keer te waarschuwen zijn verplicht voor alle windmolens die hoger zijn dan 150 meter. De lampen moeten in principe de hele nacht aanstaan. ,,Dat kan zorgen voor overlast bij omwonenden", aldus de provincies en de windmolen branche. Per park testen Hoewel de technische middelen om lichthinder tegen te gaan dus beschikbaar zijn, kunnen niet zo maar alle windparken er in korte tijd mee worden uitgerust. Per windpark moeten vliegtesten wor den gedaan om te kijken of het sys teem goed werkt. Per windpark be dragen de kosten van een radar- of transpondersysteem tussen de 60.000 en 100.000 euro. De NWEA schat dat ongeveer 80 windparken in Nederland rode verlichting heb ben. DINSDAG 25 JANUARI 2022 GO 'Porgy kan zeker wel uitbreiden' MIDDELBURG Raymond de Frel Terneuzen - Theo Giele KRAMMER De knipperende rode lampen op hoge windmolens kunnen veilig worden uitgezet. In het Zeeuwse windpark Krammer zijn met suc ces twee systemen uitgetest die naderende vliegtuigen ruim op tijd opmerken, zodat de waar schuwingslampen alleen dan hoeven te branden. De provin cies en de windmolenbranche laten weten dat ze 'kijken naar de uitrol van deze technieken over heel Nederland'. - Ab van der Sluis De stairmaster zoals die bij de brandweer in gebruik is. ,,Het is een onding. FOTO VAKVERENIGING BRANDWEER VRIJWILLIGERS Koning Willem-Alexander in het windpark Krammer, bij de ope ning in 2019. FOTO FRANK VAN BEEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40