'Heel bijzonder' dat verstekeling in landingsgestel een vlucht overleeft Vorig jaar 1,8 miljoen digitale diploma's opgevraagd Alle hens aan dek bij dierenambulances door vogelgriep 3 P Vogelgriep slaat wild om zich heen in Nederland. Brandganzen vallen momenteel letterlijk uit de lucht. Ook midden in woonwijken. En dat merken ze bij de dierenambulances. Vrijwilligers draaien over uren om besmette of dode vogels zo snel mo gelijk van straat te krijgen om het risico van verdere verspreiding in te dammen. Her en der zijn zelfs verontrustende meldin gen van dode zoogdieren gedaan. Het ophalen van door vogelgriep gestorven vogels is een kostbare en tijdrovende taak, want de vrijwilli gers moeten - alsof ze op een coro na-afdeling in een ziekenhuis werken - in vol ornaat (zorgvuldig ingepakt) op pad om andere dieren en ook zich zelf te beschermen. ,,Je kunt rustig zeggen dat het nu onze hoofdtaak is. We zijn con tinu met een auto met aanhanger op pad. In de aanhangwagen komen de besmette dieren. In de auto zit al het spul dat schoon moet blijven, zoals onze beschermende kleding'', zegt voorzitter Petra de Jong van Dieren ambulance Noord-West Veluwe. Deze organisatie bestrijkt een groot gebied met de gemeenten Harderwijk, Ermelo, Nunspeet, Putten, Oldebroek, Hattem, Heerde, Elburg en Zeewolde. Het is ook een kwetsbaar gebied door de randmeren, IJssel en grasvlakten. Precies waar trekvogels, die de vogel griep verspreiden, graag komen. Stoomgemaal Zo lagen er opeens veel dode vogels bij stoomgemaal Putten aan het Nul- dernauw. ,,Uit alle gemeenten in ons werkgebied zijn inmiddels meldin gen gekomen van ganzen die dood of half levend uit de lucht vielen in een woonwijk. Die dieren ophalen heeft onze absolute prioriteit.'' 11 De beschermende kleding bestaat uit een wegwerpoverall, mondneus- kapje, overschoenen en handschoe nen. Alles gaat vergezeld met seri euze desinfecterende maatregelen. Dat blijft niet bij handen wassen. Ook de banden van auto en aanhang wagen worden na elke rit zorgvuldig gereinigd. Vogelgriep is een zoönose: een infectieziekte die van dier op mens kan overgaan. Dat geldt ook voor corona, de ziekte van Lyme, Q-koorts, toxoplasmose en salmonel- lose. ,,Wij nemen geen enkel risico'', zegt De Jong, die zelf in de zorg heeft gewerkt, over de beschermende maat regelen. ,,Deze vogelgriep is superbe- smettelijk. We kunnen ook zelf ziek worden.'' De autoriteiten waarschu wen daar ook voor: 'Mocht u binnen C Ganzen worden ziek, net als zwanen, meeuwen, buizerds en valken. Maar ook dassen, vossen en marters tien dagen na in contact te zijn ge weest met kadavers van wilde die ren griepklachten krijgen, neem dan contact op met uw huisarts of de GGD'. De dode vogels worden zorgvuldig ingepakt in drie plastic zakken voor elk dier. ,,We melden alle dode dieren aan bij de Dutch Wildlife Health Centre, de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit en Wageningen Bio- veterinary Research. Die beslissen welke dieren we moeten insturen. De andere gaan naar een destructiebe drijf.'' Tot daar uitsluitsel over komt, liggen de slachtoffers bij de dieren ambulance in een vriezer. ,,Vandaag sturen we vijf vogels op voor onder zoek naar de doodsoorzaak.'' Het zijn vooral brandganzen die nu massaal uit de lucht vallen. Ze verto nen vaak zoveel klachten dat direct duidelijk is dat het om vogelgriep gaat. Klachten als het schudden met de kop, het wankelen op de poten, snaveluitvloei, benauwdheid. ,,Dit virus slaat bij de vogels op de herse nen. Dat is heel naar om te zien'', zegt De Jong. De vogels die nog leven laat een dierenarts inslapen. Naast brandganzen krijgen de die renambulances steeds meer meldin gen over kolganzen, zwanen en ook meeuwen en buizerds, slechtvalken en torenvalken. Roofvogels zijn aas eters, die worden ziek als ze gegeten hebben van besmette kadavers. Op die manier zijn ook elders in het land zoogdieren besmet geraakt, zoals bun zingen, dassen, vossen en marters. In Zuid-Limburg is het helemaal raak. In korte tijd werden daar, naast meer dan vierhonderd dode meeu wen, aalscholvers en ganzen, ook 37 dode vossen en 5 dode marters ge vonden die mogelijk besmet zijn door vogelgriep. De variant van de vogelgriep die door het land raast, wordt overge bracht door trekvogels, vooral via uit werpselen. ,,En ze komen straks ook weer terug, dus dan kan het maar zo opnieuw beginnen'', vreest De Jong. Bijna 1 miljoen De vogelgriep veroorzaakt een slach ting onder pluimveebedrijven. Gis teren is de ziekte in Grootschermer bij vleeskuikens op een vleeskuiken- bedrijfvastgesteld. De 170.000 dieren op het bedrijf zijn geruimd. In totaal werden gisteren 216.000 kippen geruimd. Ook bij een bedrijf in Noord-Brabant is namelijk vogelgriep geconstateerd. Het gaat daar om circa 46.000 vleeskuikens. Daarmee staat het totaal van 2022 reeds op 627.000. Sinds de aanvang van de uitbraak in oktober 2021 zijn bijna 1 miljoen die ren gedood: 946.000. De verstekeling die zondagoch tend in een wielkast van een vrachtvliegtuig op Schiphol werd aangetroffen, is een 22-ja- rige man uit Kenia. Waarschijnlijk is de man in de Keniaanse hoofdstad Nairobi aan boord geklommen. Daar maakte het uit Zuid-Afrika afkomstige vrachtvliegtuig een tussenlan ding. Dat betekent dat de man meer dan acht uur in het lan dingsgestel heeft gezeten. Dat is levensgevaarlijk. De wielkast maakt geen deel uit van het vrachtruim en is niet geïsoleerd. De lucht wordt er ijl en de tempe ratuur zakt snel. Op een kruis- hoogte van 10 kilometer kan de temperatuur dalen tot min 50 graden Celsius. Het merendeel van de vluchtelingen dat zich in een wielkast verstopt, overleeft de reis dan ook niet. Van de zeven verstekelingen die de afgelopen vijf jaar in Nederland in een lan dingsgestel zijn aangetroffen, wa ren er vijf al overleden. Andere wielkastvluchtelingen haalden hun bestemming niet eens: zij vielen naar beneden toen de wie len uitklapten. De 22-jarige verstekeling uit Kenia werd zondagochtend rond 11.00 uur aangetroffen tijdens een controle van het vliegtuig. Toen bleek dat hij nog ademde, werden de marechaussee, brandweer en ambulance ingeschakeld. ,,Won- derlijk genoeg was de man al vrij snel goed aanspreekbaar'', vertelt een woordvoerder van de Mare chaussee. ,,Heel bijzonder. Hij was onderkoeld en is naar het zie kenhuis gebracht. Tijdens de rit kon hij al enkele basisvragen be antwoorden.'' De man heeft gisteren asiel aan gevraagd in Nederland. - Annemieke van Dongen Een recordaantal diploma's is in 2021 gedownload van de overheidswebsite Mijn diploma's. Ruim 1,8 miljoen keerwerd online bij DUO een digitaal uittreksel opgevraagd en verstrekt. Dit is een stijging van bijna 30 procent ten opzichte van een jaar eerder en bijna een verdub beling ten opzichte van 2019. Mijn diploma's bevat diploma's van de meeste, door het minis terie van Onderwijs er- kende Nederlandse opleidin gen. In totaal gaat het om meer dan 10 miljoen diploma's van zowel voortgezet onder wijs, middelbaar beroepson derwijs als hoger onderwijs. Het digitale uittreksel uit Mijn diploma's is een rechtsgel dig document met dezelfde waarde als het originele di ploma. Daarnaast is het een be langrijk middel om diploma fraude tegen te gaan. Dankzij bepaalde kenmerken kun nen werkgevers makkelijk con troleren of een diploma echt is. Wwm: GO DINSDAG 25 JANUARI 2022 Ganzen vallen bij bosjes uit de lucht Anne Boer Harderwijk Vogelgriep in Nederland Vogelgriepvirus aangetroffen bij pluimvee sinds oktober 2021: stand 24 jan 2022 12.00 uur Grootschermer 30 okt /5 nov /24 jan ffiSPjit Dokkum i jan Leeuwarden - Lutjegast 8 nov Groningen Tzum 14 nov Parrega US5BM&tt Alkmuar X Assendelft 1 nov Zwolle a Den Ham .msterdèm" Lelystad 22 jan 17 dcc Zeewolde 26 okt/4 nov/5 nov DUITSLAND Vinkeveen 21 nov Nieuwerbrug 13 jan Utrecht^/ T* Barneveld/ v/N E Bentelo 4 jan Rotterdam Willemstad 24jan bron: rijksoverheid Ysselstein 20 dec 10km Eindhoven Pluim veebedrijf Hobbydierhouder lOkm-zones met vervoersverbod voor pluimvee ANP Een vrijwilliger haalt een dode vogel op. foto dierenambulance SCHIPHOL UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3