Zeehond op het strand trekt veel bekijks Huizenverkoop is in 2021 flink gedaald Doe mee en tel de vogels dit weekend in uw tuin 4 Het studentenleven zou dit jaar weer op gang komendachten de Zeeuwse studenten in augustus vorig jaar. Nu zitten ze weer thuis, online activiteiten te volgen. De zeehond is een graag geziene gast in Vlissingen. Zeker nu er zoveel rondzwemmen, komen er dagelijks tientallen kiekjes en video's voorbij op sociale media. Zoals gisteren bij de Punt. Lena Schreijenberg maakte zondag een lange wandeling toen ze een zeehond zag zwemmen. Op zich niet bijzonder, maar toen het dier op het strand neer plofte besloot ze toch eens van dichtbij te bekijken en op de ge voelige plaat vast te leggen. Omdat er nu veel vis is, zijn er ook veel zeehonden en meeuwen aan de Walcherse kust te vinden. In Vlissingen liggen ze vaak bij de Punt of bij de Loodsensteiger, weet zee hondenredder Jaap van der Hiele. Hij heeft de gewone zee hond die Lena zag ook gezien. Verontruste burgers hadden hem opgeroepen omdat het niet goed zou gaan met het dier. Dat bleek niet te kloppen. ,,Zo- dra mijn collega het strand op liep, vloog het dier terug het water in. We kregen niet eens de kans om het beest te mer ken." Volgens Van der Hiele is het een misvatting om te denken dat dieren op het strand hulp nodig hebben. Toch komen er regelmatig van dit soort tele foontjes binnen bij Reddings team Zeedieren. Van der Hiele: ,,Zondag in Renesse was het ook prijs. Daar had iemand een jonge grijze zeehond gevonden op het strand. Die dieren moe ten na drie weken bij de moe der al 'op kamers'. De rui, waar bij hun witte vacht plaatsmaakt voor een donkere, kost ze veel energie. Dan gaan ze het strand op om aan te sterken. Dat is een stukje natuur." Volgens Van der Hiele gaat het nu goed met de zeehonden in Zeeland. ,,We hebben het momenteel heel rustig met meldingen van dode dieren. Maar dat er nu zeehonden zijn, kan over twee, drie dagen weer helemaal anders zijn. Als de vis verplaatst, zijn ze weg." De afname is, naar verhouding, drie keer zo groot als landelijk. Dat komt mede doordat Zeeland in 2020 juist een van de grootste stijgers was. Vorig jaar viel de verkoop terug naar het niveau van 2017-2019, blijkt uit de cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Ka daster gisteren naar buiten brach ten. Gemiddeld werd afgelopen jaar 294.000 euro voor een Zeeuwse woning betaald, 35.000 euro dan in 2020. Ondanks dat er veel minder werd verkocht, steeg de totale ver koopwaarde wel iets, naar bijna 1,7 miljard euro. Dat is drie keer zoveel als in 2013. De stijging van de hui zenprijzen lijkt nog niet ten einde. In het laatste kwartaal van 2021 ver wisselden woningen in Zeeland voor gemiddeld 311.000 euro van ei genaar. Eerder deze maand publiceerde NVM ook cijfers. De makelaarsver eniging maakt onderscheid tussen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland. In Zeeuws-Vlaanderen was de gemiddelde verkoopprijs in het laatste kwartaal 286.000 euro en boven de Westerschelde 337.000 euro. De NVM baseert zich op koopovereenkomsten bij de aange sloten makelaars. CBS en Kadaster kijken naar de koopakten van alle woningen, die bij het Kadaster wor den geregistreerd. Zorgen Hendrik van Hoeve, voorman van de Zeeuwse makelaars, sprak on langs al zijn grote zorgen uit over de woningmarkt. De huizenprijzen blijven maar stijgen en het aanbod droogt verder op. Er wordt volgens hem veel te weinig wordt gebouwd, waardoor er nauwelijks nog door stroming op de markt is. STUDENTENLEVEN KOMT MAAR NIET OP GANG Eén van de studenten die in augus tus vorig jaar vol vertrouwen met een opleiding begon, is Bente Bra- venboer (19). Ze studeert Social Work op de HZ en is lid van stu dentenvereniging Aqua ad Vinum. ,,Het studentenjaar valt tegen. Ik ben in het begin nog bij een paar feestjes geweest, maar al snel ging alles op slot." Bente is iemand die sociaal contact nodig heeft. Zeker omdat ze hier niet vandaan komt: ,,Ik kom uit Rotterdam, dus kende in Vlissingen nog niemand. Ik ben bij een studentenvereniging ge gaan om mensen te leren kennen." Bij de studentenvereniging RASA van de UCR waren ze van de zomer nog erg optimistisch. Het jaarlijkse verjaardagsfeest van RASA stond gepland voor eind no vember 2021. In augustus zei oud-voorzitter Quintilio Reinhout nog in een interview dat hij ver wacht dat alles doorgaat. De nieuwe voorzitter, Maximilian Opper- mann (23), heeft een lastige mede deling: ,,We hebben het verjaar dagsfeest moeten uitstellen en alle activiteiten zijn online." Quiz Het leren kennen moet nu vooral online gebeuren, met online activi teiten als een disco ofeen quiz. Eén oftwee mensen organiseren het en zetten het gebeuren in elkaar. De studentenvereniging probeert daarmee de boel bij elkaar houden. Maar online activiteiten verlopen lang niet altijd vlekkeloos. De ver binding is bijvoorbeeld slecht, waardoor de activiteit moet wor den gecanceld. Xander Joosse (19), bestuurslid en voorzitter van de ac tiviteitencommissie, heeft er zijn handen vol aan. ,,Laatst nog hebben we een online distance dancing moeten schrappen. De muziek werkte niet mee en sommige men sen stonden op zwart." Ze zijn maar gaan kletsen. Wat kun je an ders? Helemaal online is ook niet ideaal, zeggen veel studenten. De Nu ga je maar direct naar huis, er is toch niets te doen studentenvereniging ging met een stuk of vijftien man de zee in op de eerste dag van het nieuwe jaar. ,,We zeiden: wij zorgen voor de choco mel, als je het leuk vindt: kom maar." Strakke planning Normaal gesproken maakt de stu dentenvereniging een planning met allerlei fysieke activiteiten aan het begin van het studiejaar. Van wege corona is dat nu onmogelijk. De vergaderingen zijn daardoor in tensiever geworden. ,,We hebben wel activiteiten klaar staan, zoals gezamenlijk sporten, alleen weten we echt niet of ze door kunnen gaan." Voor de komende weken staat er weinig op het programma. Xander wil misschien met een groep gaan schaatsen in Rotter dam, omdat het daar kan. Althans: nu nog. ,,Het beleid verandert con stant. Het is lastig om te volgen." Xander Joosse, bestuurslid bij studentenvereniging Aqua ad Vinum, staat voor een ge sloten Tripel. foto lex de meester Xander is zelf tweedejaars stu dent Social Work en kent het stu dentenleven van voor corona niet. Dat valt hem echt zwaar. ,,De lockdown remt mij in mijn Meedoen is simpel. Deelnemers hoeven de resultaten na het half uurtje tellen alleen maar in te voe ren op tuinvogeltelling.nl. De webapp mijntuinvogeltelling.nl kan daarbij een handige hulp zijn bij het herkennen van de vogels. De tuinvogeltelling is een initia tief van de Vogelbescherming. De organisatie geeft een aantal tips om meer vogels te zien. Voeren helpt namelijk. Een vetbol, wat za den, vogelpindakaas of een stukje appel, helpt al om de vogels de winter door te helpen. Dit jaar is wat de vogelbescher ming betreft het jaar van de merel. Het gaat namelijk niet zo goed met de merel. Hun aantal is met dertig procent gedaald. Werden in 2008 nog gemiddeld 3,7 merels per tuin geteld, vorig jaar was dat gemid deld maar 2. DINSDAG 25 JANUARI 2022 GO VLISSINGEN vK- De zeehond die Lena Schreijenberg zondag tegen kwam op het strand bij de Punt. FOTO LENA SCHREIJENBERG - Wendy de Jong VLISSINGEN De verkoop van woning daalde afgelopen jaar het hardst in Zeeland. In totaal 5719 huizen kregen andere eigenaren, 751 minder dan in het (top)jaar 2020. - Rolf Bosboom 'Eerst feestjes, Pascal Lenstra Vlissingen - Ayka Pepermans, voorzitter Aqua ad Vinum VLISSINGEN Hang de vetbollen maar op, zet de voedertafel klaar en hou pen en papier in de aanslag, want de Nationale Tuinvogelteling komt eraan. Vrijdag, zaterdag en zondag tellen tienduizenden Nederlanders een half uurtje lang de vogels in de tuin of op het balkon. - Ab van der Sluis Een merel. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36