fC fO W Profiteer alléén nog deze maand 29 30% van 30% voordeel op Disney's Aladdin Geniet alléén nog in januari van dit unieke aanbod. Zo heb je een fantastisch vooruitzicht op een spetterende avond uit voor twee personen met 30% voordeel. Geldig voor de le en 2e rang Koop vóór 31 januari 2022 en reserveer later Verzilver t/m 31 december 2022 Bestel nu op pzc.nl/cadeaubon PC DINSDAG 25 JANUARI 2022 Om het meesterwerk zo goed mogelijk te benaderen, schilderde Wiersma niet alleen met verf uit tubes, maar gebruikte ze dezelfde materialen als de grootmeester in 1642. Zo schilderde Rembrandt graag met aarde. Om die reden reed wetenschapshistoricus Thijs Hagendijk naar Noord-Frankrijk, waar hij zelf een spade in de grond zette. ,,Het was bloedheet, maar elke druppel zweet dubbel en dwars waard. Wat modder is voor de een, is verf voor de ander." Circa 100 tubes verf meter breed In het hoofd kruipen van de grootmeester was misschien wel de moeilijkste opgave, denkt Wiersma. ,,Wie zou Rembrandt als eerste geschilderd hebben? Welke volg orde was logisch? Hij heeft waarschijnlijk zijn medewerkers laten poseren. Het is on mogelijk om alle geportretteerden steeds opnieuw of tegelijkertijd te laten opdraven.'' iter olie De eerste maand van het megaproject was zenuwslopend. Het doek zoog zo veel verf op, dat elke penseelstreek na twee dagen was verdwenen. De behan deling van het linnen duurde liefst een maand. Wiersma: ,,Ook de kleuren pak ten in het begin verkeerd uit. Zo wer den de gezichten van de schutters fel groen, alsof het hier om een gek mo dern kunstwerk ging. Héél frustrerend.' De mannen die achter de trommelaar staan hebben geen onderlijf. Wiersma: ,,Rembrandt kon héél gedetailleerd schilderen, zoals je terugziet in de ge zichten, maar vanaf de koppen schil derde hij steeds grover naar beneden. Niet iedereen heeft dus een been." Uit recent onderzoek van het Rijksmuseum is gebleken dat de schutter naast de vaandeldrager eerst veren op zijn helm had. Die veren heeft Rembrandt later toch weggeschilderd. Ook Wiersma liet de plui men achterwege. De programmamakers wilden het mes zetten in het eindresultaat. De échte Nachtwacht werd in het verleden namelijk ook gekortwiekt aan alle vier de zijden, zodat het doek precies tussen twee deuren aan de wand paste. Aan de lin kerkant van het doek sneuvelden destijds twee schutters. Wiersma, die de zijkan ten nu wilde behouden, won de strijd en vindt dat haar werk 'meer kunsthistorische waarde' heeft wanneer het intact blijft. „Voor het eerst kunnen we la ten zien: zó heeft Rem brandt zijn werk echt bedoeld." Vijf man hebben eraan ge werkt: het gezicht van de vaandeldrager. ,,De ver houding klopte steeds niet", aldus Wiersma. Weetje: de man met de vlag was vrijgezel. Tijdens gevechten moest hij zon der wapen voorop in de strijd. Hij liep dus gerede kans op een fatale kogel. Het zwart in de jas van kapitein Frans Banninck Cocq (de linker van het duo op de voorgrond) is deels ge maakt van beenderzwart. Vroeger werd dit pigment ge maakt door botten van koeien, paar den of schapen te verkolen. Weten- schapshistori cus Hagendijk nam de proef op de som. ,,De stank is niet te harden! Toen ik een paar maan den geleden in een restaurant een culinair stukje merg kreeg opge diend ging ik bijna over mijn nek: de geur is namelijk iden tiek." Het geheim van de meester, vierdelige reeks vanaf dinsdag 25 januari bij de AvroTros, 20.25 uur op NPO2. STAGE ENTERTAINMENT PRESENTEERT DE GROTE BROADWAY MUSICAL VOORDEEL *lncL. 1,85 orderkosten en op basis van beschikbaarheid. Bekijk de volLedige voorwaarden via bovenstaande urL. Cadeaubonnen per twee personen te koop. Prijs geLdt voor 2e rang tickets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29