Angela Wie zet twee irritante BN'ers in één auto? 28 Jubileumseizoen KIJKT TV Ik kan eigenlijk maar één ding bedenken dat er ger is dan vier dagen met actrice annex veroor deeld drugsdealer Imanuelle Grives in een auto zitten op smalle bergweggetjes in Colombia. En dat is dat je samen met volkszanger René Le Blanc de route moet afleggen. Als ik kilometer na kilometer had moeten aanho ren hoe geweldig hij is, hoe close met Engelbert Humperdinck, waarom hij een artiestennaam móést nemen, met als hoogtepunt een foute grap over hoe hij en zijn trouwe schaduw Jolanda dok tertje spelen in de slaapkamer, dan was ik na een uur in staat geweest om de terreinwagen richting het ravijn te manoeuvreren. Of nee, laat ik het net jes houden: dan had ik hem op een verlaten berg kam uit de auto gezet en hem naar het dichtstbij zijnde vliegveld laten lopen. Wie verzint het om deze twee irritante BN'ers bij elkaar in één auto te zetten in De Gevaarlijkste We genEn de vraag die daar meteen achteraan hoort: wat zegt het over mij dat ik die aflevering per se moest zien afgelopen zondag? Weinig goeds, na tuurlijk. Maar hoe ik er ook tegen vecht, ik kan ge woon geen mogelijkheid voorbij laten gaan om me eens lekker te ergeren aan René, wiens toch al bo venmaatse ego door zijn doorbraak met realityserie Ik geloof in mij van SBS 6 tot epische proporties is opgeblazen. Gelukkig zaten de raampjes van de ter reinwagen dicht, anders was het pardoes richting Colombiaanse horizon gezweefd. Ik herkende René eerst amper. Op zijn normaal zo uitbundig geföhnde haardos zat nu een petje. Dat zal iets te maken hebben met het klamme kli maat en de funeste uitwerking daarvan op een kap sel, zeker als dat een kalende schedel moet verhul len. Maar verder was het als vanouds: heel veel René. En nog beter: het was heel veel René óver René. Imanuelle Grives - Graifs volgens René die niet de moeite had genomen zich in zijn reisgenote te verdiepen - kwam pas aan het woord toen René van de productie overduidelijk de opdracht had ge kregen om ook eens een vraag terug te stellen aan zijn bijrijder. Ze vonden elkaar in een tirannieke vader, die hun leven bepaald heeft. Er waren tra nen, ze ondergingen een inheems ritueel waar flink snuiven aan te pas kwam en toen zeiden de twee wel vijftig keer tegen elkaar hoe geweldig ze elkaar vonden. The end. Moraal van deze column is dat ik pleit voor méér René op tv. Je ziet hem echt te weinig sinds Ik ge loof in mij een stille dood is gestorven. En dat is jam mer. Want niks is zo heilzaam voor een mens als om één keer per week een kwartiertje het ongebrei delde egocentrische geouwehoer van René aan te horen. Je voelt je namelijk op slag veel beter over je zelf. Daar kan geen zelfhulpboek tegenop. Dat ik zondagavond toch lang lag te woelen, kwam omdat ik eerst het beeld van een doktertje spelende René en Jolanda moest zien kwijt te raken. Marconi voor Stasse Mugler (73) overleden Laatste Rondje GEHEIM VAN DE MEESTER Waar de meeste schilders hun handen niet durven te branden aan Rembrandt, gebeurde dat wel bij het tv-programma Het geheim van de meester. In zes maanden tijd werd een exacte kopie van De Nachtwacht gemaakt. Deze krant toont alvast het eindresultaat. De leukste feitjes over de monsterklus. Quote van de dag Asjemenou! DINSDAG 25 JANUARI 2022 RADIO Stefan Stasse, dj bij NPO Radio 2, krijgt dit jaar de Marconi Oeuvre Award. Volgens de jury van de radiovakprijs verdient Stasse de prijs, omdat hij vele andere radiomakers in spireert met zijn 'unieke creativi teit'. MODE De Franse mo deontwerper Thierry Mugler (73) is zondag overleden. Mug- ler maakte fu rore in de jaren 80 en kleedde sterren als David Bowie, Madonna en Cindy Craw ford en ontwierp kostuums voor Beyoncé. MUZIEK Diggy Dex, Nick Schilder en Roel van Velzen heb ben een cover gemaakt van Het Laatste Rondje van André Hazes om de zwaar ge troffen horeca te steunen. Een half jaar vol luizen, aarde en olie Hanneke van Houwelingen Een van de rode pigmenten die Rembrandt gebruikte, werd gewonnen uit Mexicaanse luisjes. Thijs Hagendijk maakte die verf na. Hij hoefde overigens niet op luisjesjacht in Mexico. De beestjes kun je gedroogd kopen bij gespecialiseerde handels in kunstbeno digdheden. Ze lijken op kleine grijze steentjes. Wanneer je die met vijzel kapotstampt, krijgen ze een dieprode kleur, zoals in de laars van ^luitenant Willem van Ruitenburg. Het schilderwerk duurde zes maanden. Rembrandt heeft het zelf na ongeveer twee jaar voltooid. Wiersma kreeg hulp van vier andere schil ders, onder wie haar zusje Maria. Ook Rembrandt deed het niet alleen. Hij zette geregeld medewer kers aan het werk. 550 550 uur. Zoveel uur stak schil der Lisa Wiersma min stens in het doek. In Het geheim van de meester worden de werken van Ne derlands grootste kunste naars nagebootst. Een team van experts doet er alles aan om de stijl en techniek van de meester zo precies mogelijk te reconstrueren. Vincent van Gogh, Johannes Vermeer, Ka- rel Appel; allemaal moesten ze er al eens aan geloven. Het grootste werk dat tot nu toe werd nagebootst was Victory Boogie Woogie van Mondri aan (127 bij 127 centimeter), maar voor het vijfde seizoen - de jubileumeditie - van het programma pakken de ma kers uit met het beroemdste werk van de Nederlandse ge schiedenis: De Nachtwacht. Wiersma's atelier was mid denin het Rijksmuseum op gebouwd, tegenover het originele werk. Om niet steeds heen en weer te hoeven lopen door het mu seum, had de schilder een hoge-resolutiefoto van De Nachtwacht op haar mo biel. Voordeeltje van de 21ste eeuw. 90 90 kwasten versleten. De schilders werkten net als Rembrandt met kwasten van varkenshaar, voor een oud krasserig effect. Niet alleen de haren van var kens werden gebruikt, ook die van marters en dassen. -Reclameleeuwtje Loeki de Leeuw krijgt een speciale gouden munt ter ere van zijn 50e verjaardag. Lief hebbers van de gelimi teerde uitgave betalen 2799 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 28