Voor Vloet dreigt jarenlange celstraf TT TÏÏ F Kansloze nederlaag voor zwaar gehavend Oranje Sporters maken plannen hoe ze omgaan met S5 24 OLYMPISCHE WINTERSPELEN Rai Vloets carrière als prof voetballer lijkt voorbij. Waar kan hij heen? Zeker als je mee rekent dat voor hem nog jaren gevangenisstraf dreigt. Victor Schildkamp Rotterdam Voor het publiek - en zeker vijan dige voetbalsupporters - zal de 26-jarige Rai Vloet een moorde naar zijn. Het is de makkelijkste term om je afkeer uit de spreken over de voetballer van Heracles die met tweemaal zoveel alcohol als is toegestaan en een absurde snelheid van ruim 200 kilometer per uur een crash veroorzaakte waarbij een 4-jarig jongetje over leed. Maar Rai Vloet zal nooit voor moord veroordeeld worden. De daarvoor benodigde 'voorbe dachte rade' is er niet. Maar Vloet kan wel degelijk voor jaren de cel in draaien, zegt oud-verkeersoffi cier van justitie Koos Spee. In the orie zelfs voor doodslag. Ook daarvoor is enige opzet nodig, bij doodslag gaat het dan om de rede nering dat je 'het aanmerkelijke risico hebt genomen dat iemand kan overlijden'. Vooropgesteld: in de zaak van Rai Vloet is nog niet alles duide lijk. ,,Maar met 200 kilometer per uur en drank op, plus, als het klopt, het verhaal dat-ie tussen auto's door probeerde in te halen, zou ik als officier eerst voor dood slag gaan", zegt Spee, ooit een van de eerste officieren die een derge lijke strafeis neerlegde. ,,Ik vroeg toen vier jaar, het werden er drie." Maar ook Koos Spee weet dat de omstandigheden per geval een grote rol spelen. ,,Ik heb er eens een gehad die bleek tegen familie al vaker gezegd te hebben 'Ik ga met alcohol op gewoon rijden, kan me niet schelen ofik er eentje doodrijd'. Ja, dat is met boter en suiker doodslag natuurlijk." Advocaat Richard van der Weide - gespecialiseerd in ver- EK HANDBAL keerszaken - zegt echter dat dood slag in verkeerszaken zelden voor komt. In veel gevallen zal de be wijslast een probleem worden als de vraag moet worden beant woord of de verdachte echt 'de aanmerkelijke kans heeft aan vaard' dat er iemand kon overlij den. ,,Als het gaat om dronken 200 kilometer per uur rijden, gaat de rechter daar tóch niet in mee," zegt Van der Weide. Bijvoorbeeld omdat de verdachte dan dus ook het risico 'heeft aanvaard' dat hij zélf kan komen te overlijden. En dat wordt dan weer onaanneme lijk geacht. Roekeloos Mocht Vloet toch niet voor dood slag vervolgd of veroordeeld wor den, dreigt voor hem nog steeds jaren cel. Ook voor roekeloos rijge drag met dodelijke afloop is een jarenlange celstraf mogelijk. Daar kan veroordeelde Walter van W. over meepraten. Met tweemaal te veel alcohol op reed de nu 59-ja- rige man in 2016 met 167 km/u in Loosdrecht de auto van de 19-ja- rige Fleur Balkestein aan. Zij over leed twee weken later. Van W. werd in hoger beroep veroordeeld voor roekeloos rijden met dode lijke afloop, dood door schuld in het verkeer: drie jaar cel. De gekortwiekte handbalman nen waren tijdens het EK in Boe dapest niet in staat om het span nend te maken tegen wereld kampioen Denemarken (23-35). Het beste nieuws van de dag? Oranje bleef voor het eerst sinds zes dagen gevrijwaard van nieuwe coronabesmettingen. Meevaller twee was dat Robin Schoenaker een week na zijn positieve co ronatest weer kon spelen. De sterke verdediger van Sporting Pelt (26) was zeer welkom, aange zien de krachtpatsers Samir Beng- hanem, Iso Sluijters en Jasper Adams op het lijstje met afwezi gen stonden. Oranje had na elf besmettingen slechts 14 namen op het wed- strijdformulier en twee lege plek ken. De ploeg was extra voorzich tig in de hal. De wisselspelers za ten uit elkaar en droegen voor het eerst tijdens het EK mondkapjes op de bank. Ook met iedereen aan boord was de partij tegen Denemarken zonder meer de zwaarste van het toernooi geweest. De Scandinavi sche trots werd een jaar geleden wereldkampioen in Egypte en is het enige team dat tijdens dit EK nog ongeslagen is. Zonder Kay Smits en al die an deren op hun hotelkamers werd Dania tegen Hollandia in de enorme MVM Dome nooit een wedstrijd. Bij de uitdager hield tij delijk coach Edwin Kippers ook spelmaker Luc Steins aan de kant. BEIJING 2022- De angst om besmet te raken is groot. Bovendien is de bewegingsvrijheid nihil. Vanwege het coronavirus kan en mag er eigenlijk bijna niets tijdens de Winterspelen in Peking. Hoe wapenen de sporters zich daartegen? PIM BIJL Heerenveen @PimBijl In het leven moetje de slin gers soms zelf ophangen, weet ook Ireen Wüst, die het vooruitzicht van ruim drie weken in een kale, kille hotelkamer in Peking niet zag zitten. Dus kocht ze slingers en posters om er straks - de vlucht met de Oran je-equipe vertrekt morgen naar China - een gezellige ruimte van te maken. En een polaroid camera om zo nu en dan momen ten vast te leggen. Ze schakelde ook haarveel jongere ploeggeno tes en olympische debutanten Mi chelle de Jong en Femke Kok in. „Dat is echt de ervaring die zij heeft", vindt Kok, die er zelf niet aan had gedacht voorbereidingen te tref fen. „Maar dit is heel erg leuk. Lekker deco reren. We gaan er gewoon wat moois en wat gezelligs van maken." De Jong: „Ja, het plan is om er een meiden-ap partementvan te maken." Zij werd zondag de nationale sprintkam pioen en zal in China haar Nintendo Switch aansluiten op de televisie om Mario Kart en Just Dance te spelen. Het zal nodig zijn, want de bewegingsvrijheid voor sporters tijdens hun verblijf in Peking is nagenoeg nul. Er kan en mag vrijwel niets. Zo moeten sporters twee meter afstand hou den, mogen ze louter olympische locaties bezoeken en alleen ge bruik maken van speciaal olym pisch vervoer. Dus wordt het zoe ken naar manieren om ontspan ning te vinden. Vier jaar geleden, In Peking is het een stuk min der ontspannen, gezien de me dewerkers op de enorme testlo caties die overal op voorbereid zijn. in Pyeongchang, kon Kjeld Nuis nog gewoon lekker op zijn racefiets om naar het strand te rijden en reed hij langs de vissers dorpjes. ,,Nu wordt het waarschijnlijk een potje Mens er- Ma gerjeniet!" I3f De regels zijn dus strikt en de Chine zen nemen geen halve maatregelen. Alles om de pandemie te bestrijden en ervoor te zorgen dat het corona virus zoveel mogelijk buiten de olympische deuren blijft. Ondanks alles houdt het Interna tionaal Olympisch Comité er re kening mee dat meerdere atleten niet kunnen deelnemen aan de Winterspelen. Volgens Brian McCloskey, lid van de medische commissie van het IOC, zullen met name deelnemers uit landen met een hoog aantal besmettingen worden getroffen. Ook daarom zit de angst om po- DINSDAG 25 JANUARI 2022 GO Rai Vloet. foto pro shots De slingers zelf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24