De stadions mogen stap voor stap weer vollopen Heerenveen stuurt clubman Jansen de laan uit: 'Harde keuze' 23 ZOEKTOCHT NAAR ABSOLUTE WAARHEDEN waarheden, naar een zwart-witte werkelijkheid van 'goed' en 'fout'? Het zijlijn-moment bij PSV-Ajax van zondag maakte dat dilemma nog ietsje ingewikkelder. Het ging hier immers niet om een specifiek interpretatiegeval, zoals een ver meende overtreding of een hands bal, maar om iets absoluuts en meetbaars, althans in theorie. Een bal kan niet 'een beetje' over de zij lijn zijn, of 'meer wel dan niet'. Een bal is uit ofniet uit. De criteria daar voor zijn glashelder, maar in dit ge val met één bijkomend, nogal cru ciaal probleem: het blijkt soms ex treem lastig waarneembaar. Zelfs met allerlei verschillende camerastandpunten kun je niet al tijd met honderd procent zekerheid zeggen of een bal in zijn geheel de lijn is gepasseerd - ofjuist niet. Camera's Het leidde al snel tot een roep om méér technologie. Niet alleen de doellijn moest voortaan voorzien worden van camera's, maar ook de zijlijnen, de achterlijnen en het zes tienmetergebied. Bij PSV-Ajax stonden indirect tientallen miljoe nen aan Champions League-geld op het spel: we konden dit toch niet zomaar aan het toeval overlaten, of slechts aan één man met een vlag? Nou, dat is maar net hoe je het be kijkt. Nog los van de enorme kosten voor dit soort zeer uitzonderlijke gevallen: hoe meer technologie, des te moeilijker wordt het om ons ooit nog neer te leggen bij het onvermij delijk grijze gebied in sport. Hoe driftiger je tracht te beheersen, me ten en controleren, des te frustrer- ender wordt het ongrijpbare. Je ziet dat al aan de huidige VAR: de twee op de tien gevallen die géén bevredigende oplossing bieden, lei den vaak tot méér discussie, frus tratie en emoties dan de acht ingre pen die wél feilloos uitpakken. Een systeem dat tot meer 'eerlijkheid' had moeten leiden, vergroot gere geld een algeheel gevoel van on recht - en geregeld volkomen lo gisch. Want dat maakte zijlijngate nog wat vermakelijker natuurlijk: alle gierende emoties. In deze discussie was de enige feilloze conclusie best wel simpel: er valt domweg niet met honderd procent zekerheid vast te stellen ofde bal in ofuit was. Het enige wat we zeker weten, is dat we het niet zeker weten. Maar door alle belangen, senti menten en emoties was er haast geen Eindhovenaar die dat wilde horen. Schmidt was er na afloop nog steeds van overtuigd dat Ajax altijd bij alle twijfelgevallen wordt voorgetrokken. Bij Omroep Brabant kon je beto gen wat je wilde, maar Willy en René van de Kerkhof wilden er al lemaal niets van weten. ,,Honderd procent uitbal'', vond Willy. ,,Geen discussie over mogelijk.'' Woedend Ook PSV-directeur Toon Ger- brands stond na afloop nog altijd woedend aan de bar van het medi acafé in het Philip Stadion. Zelfs PSV-supporters die geconfronteerd werden met de realiteit van optisch bedrog, veegden het allemaal brie send opzij: de bal was echt gewoon uit. Het is ook een teken van deze tijd wellicht. Nooit ruimte laten voor vertwijfeling, voor de gulden mid denweg, voor nuance, voor dom toeval of voor het eigen ongelijk. Wie maar hard genoeg roept, gaat vanzelf geloven dat hij gelijk heeft. Het kabinet zal vanavond officieel toestemming geven om voor ko mend weekeinde, als de eredivisie overigens stilligt maar de eerste divisie wel een volledig voetbal programma zal afwerken, weer publiek toe te laten. Over het per centage waarmee de stadions weer gevuld mogen worden, wordt nog gesproken. De eredivi sie en haar 18 clubs rekenen begin februari echter op minimaal twee derde bezetting van de stadions, laten ingewijden weten aan deze krant. Het uitgangspunt van alle par tijen blijft om het aantal toe schouwers langzaam uit te bou wen tot het maximum, afhanke lijk van hoe het de clubs en hun fans bij de terugkeer op de tri bunes zal vergaan. Voor het EK zaalvoetbal is het goed nieuws, omdat het besluit zal inhouden dat er vanaf morgen alweer fans welkom zijn bij het evenement met naar het nu laat aanzien een maximum van 1250 personen. Vrijdag speelt Oranje tegen Ser vië het beslissende duel in de pou lefase dus met supporters op de tribune. Bij het ABN Amro-tennistoernooi, dat van 5 tot en met 13 februari in het Rot terdamse Ahoy zal worden gehou den, zullen geen toeschouwers welkom zijn. Het evenement heeft er zelf voor gekozen zich te richten op een televisie-evene ment, wat een andere inrichting van de hal vraagt. Er is volgens de organisatie te weinig tijd om nog te schakelen naar een toernooi met fans. Het is op dit moment nog wel onduidelijk of sportwedstrijden na 22.00 uur door mogen gaan. Daar wordt nog met alle betrok ken partijen over gesproken. Johnny Jansen (46) is niet langer de hoofdtrainer van Heerenveen. Gisteravond is hij door de clubleiding per direct ontslagen. Het besluit komt na een dramati sche week in Friesland, met aller eerst een nederlaag bij FC Twente en vervolgens de uitschakeling in de beker door Go Ahead Eagles. Het dieptepunt volgde afgelopen zaterdag: hekkensluiter PEC Zwolle stuurde Heerenveen voor namelijk in de eerste helft van het kastje naar de muur, waarbij Jan sen de kritiek kreeg dat hij zijn ploeg onvoldoende heeft voorbe reid op de Zwollenaren, die met een 0-1 zege vertrokken uit het Abe Lenstra Stadion. Maar de kritiek op Jansen is niet iets van de laatste weken. Al langer klinkt in Friesland onvrede over het vertoonde spel en het gebrek aan ontwikkeling binnen de ploeg. Aanknopingspunten en reële hoop op betere tijden zijn er nauwelijks. Het spelbeeld van de laatste wedstrijden gaf volgens de clubleiding te weinig vertrouwen voor verbetering. Jansen werd daarom op straat gezet. ,,Dit zijn harde en moeilijke keuzes om te moeten maken", zegt technisch manager Ferry de Haan. ,,Johnny is een echte club man en heeft in verschillende functies ontzettend veel voor Heerenveen betekend. Dat maakt deze keuze nog lastiger. We bera den ons nu op de opvolging.'' Jansen zegt in een verklaring 'met opgeheven hoofd' en 'door de voordeur' naar buiten te gaan. ,,Er wordt een periode afgesloten die bijna de helft van mijn leven heeft geduurd. Ik heb bij deze mooie club mogen werken met veel ta lenten. Een aantal heeft zijn weg op een hoger niveau kunnen ver volgen, wat ook weer goed was voor de steeds minder wordende financiële positie van de club. Daar mogen we trots op zijn.'' Ondanks alles staat Heerenveen op de tiende plaats in de eredivi sie, hetgeen conform de verwach tingen is. Met het ontslag komt voor Jansen een eind aan een dienstverband van 22 jaar in Hee renveen. Hij was er speler, jeugd trainer, hoofd opleidingen, assis tent-trainer en de laatste 2,5 jaar hoofdtrainer. De club hoopt dat Jansen in de toekomst binnen een andere rol aan Heerenveen ver bonden kan blijven. GO DINSDAG 25 JANUARI 2022 het niet weten TOESTEMMING VAN KABINET De stadions in het betaald voetbal mogen vanaf morgen, volgens ingewijden, langzaam maar zeker weer volstromen. - Mikos Gouka Frank Molema Heerenveen Met het ontslag komt voor Jansen een einde aan een dienstverband van 22 jaar in Heerenveen. foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23