schreef, springen er voor hem uit Ik vind mijn kind, een zoontje van 6, eigenlijk niet zo leuk. Hij is heel anders dan zijn zusje. Wat nu? EBBBSèerl MUTSAERS Door thuiswerken heb ik meer last van mijn rug. Wat kan ik daaraan doen? Wat ik eet, is vaak wit of geel, zoals kip, rijst en bloemkool. Zijn kleuren op je bord beter? 21 VRAAG AAN DE SPECIALIST Vrienden en vriendinnen zaten in soortgelijke situaties, met sombere en suïcidale gedachten.'' ,,Mijn vader was een buitenge woon autoritair mens. Hij stond veel niet toe en kon straffend en vernederend reageren. Mijn broers, zus en ik zagen geen andere mogelijkheid dan zo veel mogelijk van huis te zijn.'' ,,Ik wilde psychologie studeren. Dat vond hij een maf vak waarmee je geen droog brood kunt verdie nen. Na veel geruzie volgde een compromis: als ik het een jaar zou volhouden in een psychiatrische inrichting, zou hij mijn studie betalen. Dus ik ben op mijn zeven tiende gaan werken.'' ,,Nee, ze hadden gebrek aan perso neel, dus ik werd verpleegkundige in opleiding. Ik heb toen meege maakt dat een patiënt met wie ik een vriendschap had opgebouwd, een dag na zijn ontslag voor de trein sprong. Het was de eerste keer dat ik met suïcide in aanra king kwam, dat heeft veel voor me betekend. Jarenlang heb ik me ingezet om zelfdoding bij jongeren te voorko men, en nog. Ik heb programma's opgezet die suïcides en suïcidepo gingen voorkomen, onder meer voor scholen. Instanties als 113 weigeren om ze onder de aandacht te brengen. Ik werk aan een petitie om te zorgen dat dat verplicht wordt. We weten dat het werkt en de nood is groot.'' ,,Ik heb vaker de lokroep van de dood gehoord. Op mijn twaalfde al toen ik op het seminarie zat. En ook later. Dat ik dat nooit zal doen, is ook doordat ik me zo intensief met de weerbaarheid van jongeren heb beziggehouden. Ik heb gezien wat hen wel en niet over de rand kan duwen. Daardoor kon ik mezelf er steeds van weg slepen. Vaak heb ik jonge mensen ge sproken die het niet meer zagen zitten. Dan stelde ik voor dat ze sa men met mij afscheidsbrieven zouden schrijven. Vervolgens vroeg ik ze die voor te lezen. Dat verhoogde hun weerbaarheid. Daar leerde ik ook van. Iemand roept mijn hulp in en helpt mij daardoor ook, hoe gek het ook klinkt.'' ,,Een liefhebbende opa, denk ik. Voor mij is het belangrijk om onze zes kleinkinderen vaak te zien en samen met hun oma met ze in de weer te zijn. We eten in elk geval eenmaal per week met het gezin van onze oudste zoon. Geregeld schuiven mijn andere zoons ook aan. Vóór corona paste ik een halve dag in de week op mijn jongste kleinkind, toen 1 jaar. Ik was bij zonder verdrietig dat ik zijn ont wikkeling niet meer kon volgen. We hebben in huis bewegwijze ring gemaakt zodat de kleinkinde ren wisten hoe ze afstand konden houden en toen konden ze altijd komen.'' ,,'Houd je in', op het moment dat je de ouders wat zag doen waarvan ik dacht 'dat kan anders'. Een kind disciplineren op een bepaalde ma nier bijvoorbeeld. Ik bemoei me er zo min mogelijk mee. Mijn kinde ren vinden wel een manier om daar handiger mee om te gaan.'' ,,De rol van oma's en opa's wordt steeds groter. In onze tweeverdie nersmaatschappij is de vraag: wie past op de kinderen? Het ligt voor de hand om dat opa en oma te laten doen. Ze leven langer en ze zijn gezonder. Daardoor zijn er ook meer gevallen waarin conflic ten een rol spelen, bijvoorbeeld na een scheiding. Ik vind het zo triest dat er 22.000 grootouders zijn die hun kleinkin deren niet mogen zien. Zij hebben geen poot om op te staan. Uit ont wikkelingspsychologisch onder zoek blijkt dat het slecht is voor de kleinkinderen. Er valt wat dat betreft een hoop te doen. Wat is de rol van de grootouders? Hoe zor gen wij ervoor dat zij beter betrok ken worden? Ik kijk uit naar de vragen die lezers gaan stellen. En eraan bij te dragen dat zij meer kunnen genieten van hun rol.'' GO DINSDAG 25 JANUARI 2022 Waarom had jij conflicten thuis? Wat wilde jij wat hij niet toestond? Zeiden ze niet: wat kom je doen? Jij hebt meerdere keren zelf doding overwogen. In hoeverre heeft dat jou gevormd als psycho loog en columnist? Je begint de rubriek Ouder Wijzer waarin je vragen van oma's en opa's beantwoordt. Wat voor opa ben jij zelf? Wat heb je zelf door de jaren heen moeten leren als opa? Waarom wil je de nieuwe rubriek? c Ook een vraag? zo@dpgmedia.nl PSYCHOLOOG STEVEN PONT Rode tomaten, blauwe bessen, oranje wortel, groene broccoli: de natuurlijke kleurstoffen in groenten en fruit hebben een functie voor je lichaam. Neem de oranje kleurstof in wor tel, mandarijn of abrikoos, bètacaroteen. Je lichaam maakt er vitamine A van, dat je weer stand ondersteunt en helpt bij het goed functioneren van je ogen. In blauwe bessen, rode kool en bramen zitten antho- cyanen, kleurstoffen die werken als antioxidant. Tomaten bevatten lycopeen, een stof die helpt beschermen tegen kanker. Elke kleur heeft zijn eigen gezondheidsvoordelen. Zorg dat naast wit of geel ook groen, rood, blauw/paars en oranje op je bord ligt. Het zal je voeding gevarieerder en gezonder maken. Tussen ouders en kind zit altijd een zekere afstemming. We noemen dat ook wel de goodness of fit en die is in sommige ouder-kind- relaties nu eenmaal beter dan in andere. Uit onderzoek blijkt zelfs dat het merendeel van de ouders (als je het maar anoniem aan ze voorlegt...) een favoriet kind heeft. Let wel, ze zouden voor ieder van hun kinderen door het vuur gaan, maar met hun ene kind hebben ze nu eenmaal meer dan met het andere. Het wordt pas ingewikkeld als je dat laat merken door je kinderen anders te behandelen. Dat moet je natuurlijk voorkomen. Er is dus niet zo veel aan de hand. In veel gezinnen hebben verschillende ouders verschillende favorieten en komt ieder een zo aan zijn trekken. En tot slot, wellicht is er een levens les voor je te leren. Stel dat je zoon je geduld op de proef stelt, dan kun je proberen daarin zelf te groeien. Een leraar komt immers niet altijd in de vorm van een docent, therapeut of goeroe. Soms is het gewoon een jongetje van zes. Dit is de laatste bijdrage van Steven Pont voor het deskun digenpanel. Vanaf februari schrijft hij wekelijks een column op deze pagina. GZ-psycholoog Hanane el Hachioui neemt zijn plek in het panel over. Een vraag die actueel is geworden. Allereerst is het lastig om te bepalen of rugklachten zijn gekomen door het thuiswerken. De kans be staat dat meerdere factoren zijn veranderd, die alle een bijdrage kunnen leveren aan het krijgen of aanhouden van klachten. Toch kan ik je wel tips geven met betrekking tot werkhouding en -onder breking: probeer niet langer dan een uur onafgebroken in een en dezelfde houding te werken. De uitspraak 'de beste houding is de volgende' gaat hier op. Wissel staand en zit tend werk af, maar belangrijker nog, onderbreek het met dy namische pauzes. Een waarin je beweegt, bij voorkeur ook in de rug. Wandelen volstaat, maar ook oefeningen voor de rug, gericht op lenigheid en coördinatie, zijn prima. VOEDINGSDESKUNDIGE KARINE HOENDERDOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21