GEZOND Drie van de 1711 columns die René Diekstra Laat je lust om te leven nooit onder gesneeuwd raken 20 René Diekstra Met zijn column en in zijn werk heeft psycholoog René Diekstra mensen kunnen helpen. Onder wie jongeren in psychische nood. Nu hij stopt als wekelijkse columnist, heeft hij ruimte om opa's en oma's advies te gaan geven. Oproep: Stel je vraag ijdens een televisie reportage over de tornadoramp die het stadje Dawson in Kentucky afgelo pen december volledig weg vaagde, werd aan een tussen het puin scharrelend echtpaar gevraagd of ze hun huis waren kwijtgeraakt. De man antwoordde dat er behalve de auto vrijwel niets meer van hun bezittingen over was. ,,Maar, ik ben blij dat ik nog leef', voegde hij eraan toe terwijl een begin van een glimlach door zijn verdrietige gezicht heen leek te breken. Waarom is er een ramp nodig om het gevoel van blijd schap op te rakelen dat we leven? En toen, met een liefdevol verontschuldigende blik op zijn vrouw: ,,Oh sorry, dat we allebei nog leven.'' Waarom is er vaak een ramp of bijna-ramp voor nodig om het gevoel van blijdschap op te rakelen over het feit dat we leven? Zou diezelfde man, ik schat hem circa vijftig, ooit eerder hardop hebben gezegd dat hij blij was te leven? Of tegen anderen in zijn directe omgeving hebben gezegd dat hij blij was dat zij leefden, dat zij er waren? Ik heb de indruk dat het wezenlijke gevoel blij te zijn te leven dikwijls slijt door de wijze waarop we leven. We dompelen ons zo onder in de beslommeringen en bezig heden van ons dagelijks leven, van ons werk, relaties en obstakels, we 'stressen' zo, dat daarmee het pure, basale gevoel van levensvreugde, dat we ooit als kind ervaren en uitgestraald hebben, groten deels weggedrukt wordt. In zijn verzameling Bengaalse gedichten, getiteld Gitanjali, schrijft Rabindranath Tagore dat het lied dat hij wilde zin gen nooit door hem gezongen werd, omdat hij zijn dagen doorbracht met het spannen en ontspannen van de snaren van zijn instrument. Er spreekt een zekere droef heid uit deze regels. Droefheid dat je zo gepreoccupeerd kunt raken met de details, de bezig heden van alledag, dat je er nooit aan toekomt datgene te uiten dat in de meest letter lijke zin van het woord, essen tieel (van het Latijnse woord voor 'zijn') is. Blijkbaar is het soms nodig dat al de bagage die we door onze dagelijkse uitsloverij hebben verzameld, wordt weggenomen, zoals in het ge val van de man in Kentucky, wil dat essentiële gevoel weer ervaren kunnen worden. Dat is wat we van Dawson kunnen leren, en in zekere zin van elke ramp die de spullen, bezighe den of gewoonten wegvaagt waarmee we ons leven zo vol gestouwd hebben: laat de zor gen van alledag niet de essen tie vormen van je houding ten opzichte van het leven. Lieve lezers, dit was mijn laatste column op deze plek. Dank dat jullie al die jaren met me mee hebben gedacht. René Diekstra: ,,Het is 36 jaar zwoegen en ploegen geweest. Voordat een column in de krant staat, gaat er een heel geboorteproces aan vooraf. Met voorpijnen, weeën en de angst dat dat wat eruit komt niet levens waardig is. Het is keihard werken.'' ,,Als ik het gevoel had: dit is wat ik geloof, dit is wat ik wilde zeg gen. En als Nelly en mijn oudste zoon een soortgelijk oordeel had den. Zij lazen mijn columns altijd mee voordat ik ze naar de krant stuurde. Af en toe vond ik het nodig dat mijn jongste zoon, die jurist is, ook meekeek.'' ,,Soms wel, en soms vergrootte ze mijn onzekerheid ook. Vroeger baalde ik ervan als zij - terechte - kritiek had, en ik daardoor weer aan het werk moest. Ik heb in die jaren vaak de stemming in huis verpest. Nu is dat niet meer zo en zie ik kritiek als een geschenk.'' ,,Mensen willen steeds meer psy chologische informatie horen die belangrijk is voor hun dagelijkse leven. En de drempel om over psy chologische problemen vragen te stellen is veel lager. Mensen gaan 'Mijn vrouw en zoon lazen mijn columns altijd voordat ik ze naar de krant stuurde' vaker in gesprek met elkaar, ze zien de relevantie daarvan. Zo heb ik in 1987 een column geschreven over het belang om je ouders te interviewen. Daar kreeg ik toen hooguit twee reacties op. Vijf jaar geleden schreef ik er weer over en kreeg ik zo'n tien reacties. Toen ik er vorig jaar over schreef onder de titel Intieme vreemden, heb ik in enkele maanden duizenden reac ties gekregen. Uiteindelijk heb ik er het boek In gesprek met je ouders over geschreven.'' ,,Ik heb geteld hoeveel columns ik afgelopen jaren heb geschreven en kwam uit op 1711. Drie ervan zijn voor mij het belangrijkst geweest. Deze is daar een van. De tweede is de column Verzor gingshuis of plaats delict. Daarin be schreef ik hoe ik door een camera in een wekker erachter kwam dat mijn schoonmoeder stelselmatig bestolen werd in het verzorgings huis. Sindsdien kun je in veel ver zorgingshuizen camera's vragen als je een vermoeden hebt. De derde column die veel voor me heeft betekend is Psychologi sche veiligheid. Die draait om dat je op de werkvloer veilig moet kun nen zeggen als je vindt dat iets niet goed gaat. Die kwestie speelt nu ook met The Voice. Waarschijnlijk hebben een hele boel mensen gewerkt in een sfeer waarin ze voelden en zagen dat die niet klopte. Maar waar de psycho logische veiligheid zo gering was dat ze het niet in hun hoofd haal den om er iets van te zeggen. Je hebt vaak geschreven over de psychische weerbaarheid van jongeren. Waarom is dat zo be langrijk voor jou? ,,Als tiener heb ik een beroerde tijd gehad. Ik had veel conflicten thuis. DINSDAG 25 JANUARI 2022 GO René Diekstra schrijft vandaag zijn laatste beschouwende column op deze pagina. Hij begint aan een nieuwe rubriek die maandelijks zal verschijnen. c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl 'Nu zie ik kritiek als een geschenk' SARA VAN GORP tonden je columns in één keer op papier of was het zwoegen en ploegen? Wanneer vond je een column geslaagd? Las je vrouw Nelly mee om je onzekerheid weg te nemen? Hoe heb je in de afgelopen 36 jaar de maatschappij zien veranderen als columnist? Heeft deze column voor jou het meest betekend? E René Diekstra in zijn werkkamer waar hij zijn columns schreef en her schreef, op aangeven van zijn vrouw en zoons. FOTO JEAN PIERRE JANS In het Zo-katern van zater dag 26 februari verschijnt de eerste aflevering van Ouder Wijzer, de rubriek waarin René Diekstra als psycho loog en opa antwoord geeft op vragen van oma's en opa's. Heb je een vraag voor hem? Zoals: mijn kleinkinde ren zitten constant op hun telefoon als ze op bezoek zijn, zeg ik er wat van? En hoe dan? Of: Mijn kinderen vind ik te softe of juist te strenge opvoeders, heb ik recht van spreken? Elke vraag is welkom. Mail naar ouderenwijzer@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20