©NDERNEMER a 'Oude portaal is niet meer beschikbaar voor btw-aangifte' Btw-aangifte doen? Stap dan snel over deondernemer.nl Het oude aangifteportaal van de Belastingdienst sluit na 31 januari. Stap nu over! Om zaken als aangifte doen voor ondernemers gemakkelijker te maken, werkt de Belastingdienst continu aan het verbeteren van de dienstverlening. Arno van Dongen, mkb-directeur bij de Belastingdienst, vertelt wat er voor ondernemers verandert. Ondernemers kunnen kiezen voor verschillende mogelijk heden om belastingzaken te regelen. De ambitie is 'een voudig zakendoen met de Belastingdienst'. Van Dongen legt uit wat dat precies inhoudt: ,,Als ondernemer is het belangrijk dat je zoveel mogelijk tijd in je onderneming kunt stoppen. Aan je belastingzaken moet je zo min mogelijk uren en geld kwijt zijn. Dit kan alleen als we ondernemers centraal stellen en de regeldruk verlagen. Met andere woorden: onze dienstverlening moet optimaal afge stemd zijn op de persoonlijke situatie van ondernemers én fiscaal dienstverleners." Drie opties voor btw-aangifte Een voorbeeld: ,,We zorgen dat onderne mers aangifte kunnen doen op een manier die bij hen én hun bedrijf past. Zo hebben ze nu de keuze uit aangifte doen via professionele administratie- en boek- houdsoftware, fiscaal dienstverleners of Mijn Belastingdienst Zakelijk door in te loggen met eHerkenning of DigiD. Als ondernemer wil je snel duidelijkheid over de aangifte en aanslagen. Pas dan weet je goed wat je financiële situatie is." Veel ondernemers weten al dat het oude portaal niet meer beschikbaar is voor btw-aangiften over 2022. ,,We zien dat nog niet alle ondernemers zijn overge- stapt, we hopen dat ook zij snel in actie komen", zegt Van Dongen. ,,Rechtsperso- nen doen iets langer over de overstap. Een aantal ondernemers denkt dat de aanschaf van eHerkenning geld kost. Terwijl er een compensatieregeling is. Op de website van de RVO vinden ondernemers meer informatie over deze regeling." De meeste eenmanszaken hoeven ook geen eHerkenning aan te schaffen. Zij loggen in met hun DigiD. Stap snel over Door snel over te stappen ben je op tijd voor je volgende aangifte. Van Dongen: ,,In een ideale wereld 'verdwijnt' de Belas tingdienst uit het ecosysteem van onder nemers. We willen toe naar een situatie waarin ze bij een transactie direct aan hun belastingverplichting voldoen en daar niet meer per maand, kwartaal of jaar naar hoeven om te kijken. Op korte ter mijn zien we ondernemers graag een overstap maken. Regel dat op tijd." Vanaf 1 februari moeten ondernemers die gebruikmaken van het oude aangif teportaal overstappen naar een andere methode. Waarom is dit nodig? 1. Waarom is het oude aangifteportaal straks niet meer beschikbaar? 2. Wat moet ik doen? 3. Waar moet ik op letten bij een overstap? 4. Wanneer moet ik overstappen? Deze ondernemer stapte over. 'Je moet en er is niet of nau welijks verschil met het oude ondernemersportaal.' Ondernemers kunnen er niet meer omheen. Na 31 januari sluit het oude ondernemersportaal van de Belas tingdienst. Vanaf dan gebruiken zij één van de drie manieren om aangifte te doen. Dorien Faassen, eigenaar van Styling- en Design- buro Mooi in Valkenswaard, koos voor Mijn Belastingdienst Zakelijk. ,,Ik werk alleen, doe zelf mijn boek houding, boek alles zelf in, doe de facturatie. Altijd gedaan, ik heb er geen hekel aan om het te doen. Als het jaar voorbij is, gaat alles naar mijn accountant. Die spreek ik verder bijna nooit. Hij doet mijn jaarstukken en inkomstenbelasting. De omzetbelasting doe ik zelf. Nu nog steeds per maand, zo heb ik het altijd gedaan. Ik zou ook naar betalen per kwartaal kunnen gaan, maar oude gewoonten, hé." ,,Als ik alles goed bijhoud heb ik het in een uurtje of twee per week gedaan. Met mijn stylingachter- grond ben ik ook van de stiften en de kleur, dus als er een factuur binnenkomt, streep ik al meteen de datum en de laatste cijfers van de factuur aan. Zo zie ik aan het einde van de maand snel wat ik nodig heb als ik aangifte doe." ,,Ik wil graag overzicht houden van wat er speelt in mijn bedrijf. Dat hoort erbij, vind ik." ,,Het oude portaal werkte nog steeds, maar ik kreeg ook elke keer dat ik inlogde de optie om over te stappen naar het nieuwe portaal, waarbij ik met DigiD kan inloggen. In eerste instantie trok ik me daar niet veel van aan. Het oude portaal werkte goed, ik kon er alles gemakkelijk invoeren. Totdat ik weer een waar schuwing kreeg: het oude portaal stopt, stap nu over! Het was luiheid, denk ik. Je bent iets gewend en verandering is altijd even schake len. Op een gegeven moment moet je gewoon. Ik ben vorig jaar over gestapt naar Mijn Belastingdienst Zakeliijk en doe nu aangifte op mijn telefoon, want daar zit ook de app voor DigiD. Natuurlijk kan dat ook op de computer, maar daar moet ik nog een keer naar kijken. Hoe dan ook, het werkt nu ook weer prima. Het gaat snel, het meeste is vooraf al door de Belas tingdienst ingevuld." ,,Eigenlijk niet. Het moet, je kunt niet anders. En het valt erg mee. Het wijst zichzelf. Er is nauwelijks verschil met het oude portaal." volg ons op H Q Q Q ingen: ,,Maak een keuze die bij je past. 'Ondernemer kan aangifte doen op zijn eigen manier' Meer weten? Ga voor meer informatie over zakendoen met de Belastingdienst naar belastingdienst.nl/ondernemers ofbelastingdienst.nl/overstappen en stap direct over. De Belastingdienst wil dat ondernemers fiscale zaken nog veiliger en gebruiksvriendelijker kunnen regelen. Daarom verdwijnt het oude portaal. In plaats daarvan kunnen ze voor btw-aangiften over 2022 en daarna kiezen voor andere manieren: het nieuwe portaal Mijn Belastingdienst Zakelijk, administratie- software of een fiscaal dienstverlener. Bepaal wat het best bij jouw onderneming past. Doe je veel zelf, denk dan aan Mijn Belastingdienst Zakelijk of administratie- software. Hecht je aan ondersteuning, denk dan aan een fiscaal dienstverlener, zoals een administratiekantoor. Maak snel concrete plannen voor je overstap, zodat je straks tijdig aangifte kunt doen. Wie kiest voor Mijn Belastingdienst Zakelijk en eHerkenning nodig heeft voor het doen van aangiften, raden we aan om tijdig het speciale Belastingdienst EH3-inlogmiddel aan te schaffen. Op de website van RVO kun je hiervoor een compensatie aanvragen. Regel je overstap voor je eerste btw-aangifte over 2022. Je doet die aangifte uiterlijk op deze momenten: eerste maandaangifte in februari 2022, eerste kwartaalaangifte in april 2022, eerste jaaraangifte in januari 2023. Ondernemers die zich niet kunnen inschrijven in het Handelsregister van de KVK kunnen voor de aangifte nog gebruik blijven maken van het oude portaal. Dit verdwijnt pas als het voor alle ondernemers mogelijk is over te stappen naar Mijn Belastingdienst Zakelijk. Deze ondernemers kunnen er ook voor kiezen aangifte te doen via administratie- software of een fiscaal dienstverlener. Hoe regel jij jouw belastingzaken? Hoeveel tijd besteed je aan belasting zaken? Je klinkt als een goed georganiseerde creatieve ondernemer, die twee gaan niet altijd samen. Wanneer ben je overgestapt en waarom koos je voor de manier Mijn Belastingdienst Zakelijk? Heb je tips voor ondernemers die nog moeten overstappen? DORIEN FAASSEN OVER ONDERNEMERSPORTAAL Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19