18 ,,Met 100 miljard aan vermogen hebben we invloed", zegt Jos Brocken, bestuursvoorzitter van pensioenfonds PMT. Die invloed wil PMT gebruiken om de opwarming van de aarde tegen te gaan. INTERVIEW PENSIOENFONDS METAAL EN TECHNIEK WIL HET VERSCHIL MAKEN IN REDUCTIE CO2-UITSTOOT eleggingen in wapens of in bedrijven die mensen- ofvakbonds- rechten schenden wa ren al taboe voor het pensioenfonds waar onder andere loodgieters, fietsenma kers en installatiebedrijven bij zijn aangesloten. Nu neemt het fonds ex tra stappen om de CO2-uitstoot van bedrijven te verminderen. De maatregelen richten zich in eer ste instantie op oliemaatschappijen en nutsbedrijven, zeggen Brocken en Hartwig Liersch, hoofd beleggingen bij PMT. Jos Brocken (JB): ,,Nee wij gaan juist de dialoog aan. We willen onze in vloed aanwenden om de energietran sitie te versnellen. Als wij uit een be drijf stappen en een ander stapt erin, dan verandert er niets aan de uitstoot wereldwijd. Ons doel is de opwar ming van de aarde onder de ander halve graad Celsius te houden.'' Hartwig Liersch (HL): ,,We hebben 52 bedrijven in de olie- en gassector en energiemaatschappijen een brief gestuurd waarin we ze vragen om concrete doelstellingen voor CO2-re- ductie aan te geven. In totaal hebben we 2,5 miljard euro in die bedrijven geïnvesteerd. Dat plan moet er bin nen twee jaar liggen. We willen on der andere dat kolen uitgefaseerd worden. Over die plannen gaan we dan in gesprek. We hebben zowel voorlopers als achterblijvers geselec teerd. Achterblijvers kunnen leren van de voorlopers. We kijken niet al leen naar de achterblijvers. We beleg gen ook in oplossingen, bedrijven die actief zijn in windenergie en water stof bijvoorbeeld.'' JB: ,,We hebben invloed. Maar als eenling is je invloed beperkt. We werken daarom samen met andere pensioenfondsen en grote institutio nele beleggers. Hoe groter de groep hoe meer invloed. We hebben juist de olie- en gassector uitgekozen, om dat daar meer moet gebeuren om de CO2-uitstoot, en daarmee de opwar ming van de aarde, te beperken. En dat werkt al. Shell en Total hebben bijvoorbeeld al concrete plannen voor CO2-reductie gepresenteerd. Dat is dan het startpunt voor verdere We kijken niet alleen naar de achterblijvers. We beleggen ook in oplossingen gesprekken. Het glas is bij ons half vol, wij geloven dat bedrijven willen veranderen.'' HL: „Iedereen is er wel van overtuigd dat er iets moet veranderen. Wij ge loven niet dat het kansloos is dat be drijven veranderen. We gaan de dia loog aan. Als bedrijven echt niet wil len veranderen, zullen we ze uitslui ten. Uitsluiten en een kritische dia loog versterken elkaar. Je laat een be drijf zien wat er kan gebeuren als ze niet willen veranderen." JB: ,,We denken dat het ook in het belang van de bedrijven zelf is om te veranderen. Bedrijven die meegaan in de energietransitie zijn beter ge positioneerd voor de toekomst.'' JB: ,,Het klopt dat onze achterban is verweven met olie en gas. Maar onze deelnemers werken ook bij bedrijven die juist met duurzame energie bezig zijn. Geen zonnepaneel op het dak ligt daar zonder staal van onze deel nemers, bijvoorbeeld. We hebben peilingen gehouden en gesprekken gevoerd en daaruit blijkt dat een goed pensioen absoluut op één staat. Maar duurzaamheid staat een goed rende ment niet in de weg. Onze deelne mers steunen het beleid om sneller CO2-reductie te bereiken. Wat niet wegneemt dat de energietransitie ge volgen heeft. We denken dat de werkgelegenheid bij voorlopers in de energietransitie beter geborgd is dan bij de achterblijvers. Mensen zijn be nauwd dat bedrijven zullen kapsei zen. Daar moet wel aandacht voor zijn.'' HL: ,,De mensen beseffen dat er wat moet veranderen. En de sector is on derdeel van de oplossing.'' HL: ,,We ontwikkelen samen met an dere grote beleggers standaarden waarlangs we bedrijven kunnen be oordelen. En er komen ook meer re gels, zoals de Europese taxonomie, regels voor wat duurzaam is en wat niet. We willen ook dat bedrijven met concrete plannen komen. Dan kunnen we de voortgang meten. En dat geldt niet alleen voor onze aande lenbeleggingen. We willen ook meer groene obligaties en bij andere beleg gingen zoals vastgoed kijken we ook naar duurzaamheid.'' DINSDAG 25 JANUARI 2022 GO 'Bedrijven die niet willen veranderen, sluiten we uit' Peet Vogels Den Haag Nemen jullie ook afscheid van de olie- en gassector, net zoals pensi oenfondsen ABP en PME doen? Hoe gaan jullie dat voor elkaar krij gen? En die bedrijven luisteren dan naar PMT? - Hartwig Liersch, PMT En wat als ze niet luisteren, sluiten jullie bedrijven dan ook uit? Jullie deelnemers verdienen nog vaak hun boterham in sectoren waar fossiele energie wordt gebruikt. Hoe kijken die tegen deze nieuwe koers aan? Er is nog veel onduidelijk over duur zaam beleggen. Hoe weet je zeker dat bedrijven ook echt duurzamer worden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18