Vakbeweging; 'Uber en Deliveroo zijn beslist werkgevers' 17 neemt Nederlandse Accell Group over gen.'' Opkoopfondsen als KKR krijgen vaak het verwijt dat ze zich gedragen als sprinkhanen: ze vre ten zich vol en vertrekken weer. Van Zeijl stelt dat de groeibub- bel, die de top van Accell en KKR zien, helemaal niet zeker is. ,,Je vraagt je af wie er nu nog een e-bike moet gaan kopen. Door co rona is er een enorme vraag naar fietsen geweest, ik verwacht dat die nu toch gaat afnemen.'' Volgens Bob Homan, hoofd van ING Investment, zal KKR uitein delijk Accell weer met winst wil len verkopen of een rentree op de beurs laten maken om zo de winst binnen te halen. ,,Ze zien óf een waarde in Accell die de beurs niet zag óf ze denken dat het toch effi ciënter kan.'' ,,Als het lijkt op een eend, zwemt als een eend en kwaakt als een eend, dan is de kans groot dat het gaat om een eend'', aldus Ludo Voet van de Europese vakbondkoepel Etuc. Zijn studiedienst liet zelf de criteria die de EU wil gaan hanteren los op de vijf grootste platforms, en alle vijf rolden ze er zonder een spoor van twijfel als 'werkgever' uit. Voet: ,,De platforms zullen er alles aan doen om de testen te ma nipuleren en hun op uitbuiting ge baseerde businessmodel overeind te houden, maar ons onderzoek wijst uit dat ze overduidelijk werk gever zijn. Het beste wat ze nu kun nen doen is met ons onderhande len over fatsoenlijke lonen en ar beidsvoorwaarden.'' De vakbondskoepel, die 45 mil joen werknemers uit 39 Europese landen representeert, was eind vo rig jaar blij dat ook de Europese Commissie oordeelde dat flexwer- kers in principe werknemer zijn en dus dezelfde rechten hebben als andere werknemers: een fatsoen lijk (minimum)loon, pensi oen en doorbetaling bij ziekte en arbeidsonge schiktheid. Brussel wil met die voorstellen be reiken dat werkne mers niet con stant zelf naar de rechter moeten om hun rechten af te dwin gen. Maar veel minder gelukkig was Etuc met de Brusselse criteria om vast te stellen óf een platform al dan niet werkgever is. Wie eenzijdig de hoogte van het loon bepaalt (1), de inhoud van het werk (2), wie al dan niet digitaal de uitvoering daarvan controleert (3), eenzijdig de werk tijden bepaalt en de weigering van taken sanctioneert (4) en een uit voerder beperkt in zijn mogelijkhe den om voor anderen te werken (5) is in de ogen van Brussel werkge ver. Sterker: wie aan twee van die vijf criteria voldoet is dat al. In het onderzoek van Etuc scoort Deliveroo een vijfop vijf, Uber een vier op vijf. De andere onderzochte platforms zijn wellicht in Neder land iets minder bekend, maar ook Amazon Mechanical Turk (be drijfsonderdeel van Amazon, ge- C De vijf grootste platforms rolden er zonder probleem als werkgever uit richt op online werk), Glovo (een in Barcelona begonnen koeriers dienst) en Cuideo (thuiszorg) vol doen aan minimaal vier van de vijf voorwaarden. Voet: ,,Zij zullen dus niet kunnen doorgaan alsof er niks aan de hand is." Wat hem er niet van weerhoudt kritisch te blijven over de criteria, die - zo vreest de vakbeweging - door de platforms zouden kunnen worden gebruikt als vluchtroute om aan hun werkgeversstatus te ontsnappen. Voet besluit met een dringende oproep aan zowel het Europese Parlement als de lidsta ten, die de komende maanden samen de Commissievoorstel len in wetgeving gaan om zetten: „Sluit alle vlucht wegen af en sluit uit dat de platforms werkne mers en bedrijven die wél volgens het boekje werken, kunnen blij - ven belazeren." van zo'n 400 miljard euro. In Ne derland is de belegger onder meer eigenaar van de vakantieparken van Roompot, parkeerbedrijf Q-park, en van Upfield, de voor malige margarinedivisie van Uni lever met merken als Blue Band en Becel. Henry Kravis en George Ro berts richtten KKR in 1976 op en stonden tot afgelopen najaar aan het roer. Beiden zwaaiden af als multimiljardair. Sprinkhanen En dat zijn ze ook geworden door op de kleintjes te letten. Corné van Zeijl van vermogensbeheerder Ac- tiam voorziet dat de loononder handelingen bij Accell wel wat stroever zullen verlopen met KKR aan de knoppen. „Prijsverhogin gen, kostenbesparing en maximaal schulden erin. Zo werkt KKR. Dat is de ideale combinatie om de winstgevendheid in ieder geval op korte termijn omhoog te krij- In 2030worden in Europa 30 miljoen fietsen gekocht, waarvan 18 miljoen e-bikes PC DINSDAG 25 JANUARI 2022 Montage in de fietsenfabriek in Heerenveen. FOTO CORNE SPARIDAENS Grote platforms als Uber en De liveroo kunnen onmogelijk blij ven ontkennen dat ze werkgever zijn, en wie voor hen werkt werknemer. Zowel het online taxibedrijf als de maaltijdbezor ger voldoen aan praktisch alle criteria die 'Brussel' wil gaan hanteren om het werkgever schap vast te stellen. Frans Boogaard Brussel G Bezorger van Deliveroo. foto reuters - Ton Anbeek, ceo Accell

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17