0 Investeerder ziet brood in fietsenhandel en Nog geen herstel te zien bij Philips, maar concern verwacht 'sterke tweede helft' 16 Kort Beurzen wereldwijd onderuit De aandelenbeurzen beleefden gisteren een bloedrode dag. Vooral de aandelen van tech- bedrijven gingen hard onderuit. Aandelen zijn al bijna het hele jaar uit de gratie. In Amsterdam kreeg de AEX een forse afstraf fing. Ten opzichte van de hoogste koers in november vorig jaar heeft de index al meer dan tien procent aan waarde verloren. De grootste klappen kregen opnieuw de techaandelen. Dat waren vorig jaar nog de grootste winnaars, maar dit jaar laten beleg gers ze vallen als hete aardappels. De reden voor de koersdalingen zijn de spanningen rond Oekraïne en de oplopende rente. Miljoenenboete voor Apple Apple heeft niet voldaan aan de eisen van toezichthouder Autoriteit Consument Markt (ACM) om meerdere betalingsme thoden toe te laten voor datingapps. Op meerdere punten blijft het techbedrijf in ge breke, meent de waakhond, die daarom een eerder opgelegde last onder dwangsom gaat innen. Die bedraagt 5 miljoen euro per week dat het bedrijf zich niet aan de regels houdt, met een maximum van 50 miljoen euro. De ACM had vorig jaar bepaald dat Apple datingapps ook de mogelijkheid moest bie den om andere betalingssystemen dan al leen dat van Apple te gebruiken. Het Ameri kaanse bedrijf kreeg daarvoor een deadline opgelegd die ruim een week geleden afliep. Boeing investeert in Wisk Boeing investeert nog eens 450 miljoen dol lar in Wisk, de ontwikkelaar van onbe mande vliegende voertuigen die in de toe komst als taxi kunnen worden gebruikt. Dat heeft de Amerikaanse vliegtuigbouwer gis teren bekendgemaakt. Wisk is eigendom van Boeing en Kitty Hawk, het luchtvaart bedrijfvan Google-medeoprichter Larry Page. Wisk is een van de tientallen ontwik kelaars van elektrische voertuigen die verti caal kunnen opstijgen en landen. Deze krui sing tussen een auto, helikopter en vliegtuig staat bekend als een eVTOL. In tegenstelling tot andere ontwikkelaars richt Wisk zich op voertuigen die zelf kunnen vliegen. Accell Group Unilever Philips Arcelor Mittal Fietsenproducent Accell uit Heerenveen wordt voor 1,6 miljard euro overgenomen door de Amerikaanse mega-investeerder KKR. Het bedrijf wil niet alleen in Europa, maar ook in de VS een fabrikant van formaat worden. Accell Group heeft merken als Sparta en Batavus in de portefeuille. Merken die Hollands glorie uitade men, maar het bedrijf verkoopt in middels verschillende fietsmerken in meer dan tachtig landen. Met KKR als eigenaar kan Accell verder groeien, stellen de partijen. Ac- cell-directeur Ton Anbeek spreekt over een 'sprong voorwaarts' en rept al over overnames. Accell mikt vooral op Europa en de VS, goed voor 80 procent van de wereld markt. Voor het personeel - Accell heeft het hoofdkantoor en een fabriek in Heerenveen - verandert er niets, beloven de kopers. Ook de top van het bedrijf blijft aan. Wie aandelen van de fietsenbouwer bezit, zal nu al tevreden zijn. De Amerikanen willen het bedrijf zo graag hebben dat ze een kwart meer bieden dan de beurskoers van vorige week. De e-bike heeft de wind mee. Overal in Europa maken overheden ruimte voor de e-bike als vervanger voor de korte autorit. Dit decen nium zal de groei onstuimig zijn, vertelde Anbeek een jaar geleden tegen deze krant. ,,In Europa wor den nu 20 miljoen fietsen per jaar gekocht waarvan 3,7 miljoen e-bi- kes. In 2030 zijn dat volgens onze ramingen 30 miljoen fietsen waar van 18 miljoen e-bikes.'' Accell Group, naar eigen zeggen de grootste e-bikefabrikant van Eu ropa wil een fors deel van die fiet sen verkopen. Maar de concurrentie zit niet stil. Pon Holdings (onder Accell Group boekte vorig jaar een omzet van 1,3 miljard euro. andere Gazelle en Urban Arrow) kocht vorig jaar het Amerikaanse Dorel Sports (onder andere Cann- ondale) en is nu een fietsgigant met een omzet van 2,5 miljard euro. Ac- cell Group heeft een omzet van 1,3 miljard. Met de koop van Accell krijgt KKR een oer-Hollandse fietsenma ker in handen. Maar aan die fietsen is niet veel Nederlands meer. Frames, wielen, zadels, banden, motor, accu, ze komen voorname lijk uit Azië. Slechts een handjevol onderdelen is nog echt Nederlands: de fietslampen, de kettingkast, het slot en de snelbinders. De fietsen worden, behalve in Heerenveen, ook gemaakt in Duits land, Turkije en Hongarije. In 2020 verkocht Accell ongeveer 897.000 fietsen. Er werken 3100 mensen. KKR, dat staat voor Kohlberg Kravis Roberts Co, is een van de grootste investeringsmaatschappijen ter wereld met een beheerd vermogen Dat lukte het afgelopen jaar niet, vooral niet door de grote proble men met slaapapneu-apparaten. Daarvan moeten er wereldwijd 5,2 miljoen terug naar Philips, een mammoetoperatie waarmee het bedrijf tot tegen het eind van dit j aar bezig is. De kwestie nam het af gelopen jaar een stevige hap uit de winst. Maar het bedrijf heeft de laatste maanden ook last van tekor ten bij toeleveranciers en krapte in de vrachtcapaciteit. Philips sloot 2021 af met een winst uit voortgezette activiteiten van 612 miljoen euro, een jaar eer der was dat nog bijna een miljard. Dat blijkt uit de cijfers die Philips gisteren presenteerde. Onderaan de streep hield het concern in gezond heidstechnologie dankzij de ver koop van de tak voor huishoude lijke apparaten afgelopen zomer wel fors meer over: bijna 3,7 miljard euro. Het onderdeel met Senseo's, stofzuigers en strijkbouten ging naar de Chinese investeerder Hill- house Capital. Philips had beleg gers al schrap gezet door ander halve week geleden een omzet waarschuwing af te geven. Het concern heeft dan ook een niet al te best kwartaal achter de rug. In de maanden oktober, november en december was sprake van 10 pro cent minder verkopen. Over het hele jaar kwam de omzet uit op 17,2 miljard euro. Daarmee lag die op vergelijkbare basis 1 procent la ger dan in 2020. - Economieredactie DINSDAG 25 JANUARI 2022 PC A t KOERSDALINGEN BETALINGSEISEN DATING-APPS ZELFVLIEGENDE TAXI •25.5% Koers fietsfabri- kant spoot om hoog door over namebod. Beleggers blij dat dure over namepoging is gestaakt. Bedrijf haalt doelstellingen voor 2022 mo gelijk niet. Vrees dat hoge CO2-kosten winst staalbedrijf aantasten. o Accell wil nog veel meer fietsen verkopen Ton Voermans Heerenveen AMSTERDAM De omruilactie van slaapap- neu-apparaten duurt nog maan den, ziekenhuizen stellen instal latie van nieuwe apparatuur uit en er is een gebrek aan chips. Philips heeft de komende maan den nog last van heel wat tegen wind. Toch denkt het concern dit jaar weer te kunnen groeien. Search

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16