l Roep om nieuwe bestuurscultuur is een ding, de uitvoering is ingewikkelder 15 Onder het mom van een 'nieuwe bestuurscultuur' beëindigden de partijen van Rutte IV het te machtig geworden coalitieoverleg op maandag. Maar wat nu? 'Er komen meer achterkamertjes.' et was, zegt een inge wijde spottend, een 'vreemd overleg'. Op maandagochtend, rond elven, kwam de 'bedrijfsleiding' van het vorige kabinet elke week samen op de werk kamer van vicepremier Hugo de Jonge. Ministers schoven aan, net als fractieleiders, de vicepremiers, de minister-president. Niet in de Tweede Kamer, niet in de ministerraad, maar daar, op maan dag in een achterkamer, werd het ka binetsbeleid van Rutte III in feite uit gezet. „Gekscherend gesteld: daar waren ze de wereld even aan het re gelen", aldus een betrokkene. Een gewoonte overigens, die al in Ruttes tweede kabinet usance werd. Maar dat overleg is met het aantre den van het kabinet-Rutte IV verle den tijd. Na het 'Pieter Omtzigt functie elders'-debacle in de forma tie, moet dualisme de boventoon voeren. Meer afstand tussen kabinet en coalitiepartijen (lees: tussen mi nisters en fractieleiders) en meer macht naar de Tweede Kamer (lees: niet al het beleid door coalitiepartijen laten dichtsmeren). Maar wat nu? Alles moet immers transparanter in Den Haag. VVD, D66, CDA en Christenunie zijn nog 'zoekende', zeggen betrokkenen. Dat er een 'Chinese Muur' moet komen tussen ministers en fractieleiders, is besloten. Maar hoe overleg je wel als ministers en Tweede Kamer plotse ling worden geconfronteerd met iets waar een besluit over nodig is? Icoontje Een eerste testproef was twee weken geleden over iets kleins. Bij de co ronapersconferentie stonden premier Mark Rutte en de nieuwe coronami nister Ernst Kuipers achter een ka theder met een icoontje om vaccine ren te promoten. Een plaatje van een spuit. Maar er werd eerst even afgestemd, omdat de Tweede Kamer recent nog kritiek had op die plaatjes: welke kies je, etcetera. Bij gebrek aan het maandagoverleg, liep dat nu anders. ,,Dat ging per app, sms, Zoom, telefoon: alles liep door elkaar. Bij wijze van spreken ging het ook nog per fax. Daaruit bleek wel dat een beetje plek voor afstemming wel handig is'', zegt een betrokkene. Toch is het idee: het maandagoch- tendoverleg was té machtig gewor den. ,,Ik had nooit buikpijn van hoe een ministerraad zou verlopen, wel als ik een moeilijk coalitieoverleg verwachtte." Het leverde bovendien chagrijn op, als daar de knopen werden doorge hakt. ,,Dan mocht de minister opdra ven om te horen wat hij moest gaan uitvoeren." Er waren, zegt een be trokkene, A-categorie ministers die er op maandag bij waren, en een B-categorie die afwezig was. Zo klaagde justitieminister Ferd Grap- perhaus tegen premier Rutte: ,,We krijgen dictaten uit dat maan dagoverleg van jullie. Zo kan ik mijn werk niet goed doen.'' En ook de op positie had niets meer te vertellen: wat ze ook mocht morren, het was al in steen gebeiteld. Meest 'lelijke' voorbeeld is volgens ingewijden het besluit - voordat corona uitbrak - om het vuurwerk aan banden te leg gen. Fractieleiders bedisselden het onderling, de minister en Kamerle den kregen het besluit 'medegedeeld' en moesten dat maar verdedigen in een debat. Maar hoe moet het dan wel? Want, schetst een ingewijde, bij een gebrek aan afspraken spelen oppositiepar- We krijgen dictaten uit dat maandagoverleg van jullie. Zo kan ik mijn werk niet doen tijen de partijen van de coalitie tegen elkaar uit. ,,Dan wordt het iedere week een kooigevecht", aldus een be trokkene. ,,Met het risico op ongeluk ken", zegt een prominent Kamerlid uit de coalitie. Het idee is nu ('maar er is nog geen vorm gekozen!') dat het kabinet in ei gen kring overlegt, net als zijn dualis tische tegenstander, de coalitiepar tijen, dat ook gaan doen met elkaar. Concreet betekent dit dat op dins dagen een 'Torentjesoverleg' op het ministerie van Rutte blijft bestaan. Bij dit 'broodjesoverleg', het is een lunch, schuiven de vicepremiers aan bij de premier. Maar daarnaast komt er voor het maandagoverleg mis schien wel méér achterkamertjes-af stemming terug, schetst een inge wijde. Tussen fractievoorzitters van voor hen", zegt een betrokkene. Een ander: ,,Paradoxaal genoeg denk ik dat we meer achterkamertjes-over leggen gaan krijgen." Meer achterkamertjes: is dat dan de afdronk van de roep om een nieuwe bestuurscultuur? ,,Zolang je een duidelijke scheiding houdt tussen kabinet en Tweede Kamerleden, blijft het dualistisch." Eigen kring Vraag is of dat zo is. Op donderdag avonden kruipen VVD, D66, CDA, en Christenunie in eigen kring bij een, tijdens hun Bewindspersonen Overleg. Daar zit alles door elkaar: minister, fractieleiders, andere Ka merleden. Het zijn de partijtop-over- legjes, alle vier gaan ze daarmee door. Toch is de hoop dat discussies tussen partijen zich verplaatsen naar de Ka mer. De coalitiepartijen hebben daar dan meer de handen vrij. „Bijvoor beeld om voor plannen meerderhe den te zoeken met oppositiepar tijen", zegt een fractiebestuurder. Het betekent ook dat kabinetsbe sluiten weer in de ministerraad ge nomen moeten worden. Die vergade ring hamerde Rutte doorgaans graag af op vrijdagmiddag twee uur. ,,Maar ik denk dat iedereen er nu op kan re kenen dat ze op vrijdagen niet meer thuis eten." de coalitiepartijen bijvoorbeeld. Al dan niet fysiek. En tussen de 'chief whips' van de fracties - de Kamerle den die afstemmen welke moties wel en niet worden gesteund. En tussen ministers die steun voor hun rege ringsplannen moeten vergaren bij de Tweede Kamer, inclusief de opposi tiepartijen. En tussen Kamerleden van coalitiepartijen die dezelfde por tefeuille doen. „Fractieleiders gaan dat allemaal niet meer dichtregelen GO DINSDAG 25 JANUARI 2022 Achterkamertjespolitiek wordt misschien nog wel heftiger Jan Hoedeman Tobias den Hartog Den Haag - Ferd Grapperhaus, oud-minister van Justitie FOTO ANP Een politiek onderonsje van Jan Paternotte (D66), Sophie Hermans (VVD), Pieter Heerma (CDA) en Gert- Jan Segers (CU) in de wandel gangen van de Tweede Kamer. foto anp G Op dinsda gen blijft het 'Torentjes overleg' op het ministerie van premier Mark Rutte wel ge woon bestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15