13 De veroordeling van vier kopstukken van motorclub Satudarah door de rechtbank in Zwolle is een voorlopig einde van de strijd tegen motorclubs in Nederland. Tien jaar lang zat de overheid de Hells Angels, Bandidos en No Surrender op de huid. Is hun tijd voorbij? RECONSTRUCTIE 10 JAAR STRIJD TEGEN OUTLAW MOTORGANGS IN NEDERLAND De rechtbank liet in het vonnis geen misver stand bestaan over het karakter van motorclub Satudarah. „Een paral lelle samenleving die draait om macht, geweld, angst en intimidatie'', oordeelden de magistraten in Zwolle. Vier kopstukken moeten jarenlang de cel in, omdat zij leiding gaven aan deze zogenoemde Outlaw Motorcy cle Gang. Een belangrijk moment in de his torie van de bekende motorbendes in Nederland. Toch speelde dit voorlo pig laatste megaproces zich af in de relatieve luwte. Dat was wel anders bij de eerste zaken die speelden. Tien jaar geleden was de maat vol voor toenmalig minister van Justitie Ivo Opstelten. Hij beloofde de Tweede Kamer in januari 2012 om de Outlaw Motorcycle Gangs aan te pakken. Er moest een einde komen aan alle intimidatie, afpersingen, bedreigin gen en geweld, vond Opstelten. Vol gens de minister waanden de outlaw bikers zich onaantastbaar. Hun club huizen mochten geen criminele vrijplaatsen meer zijn. Daarop probeerden de overheid, Duidelijk gemaakt dat motorclubs niet boven de wet staan politie en justitie om de motorclubs op verschillende manieren dwars te zitten. Burgemeesters verboden bij voorbeeld de massale ride-outs, mo tortochten waarbij tientallen leden in gesloten formatie over straat rij den. In Enschede was het burge meester Peter den Oudsten die in 2012 Satudarah dwong om hun uit valsbasis aan de Parkweg te verlaten. Het officiële verhaal was, dat het ge bruik van het pand in strijd was met het bestemmingsplan. Via de civiele rechter lukte het de overheid om de Hells Angels, No Surrender, Bandi- dos, Satudarah en als laatste ook Ca- loh Wagoh (in 2021) te verbieden. Ook de politie zat hen op de huid, soms letterlijk. Er zijn verhalen be kend dat wanneer een groep Satuda- rah-leden op vrijdagavond ging stap pen in het centrum van Enschede, er steevast een koppel agenten meeliep. De strafrechtelijke aanpak bleek ech ter tijdrovender. Lange adem Het is een kwestie van lange adem om motorclubs via de strafrechter aan te pakken. Door de jaren heen vervolgde het Openbaar Ministerie meerdere individuele clubleden en soms leidde dat tot een veroordeling. Maar het kostte het OM aanzienlijk meer tijd om te bewijzen dat clubs strafrechtelijk gezien een criminele organisatie zijn. Dat laat ook het strafproces 'Largo' zien, tegen het landelijke bestuur van Satudarah. De eerste zitting in de Zwolse rechtbank was op 4 januari 2018. De uitspraken tegen de vier verdachten waren op 21 december 2021, bijna vier jaar later. De veroordelingen staan niet vast. De vier mannen gingen in beroep. Het zal waarschijnlijk tot 2023 of 2024 duren, voordat het ge rechtshof Arnhem-Leeuwarden uit spraak doet. Het verzamelen van bewijs is mak kelijker gezegd dan gedaan. Dat komt omdat een outlaw motorgang twee gezichten heeft. Het ene gezicht laat zich graag zien aan de maatschappij. Bijvoorbeeld door knuffels uit te de len bij een kinderziekenhuis. Of door met een grote groep leden door de stad te rijden. Het andere gezicht ver bergt zich het liefst in het duister. Bijna niemand weet wat er écht ge beurt binnen de muren van de club huizen. Pas bij openbare strafzittin gen komt dit mondjesmaat naar bui ten. Want deze motorbendes kennen doorgaans een strikte zwijgplicht. Als een lid de clubregels overtreedt dan krijgt hij straf. De ultieme maat regel is een oneervol ontslag, een zo genaamde bad standing. Uitspraken in het Largo-proces laten zien wat dat kan betekenen. Zo leidde een bad standing voor een ex-president van Satudarah Arnhem tot twee gebro ken armen, gebroken ribben, een ge broken oogkas en een scheve neus. Ook moest de man 50.000 euro beta len en werden zijn motor en Porsche Cayenne afgepakt. Uit angst voor de veiligheid van hemzelf en zijn gezin wilde hij geen aangifte doen. „Jullie van de politie hebben geen idee hoe gek en gevaarlijk deze gasten zijn.'' Ondanks de gesloten cultuur lukte het de overheid de afgelopen jaren een vuist te maken tegen deze mo torclubs, zegt professor Arjan Blokland. Hij deed jarenlang onder zoek naar Outlaw Motorcycle Gangs en hun leden. „Er is duidelijk ge maakt dat deze motorclubs niet on aantastbaar zijn en niet boven de wet staan. Die boodschap was niet eens zozeer bedoeld voor de motorclubs zelf, maar vooral voor de Neder landse samenleving, die zag dat de clubs niet boven de wet staan.'' Afgebroken Een belangrijk onderdeel van de aan pak draait dus om beeldvorming en imago. De haast mythische en onaan tastbare status van criminele motor clubs is afgebroken, stelt Blokland. En daarmee ook hun aantrekkings kracht. Blokland: „Het kwam erop neer dat de overheid tegen criminele leden zei 'we hebben je in de gaten, we hijgen in je nek, je komt er niet mee weg'. Potentiële leden met een criminele achtergrond wisten nu dat als je je aansloot bij zo'n motorclub, dat je dan de volledige aandacht van de politie had.'' Moeten we vrezen voor de nieuwe lichting motorclubs, zoals Darahbaru uit Enschede? Deze club is niet ver boden, maar justitie ziet hem als op volger van Satudarah. Blokland meent van niet: ,,Deze motorclubs zijn bij het grote publiek niet bekend en missen daarmee de reputatie van de verboden clubs. En zoals gezegd, dat voordeel van de bekende motor club is nu vooral een nadeel gewor den. Dus een anonieme vrijhaven is het niet meer.'' GO DINSDAG 25 JANUARI 2022 E De aantrekkingskracht van motorclubs als Satudarah, Hells Angels en No Surrender is door de harde aanpak van de overheid veel minder geworden. fotos hh, anp, - -O Hoe de overheid de motorbendes verjoeg Maarten Schoon Enschede E Arjan Blokland deed jarenlang onderzoek naar motorbendes. - Arjan Blokland, onderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13