10 Zin om plannen voor 2022 te maken? NEDERLANDERS IN OEKRAÏNE Nederlanders met bedrijven in Oekraïne merken tot nu toe weinig van de opgelopen spanningen aan de grens met Rusland. „Onze koeien blijven gelukkig elke dag melk geven. Kortom, het leven gaat gewoon door.'' Sanne Schelfaut Rotterdam/Kiev Antoon Smits pendelt op en neer tussen Uden en zijn Oe kraïense melkveebe drijf, zo'n 100 kilo meter ten zuiden van hoofdstad Kiev. Gistermiddag is de Braban der op weg richting Eindhoven Airport om het vliegtuig te pakken naar het land waar hij sinds 2008 actief is. Smits heeft 150 medewer kers in dienst die onder meer zorg dragen voor 1400 melkkoeien. Hij is niet bepaald zenuwachtig over de opgelopen spanningen tussen Rusland en zijn tweede vaderland. ,,Ik luister vooral naar onze me dewerkers en zij maken zich tot nu toe niet druk. De houding is dat de soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. De mees ten hebben meer zoiets van 'ach, dat zien we dan wel weer.' Ze zijn wel wat gewend hè. Wij merken tot nu toe niets van de situatie aan de grens met Rusland. Onze koei en blijven gelukkig elke dag melk geven. Kortom, het leven gaat ge woon door.'' Toch kan die situatie zomaar veranderen mocht Rusland (deels) de voormalige graanschuur van de Sovjet-Unie binnenvallen. Daar kan Boudewijn Jacobusse over meepraten. Hij woonde in 2014 samen met zijn gezin in Novo- volynsk (West-Oekraïne) toen de Russen de Krim annexeerden. Jacobusse was op dat moment bedrijfsleider op een landbouw bedrijf, een voormalige kolchoz (staatsboerderij). ,,De Krim ligt niet in de buurt van Novovolynsk, maar er was na de inval constant spanning onder het personeel over een eventuele mobilisatie. Daar naast liep de inflatie enorm op, waardoor er grote economische problemen ontstonden. Het was ook geen pretje door het land te reizen, overal waren wegblokka des'', aldus Jacobusse, die alweer een tijdje in Nederland woont. Volgens hem heeft Oekraïne (bijna vijftien keer zo groot als Ne derland) een enorme potentie op met name landbouwgebied door de vruchtbare grond, maar is het tot nu toe geen walhalla gebleken voor Nederlandse boeren. ,,Je loopt Het voelt als stilte voor de storm. Het kan chaotisch worden als Rusland binnenvalt - Woordvoerder van SoilCares - nog steeds - tegen enorme bu reaucratie en corruptie aan. Dat vergt heel veel tijd en daar moet je tegen kunnen. Daarnaast is het niet mogelijk voor buitenlanders om grond te kopen, je kunt alleen huren. Aan de andere kant, als je van pionieren houdt, kun je je ei kwijt. Wij zijn uiteindelijk terug- gekomen om onze jonge kinderen in Nederland naar school te laten gaan, maar misschien dat ik over vijftien jaar terugkeer. Ik hou van de ruimte in dat land.'' Hoeveel Nederlanders er exact in Oekraïne wonen en werken is volgens het ministerie van Buiten landse Zaken niet bekend, aange zien het niet verplicht is je te laten registreren. Tot nu is er vanuit de Nederlandse regering geen advies gekomen om Oekraïne te verlaten. Zo'n 250 Nederlandse bedrijven doen in ieder geval zaken met het land dat in 1991 onafhankelijk werd. Het gaat voornamelijk om ondernemingen in de logistiek, voedings- en landbouwsector. Een van die bedrijven is SoilCares uit Wageningen. Het bedrijf is zes G Oekraïne heeft veel poten tie op het gebied van land bouw, zegt een Nederlander die er woonde, maar er is veel bureaucratie en corruptie. jaar actief in het land en onder steunt boeren met een scanner die informatie geeft over de vrucht baarheid van het land. Een woord voerder geeft aan vooral bang te zijn voor wegblokkades in het enorme land. ,,Wij hebben contac ten in het hele land en het voelt als stilte voor de storm. In praktische zin hebben we nog nergens last van, maar het kan chaotisch wor den als Rusland binnenvalt. Laten we hopen dat het niet gebeurt.'' Drama Willem Schrama, bestuurslid van de Stichting Holland-Oekraïne meldt dat de precaire situatie zijn club er niet van weerhoudt bin nenkort weer met een groot trans port vol hulpgoederen voor scho len en ziekenhuizen naar de stad Cherson (ten noorden van de Krim) te rijden. ,,Dat doen we al 27 jaar en er moeten wel hele gekke dingen gebeuren als we niet die 3000 kilometer richting Cher- son afleggen. De geschiedenis van Oekraïne zit vol drama, de bevol king weet wat lijden is. Die hele toestand aan de grens met Rus land kan de meesten gestolen wor den, dat interesseert ze geen biet. Vergeet niet dat heel wat Oekraï- ners iets belangrijkers aan hun hoofd hebben: zorgen dat ze elke dag voldoende te eten hebben. Het is eigenlijk niet te geloven dat zo'n vruchtbaar en in potentie rijk land de zaken door corruptie en de na sleep van het Sovjetregime nog steeds niet goed op de rit heeft. Wel of geen Russen aan de poort, de armoede blijft hardnekkig. Dat is het grootste probleem.'' ACTIE GELDIG T/M 31 JANUARI 2022 Q MAAND DEAL Profiteer nu en overnacht extra voordelig bij Fletcher Hotels Geniet van een weekend aan zee, een midweek op de Veluwe of ontdek een gezellige stad. Optioneel: 50% korting op een High Tea t.w.v. €49,- of een High Wine t.w.v. €59,- voor 2 personen Keuze uit 100+ unieke 3- of 4-sterren Fletcher Hotels in NL Maximaal 8 vouchers per persoon, te verzilveren t/m 31 december 2022 Profiteer nu op pzc.nl/fletcher of koop direct DINSDAG 25 JANUARI 2022 PC 'Die toestand aan de grens interesseert ze geen biet' FOTO GETTY IMAGES *Voor een verblijf in een 4-sterren hoteL geldt een toeslag van €5 p.p.p.n. en voor een weekendverblijf (vrijdagen/ of zaterdagnacht) geldt een toeslag van €10 p.p.p.n. 50% KORTING OP EEN HIGH TEA OF HIGH WINE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10