Kabinet is voor bestrijding van coronacrisis 8 Man uit cel steelt auto Om de coronacrisis te bestrijden kwamen 25 'opperburgemeesters' wekelijks bijeen in het Veiligheidsberaad. Voor het eerst vertellen ze hoe die discussies verliepen. Vandaag vergaderen ze weer. Anne Frank Fonds niet te spreken over 'commercieel' onderzoek naar verraad Het onderzoek naar het verraad van Anne Frank deugt van geen kanten, zegt de directeur van het in Zwitserland gevestigde Anne Frank Fonds. ,,Op bijna elke pagina staan feitelijke on juistheden." Onderzoekers stellen in het vorige week ver schenen boek dat Anne waar schijnlijk is verraden door de Joodse notaris Arnold van den Bergh. ,,We hadden gehoopt op serieus en op feiten gebaseerd onder zoek", aldus een teleurgestelde fondsvoorzitter John D. Golds mith. Volgens hem is er geen wetenschappelijk bewijs geleverd in het 'commerciële onderzoek'. Eerder hadden historici al twijfels geuit over het onderzoek. Goldsmith vindt het storend dat blijft han gen dat 'een Jood door een Jood is verraden'. Het doet hem den ken aan 'een complottheorie'. Het Anne Frank Fonds beheert de rechten van haar dagboek en gebruikt de inkomsten voor on derwijsprojecten. De directeur van de Nederlandse Anne Frank Stichting noemde het onder zoek 'goed en zorgvuldig', maar vond nader onderzoek nodig. Overleg taliban buiten Afghanistan Hermans niet blij met rol Sahla Creativiteit naar elders 'Crisis nog niet voorbij' Voor Hubert Bruls is de coronapande- mie een balanceer -act die al bijna twee jaar duurt. De voorzitter van het Veiligheidsberaad is een van de gezichten geworden van de coronacrisis. Niet burgemees ter Femke Halsema van Amsterdam of Ahmed Aboutaleb van Rotterdam ontwikkelde zich tot 's lands belang rijkste burgemeester in coronatijd, maar Bruls uit het gemoedelijke Nijmegen. ,,Er is vrij veel tijd gegaan naar di recte crisisbestrijding. Het is nu tijd om adem te halen en vooruit te kij ken'', zegt Bruls terugkijkend op de rol van het Veiligheidsberaad in bijna twee jaar coronacrisis. De CDA'er, die al bijna tien jaar burgemeester van Nijmegen is, ging de afgelopen twee jaar geen onderwerp uit de weg: de 1,5 metermaatregel, wel of geen mondkapjesplicht en het slecht door dachte juichverbod. Het is voor het eerst dat Bruls en drie andere burgemeesters een in kijkje geven in de discussies binnen het Veiligheidsberaad. Uit inter views blijkt dat die samenwerking allesbehalve soepel van de grond kwam. Leden van het Veiligheidsbe- raad vochten een richtingenstrijd uit en de vergaderingen verzandden regelmatig in discussies over details. En hoewel ze geleidelijk hun invloed op het landelijke beleid vergrootten, liepen ze ook steeds vaker op tegen de beperkingen van een overlegclub die van oorsprong crisisbeheersing als taak heeft. Het Veiligheidsberaad bestaat uit de voorzitters van de 25 veiligheids regio's, meestal de burgemeester van de grootste stad in de betreffende re gio. Voorheen vergaderden zij alleen over de voorbereiding op rampen, of de cao's van de brandweer en politie. Maar door de Wet publieke gezond heidszorg, waarin staat dat bestrij ding van infectieziekten zoals corona Zeker bij een crisis is het heel pijnlijk als een burger ziet dat we met elkaar aan het ruziën zijn. Want zo lijkt dat dan een taak voor de veiligheidsregio's is, had het beraad in maart 2020 ineens een belangrijke taak in het bestrijden van de coronacrisis. Meteen kreeg het overlegorgaan een belangrijke rol toegedicht door journalisten, ondernemers en bur gers. Maar was het daar wel op voor bereid? Burgemeesters worden voortdurend getraind ter voorberei ding op rampen en crises. Maar een 'normale' ramp, zoals een grote brand of overstroming, treft hooguit een paar veiligheidsregio's. De coronacrisis trof ze allemaal tegelijk. De overlegclub moest duidelijk wennen aan de invloed die zij in het begin van de coronacrisis ineens kreeg. De samenwerking kwam moeilijk op gang: iedere veiligheids regio had zijn eigen dynamiek. Aan tafel zaten de voorzitters van verste delijkte regio's en plattelandsgebie den, maar ook van toeristische trek pleisters en gebieden waar vooral ge woond wordt, tot steden met veel studenten en gemeenten met veel ouderen. Door al die regionale ver schillen verspreidde het virus zich ongelijk en werden de noodzaak voor en de gevolgen van de maatregelen anders gevoeld. In de zomer van 2020 liepen de be- smettingscijfers in de twee grootste MAANDAG 24 JANUARI 2022 GO GENÈVE LISSABON De Franse avonturier Jean-Jacques Savin is omgekomen in een poging om in zijn eentje de Atlantische Oceaan over te roeien. De Portugese kustwacht heeft de 75-jarige Savin za terdag dood aangetroffen in de kajuit van zijn roeiboot. foto afp OSLO Een delegatie van de taliban is in de Noorse hoofdstad Oslo begonnen met driedaagse be sprekingen met Afghaanse or ganisaties en vertegenwoordi gers van westerse landen. Het is voor het eerst sinds de fun damentalisten de macht in Afghanistan in augustus over namen dat een officiële afvaar diging uit Kaboel Europa bezoekt. De 15-koppige dele gatie bestaat uitsluitend uit mannen en staat onder leiding van minister van Buitenlandse Zaken Amir Khan Muttaqi. DEN HAAG VVD-fractievoorzitter Sophie Hermans voelt zich 'ongemak kelijk' bij de rol die Soumaya Sahla, veroordeeld voor verbo den wapenbezit en lidmaat schap van een terroristische organisatie, speelt binnen haar partij. Sahla behoorde tot de Hofstadgroep. Inmiddels zet zij zich in om radicalisering tegen te gaan en is zij als tafelvoor zitter actief binnen de VVD. De rol van Sahla leidde afgelopen week tot verhitte discussies in het debat over de regeringsverklaring. HILVERSUM Amsterdam blijft de belangrijkste cluster voor de creatieve indus trie, zoals de kun sten, cultureel erfgoed, media, entertainment en creatieve zakelijke dienstverlening. Maar de grootste banengroei in de sector heeft plaats in Rotter dam, Utrecht en Den Haag. LEEUWARDEN Een 29-jarige man uit Leeuwarden die zaterdag net was vrijgelaten door de politie, die hem had ingerekend voor verstoring van de openbare orde, is direct weer de fout ingegaan. De politie kwam hem die och tend opnieuw op het spoor nadat hij met een gestolen auto uit de bocht was gevlogen. WARSCHAU Hulpverleners uit Polen waarschu wen dat de mi grantencrisis aan de Belarussische grens nog niet voorbij is. Monika Matus van Border Group meldde gisteren dat 345 migranten in het grensgebied in de eerste drie weken van januari om hu manitaire hulp hebben gevraagd. Burgemeesters zien met lede ogen invloed op crisis afnemen Irene van den Berg en Daan Marselis - Hubert Bruls, voorzitter Veiligheidsberaad Hubert Bruls is een bekende Nederlander geworden. foto anp Geen uitgang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8