van pandemie: problemen in de zorg nemen af Rechtszaak: vergoed schade uit WOII in 5 We moeten nog éven doorbijten, stellen longarts Leon van den Toorn en internist Robin Peeters van het Erasmus MC. Na deze omikronpiek ziet de toekomst er volgens beide specialisten een stuk zonniger uit. e van I gen. Het lijkt erop dat we de komende tijd helemaal geen grote problemen op de inten sive care gaan zien. Maar de gewone ver- pleegafdelingen, huisartsen en de wijkzorg gaan het druk krijgen.'' Dat kan alsnog leiden tot een 'zorginfarct', voorspellen de artsen. ,,90 procent van de mensen die inhaalzorg nodig heeft, wacht op een plek op de verpleegafdeling; niet op een ic-bed. De verpleegafdeling is het kruis punt van het ziekenhuis. Als die vol is, raakt alles verstopt. Dat zag je vorig jaar in Enge land, toen de ambulances hun patiënten niet kwijt konden. Dat kwam doordat de ver- pleegafdelingen vol lagen.'' De komende weken worden cruciaal, me nen de artsen. ,,Dit gaat geen piek meer wor den die drie maanden duurt'', zegt Van den Toorn. ,,Maar tussen de oplopende besmet tingen en meer ziekenhuisopnames zit een flinke vertraging. De afgelopen weken raak ten vooral jongeren besmet. Het duurt een flink aantal weken voor de ouderen, die ver volgens besmet raken, in het ziekenhuis ko men.'' Piek De grote vraag is hoe groot die piek nog wordt. Want terwijl de boostergraad onder jongeren achterblijft, hebben bijna negen op de tien 60-plussers inmiddels een oppep- prik gehad. Daar komt bij dat de omikronva- riant - die nu 95 procent van alle besmettin gen veroorzaakt - duidelijk minder ziek maakt. Spanje treft daarom inmiddels voor- bereidingen om corona te behandelen als gewone griep. De Amerikaanse topviroloog Anthony Fauci sprak vorige week zijn hoop uit dat omikron het einde inluidt van de pandemie. Op de nieuwe fase moet ook Nederland zich volgens de artsen gaan voorbereiden. Ook zij verwachten dat corona langzaam uitdooft tot een 'gewone' griep, met nog een aantal golven die steeds iets minder heftig zijn. ,,We moeten voorkomen dat bij elke golf het land weer op slot moet en gewone patiënten de dupe zijn'', zegt Peeters. Hij pleit ervoor om in elke regio één of twee grote ziekenhuizen aan te wijzen die snel kunnen opschalen als er een toename is van coronapatiënten. Zo nodig met hulp van personeel uit andere ziekenhuizen. ,,Zo hoeft niet overal de zorg te worden stilge legd.'' Aparte ziekenhuizen inrichten die zich louter richten op coronazorg, zoals wel Voor mensen met een aandoening en ouderen is ook komende jaren een booster nodig im is bepleit, is volgens de internist niet effi ciënt. ,,Mensen die door corona in het zie kenhuis belanden, kampen meestal ook met andere aandoeningen waardoor hun im muunsysteem is verzwakt. In zo'n corona ziekenhuis moeten dus juist alle specialis men aanwezig zijn.'' Over gespecialiseerde coronaziekenhui zen wordt al lang gesproken. Toch is er, twee jaar na het begin van de pandemie, nog niets geregeld. Is dat vanwege financiële belangen - weggestuurde patiënten leveren een zie kenhuis (en de medisch specialisten die veelal in zelfstandige maatschappen wer ken) niets op? Dat is absoluut niet aan de orde, bezweert Peeters, die de Vaccinatie Twijfel Telefoon oprichtte en zich met man en macht inzette om de vaccinatiekloof in de samenleving te dichten. ,,Ziekenhuizen en specialisten hebben deze pandemie laten zien dat we het niet voor het geld doen. We doen ons uiterste best om mensen uit het ziekenhuis te houden.'' Vaccineren is én blijft daartoe het tover woord, volgens de specialisten. Peeters: ,,Voor ouderen en mensen met een onder liggende aandoening zal ook komende jaren waarschijnlijk een booster nodig zijn.'' Ook de diverse coronamedicijnen die in ontwikkeling zijn, bieden volgens Van den Toorn hoop. ,,We komen van ver. Aan het begin van de pandemie wisten we niets. Alle beetjes helpen, maar dé wonderpil zie ik nog niet. Vaccineren blijft voorlopig echt oplos sing nummer één, twee en drie.'' De zaak is aangespannen door vijf tien individuele eisers en de stich ting Japanse Ereschulden. De over levenden en nabestaanden vroegen de Nederlandse overheid en de Ja panse ambassade in Den Haag de afgelopen decennia tevergeefs om compensatie voor materiële en geestelijke schade. De voorzitter van de stichting doet vandaag zijn verhaal in de rechtszaal. ,,De Nederlandse staat heeft onze rechten op schadever goeding weggecontracteerd'', zegt Jan van Wagtendonk (83) misnoegd tegen deze krant. Hij doelt op het vredesverdrag met Japan, in 1951. ,,Daarin is afgesproken dat Neder landse slachtoffers van oorlogsmis daden tijdens de Japanse bezetting in Nederlands-Indië geen schade claims bij Japan zouden indienen. Doordat Nederland die verant woordelijkheid voor schadevergoe ding niet overnam, iets wat de Ver enigde Staten bijvoorbeeld wél de den, konden mensen zoals wij ner gens terecht.'' Alles kwijt Hij woonde als kind op Java en ver loor zijn vader, grootvader en jon gere broer door toedoen van de Ja panners. Na de ontberingen in een Jappenkamp te hebben overleefd, werden zijn moeder en hij gerepa trieerd naar Nederland. ,,Wij waren alles kwijt'', blikt Van Wagtendonk terug. Hij is een van de in totaal zo'n 350.000 Nederlandse slachtoffers van Japanse oorlogsmisdaden van wie er volgens hem nog zo'n 20.000 tot 50.000 leven. ,,De rechter kan de staat zeggen: ga rond de tafel zitten voor een soort schikking. Kom met een redelijk voorstel.'' Veel aanhoudingen bij coronabetoging in Europese wijk Brussel De Brusselse politie heeft bij een grote betoging tegen de corona maatregelen gisteren in Brussel zeker zeventig mensen aangehou den omdat 'ze in het bezit waren van of gegooid hebben met projec tielen, voor weerspannigheid en beschadigingen van de openbare weg', aldus een politiewoordvoer der. Al voor het begin van de mars werden zes mensen opgepakt. Meerdere agenten en burgers raak ten gewond bij de rellen. In totaal werden drie politiemensen en twaalf demonstranten overge bracht naar het ziekenhuis. Nie mand verkeerde in levensgevaar. GO MAANDAG 24 JANUARI 2022 'We zitten op een kantelpunt' Marcia Nieuwenhuis en Annemieke van Dongen Rotterdam - Robin Peeters, internist Bijna tachtig jaar na de Japanse bezetting van Nederlands-Indië begint vandaag in Den Haag een rechtszaak over vergoeding van de oorlogsschade die Nederlan ders destijds opliepen. Caspar Naber Den Haag BRUSSEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5