Virologen zouden het eens zijn: horeca en cultuur open onder 'zware voorwaarden' n ft Topspecialisten optimistisch over verloop ifl 4 CORONA Het kabinet neemt morgen een be sluit over het jongste OMT-advies. Tegen de achtergrond van protes ten uit de horeca en cultuur, dus de druk is groot. Ook de virologen zouden het nu eens zijn, bevestigen bronnen: versoepelen zou moeten kunnen. Toch mag van een jubelstem ming nog geen sprake zijn: het zou alleen kunnen mits er behoorlijk wat voorwaarden worden gesteld. Een greep uit de mogelijkheden le vert deze opties op: reserveringen, vaste zitplaatsen, het gebruik van mondmaskers, een beperkt aantal bezoekers en het gebruik van co ronatoegangsbewijzen. En dan ook, waarschuwt een ingewijde: mis schien wel een combinatie van al die restricties. Uitzonderingen Als het kabinet besluit om de sa menleving helemaal te heropenen tot 20.00 uur, dan komen we in de zelfde situatie als enkele weken vo rig jaar. Maar ook de 'eindtijd' van 20.00 uur is nog zeker niet in steen gebeiteld. Mogelijk worden er uit zonderingen gemaakt voor publiek bij profsportwedstrijden, of voor theatervoorstellingen. Daarbij ligt ook 22.00 uur als 'sluitingstijd' op tafel. Bioscopen en theaters riepen het kabinet zaterdag alvast op er- :1|| voor te zorgen dat zij langer open mogen blijven, omdat zij in de avonduren de meeste omzet draaien. Nachthoreca De nachthoreca heropenen, zoals discotheken, lijkt nog wel een brug te ver. Het thuiswerkadvies blijft voorlopig ook van kracht. Aan de quarantaineregels voor scholen wordt waarschijnlijk wel gesleu teld. Nu nog moeten complete klas sen in quarantaine bij drie of meer infecties binnen een week. Dat aan tal wordt wellicht opgeschroefd, zodat kinderen niet zo snel naar huis worden gestuurd. Er heerst geen juichstemming, maar er zijn lichtpuntjes aan het einde van de tunnel voor deze variant De deskundigen van het OMT zijn wel positiefgestemd, nu de mildere omikronvariant ruimte lijkt te bie den. Een ingewijde zei vrijdag al: ,,Er heerst geen juich- stemming, maar er zijn lichtpuntjes aan het einde van de tunnel voor deze vari ant.'' Er was afgelopen weekend wel een recordaantal nieuwe besmet tingen: gisteren kwamen er 65.000 bij, zaterdag 46.000. Vanwege het grote aantal testen en besmettin gen is er ook nog een achterstand in de registratie van 48.000 positieve tests over de afgelopen zes dagen. Ër-m 1 et contrast is groot, op de twaalfde verdieping van het Erasmus MC. In december was het op de Covid-afdeling nog een komen en gaan van patiën ten die naar adem snakkend werden binnengebracht of zo snel verslechterden dat ze door moesten naar de ic. Nu is het rustig. Een deel van de bedden is leeg. En dat terwijl het aantal coronabe smettingen sinds eind december is geëxplo deerd. Ziekenhuizen zien de effecten van de boostercampagne, de mildere omikronvari- ant en de lockdown, zegt longarts Leon van den Toorn van het Erasmus MC, tevens voorzitter van de landelijke beroepsvereni ging van longartsen. ,,We krijgen minder patiënten, mensen zijn minder ziek en ze kunnen sneller weer naar huis.'' Was de ge middelde ligduur tijdens de vorige corona- golf nog zeven a acht dagen, nu is dat nog maar de helft. Sinds de boostercampagne op stoom kwam, stroomt vooral de ic snel leeg. Landelijk zijn tussen begin december en halfjanuari slechts negen geboosterde co ronapatiënten op de intensive care beland, bleek woensdag uit RIVM-cijfers. Een groot contrast met de 1187 ongevaccineerde co ronapatiënten die in dezelfde periode wer den opgenomen op de ic. De roep uit de maatschappij klinkt dan ook steeds luider: versoepelen! Horeca-on- dernemers, de cultuursector, voetbalclubs: ze zijn de beperkingen meer dan zat. Enge land besloot om zo'n beetje alle corona maatregelen vanaf donderdag op te heffen. Waar wachten we nog op? Van den Toorn en zijn collega Robin Pee ters, voorzitter van de beroepsvereniging van internisten, stellen dat we nog iets lan ger geduld moeten hebben. ,,Ja, de omikron- variant is milder, maar veel besmettelijker. In andere landen zien we daardoor toch enorm hoge aantallen ziekenhuisopnames'', verklaart Peeters. Van den Toorn: ,,In februari kunnen zie kenhuizen volgens het pessimistische scenario nog steeds te maken krijgen met meer dan vijfduizend opgenomen coronapa tiënten. Dat is meer dan we ooit gehad heb ben. Dan zeg ik toch: laten we nu nog even voorzichtig zijn en niet alle maatregelen te gelijk loslaten. We zitten nu op een kantel- punt. We gaan een andere pandemie krij- We krijgen minder patiënten, mensen zijn minder ziek en kunnen sneller naar huis MAANDAG 24 JANUARI 2022 GO Alles in de samenleving - ook de horeca en de cultuursector - open tot 20.00 uur. Het zou kun nen, adviseerden de deskundi gen van het OMT dit weekeinde aan het kabinet. Maar, waar schuwen ingewijden, dat gaat dan wel gepaard met 'veel en zware voorwaarden'. Tobias den Hartog Den Haag - Ingewijde Internist Robin Peeters (l) en longarts Leon van den Toorn. FOTO MARCO DE SWART O De horeca wil niets liever dan de deuren openen. foto anp - Leon van den Toorn, longarts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4