Weer geen optocht in Sas van Gent Bij deze Zeeuws-Vlaamse restaurants stel je zelf je Valentijnsmenu samen Ook dorpsraad is voor weren toeristen uit woonwijk c Komend carnaval Betekoppen We moeten oppassen dat we geen spookdorp worden 4 Ook de carnavals optocht in Sas van Gent gaat dit jaar niet door. Dat laten de Betekoppen weten op hun Facebookpagina. De stichting hoopt wel kleinschalige activi teiten te kunnen organiseren. Eerder werden Hulst en Aardenburg al afgeblazen. De Betekoppen laten weten dat de gemeente Terneuzen hen vrijdag heeft verteld dat grootschalige car navalsactiviteiten niet kunnen doorgaan. De optocht, kinderop tocht en het ophalen van de Prins vallen in het water. 'Het carnaval zoals we het kennen, kan ook dit jaar helaas weer niet doorgaan'. Betekop Marcel Vinke vindt het uiteraard jammer dat de optocht opnieuw is afgeblazen, maar is ook realistisch. ,,Het is niet anders. We hebben lange tijd de hoop gehad dat het door kon gaan, maar het kan gewoon niet." De hoop is nu geves tigd op kleinschalige activiteiten. Wat die precies inhouden en wat er mogelijk is, hangt af van de corona maatregelen die op dat moment gelden. Organisatie is lastig, omdat de nieuwe coronaregels soms pas een dag van tevoren bekend wor den gemaakt. ,,Een van de activitei- ten is het rondbrengen van fruit manden naar zieken", zegt Vinke. De Betekoppen roepen alle Sasse- naren op met ideeën te komen hoe carnaval toch gevierd kan worden. ,,Over twee weken praten we met de gemeente verder welke kleine dingen we kunnen doen." Vorig jaar had de carnavalsstichting een radioprogramma tijdens carna val. Dat was een groot succes, maar krijgt geen vervolg. ,,Daar zit een lange voorbereidingstijd aan vast. Je moet bijvoorbeeld een FM-fre- quentie regelen", verklaart Vinke. De stichting broedt nog op een plan om de carnavalsoptocht moge lijk te verschuiven. ,,We peilen de belangstelling onder de wagenbou wers. Zodra we daar meer over we ten, kijken we verder." Mocht de stoet verplaatst worden, zal hij waarschijnlijk in de zomer plaats vinden. ,,We willen de optocht dan koppelen aan ons 66-jarig jubi leum. Daar hebben we dit jaar meerdere activiteiten rond." Voor het derde jaar Carnavalsbolwerk Sas van Gent moet het voor het derde jaar op rij zonder optocht doen. In 2020 zorgde een storm voor afgelasting. De stoet werd verplaatst naar 14 maart, maar ging alsnog niet door omdat de eerste coronagolf door Nederland trok. Het virus zorgt ook voor de afgelasting van de optoch ten in 2021 en 2022. Eerder maakten de carnavals stichtingen in Hulst en Aardenburg bekend dat er geen optochten zijn in het laatste weekend van febru ari. Zowel AHC De Vossen als de Nachtuuln denken eraan de stoet te verplaatsen naar de zomer. Van daag komen de Zeeuwse gemeen ten naar buiten met meer informa tie over het komende carnaval. Zeeuws-Vlaamse restaurants slaan de handen ineen voor twee dinerroutes. Op 13 en 27 februari kan iedereen op culinair avontuur in de regio tijdens het Valentijndiner on Tour en de Peuzel Polonaise. De restaurants beleven zware tijden door de coro namaatregelen. Waar ze tijdens de vorige lockdown mas saal afhaalmenu's aanboden, ge beurt dat nu veel minder omdat er weinig vraag naar is. Maar stil zitten? Dat zien restaurateurs ook niet zitten. En daarom hebben ze iets nieuws bedacht: het Valen tijndiner on Tour en de Peuzel Polonaise. Brasserie Celeste in Zuid- zande, Amuse in Breskens, Lafay ette in Biervliet, De Molenhoek in Hoek, 't Oude Raedhuis in Westdorpe, Theetuin Bij ons Tuus in Koewacht, In den Vlaem- schen Pot in Philippine, Bistro in den Koning in Waterland kerkje, 't Stremijn in Sas van Gent en Eetcafé 't Karrewiel in Vogel waarde hebben hun medewer king toegezegd. Zij deden al eer der mee aan take-awayacties en daar is de samenwerking uit ont staan. Ritje door de streek Het is de bedoeling dat deelne mers tijdens de tours in de auto, camper of op de motor stappen voor een ritje door de streek. Bij de verschillende restaurants kun je gerechten ophalen, om zo een compleet menu samen te stellen. Aan beide edities doen zes of ze ven restaurants mee. Het Valen tijndiner on Tour is op zondag 13 februari, de Peuzel Polonaise op carnavalszondag 27 februari. Deelname kost 49,95 euro per persoon. Twee vliegen De organisatie slaat twee vliegen in één klap: een smakelijke dag voor de deelnemers en een steun tje in de rug voor ondernemers. Aanmelden kan tot een week voor aanvang via valentijndiner- ontour@gmail.com. Hans Geurtsen, voorzitter van de dorpsraad Renesse, las vorige week met verbazing het artikel over het tegengaan van illegale toeristische verhuur in Renesse. Tot ongenoe gen van een aantal huiseigenaren wil de gemeente verbieden dat tweede woningen in de wijk rondom de Scholderlaan toeristisch verhuurd worden. Zij vroegen zich af welk probleem de gemeente daarmee nu eigenlijk denkt op te lossen. Geurtsen wil namens de dorpsraad dolgraag antwoord ge ven op die vraag. Voorzieningen ,,We lossen hiermee het probleem van de leegloop op. Al langere tijd zijn we in samenspraak met de ge meente bezig het gebied van de be schermde kern groter te maken. Het aantal inwoners loopt terug en het is moeilijker om de nodige voorzieningen in stand te houden." Geurtsen benadrukt dat de dorps raad er zeker niet op uit is om recre- atiebedrijven in de wielen te rijden. ,,Want we bestaan er tenslotte ook van. Maar we moeten oppassen dat we geen spookdorp worden. Buiten het seizoen om moet je zorgen dat je minimale voorzieningen in stand kunt houden." Hij vindt het 'nogal stoer' van mensen die hier een paar weken per jaar verblijven om zo tegen het be leid van leer te trekken. In zijn ogen is de gemeente al heel coulant met de overgangsregeling. ,,Kijk, die wijk heeft altijd een dubbele func tie gehad. Maar je moet geen woon wijken opdelen in permanente en deeltijd bewoning. Dat haalt de co herentie uit het dorp. Mensen die hier niet wonen en alleen maar af en toe in het weekend en de vakan tie komen, weten niet wat er in het dorp speelt en voegen niets toe aan de gemeenschap. Ze nemen geen deel aan het verenigingsleven en brengen hun eigen boodschappen van thuis mee. Dat geeft allemaal niet, maar daar hebben we dus re gels voor." Dat het bestemmingsplan ram melt, klopt volgens Geurtsen ook niet. ,,De gemeente heeft hier vol gens mij goed naar gekeken." Het verweer dat de verhuur nodig is om hun woning te kunnen onderhou den, doet Geurtsen af als onzin. ,,Omdat die huiseigenaren de on derhoudskosten van hun woning niet kunnen betalen, moet de ge meenschap zich maar aanpassen? Het alternatief voor toeristische verhuur zijn dan de vakantiepar ken, ja. Dit hoort gewoon niet in zo'n woonwijk. Wij hebben eens per maand overleg met politie. Het aantal meldingen bij hen van over last is echt toegenomen. Dat kan niet de bedoeling zijn." MAANDAG 24 JANUARI 2022 VL TERNEUZEN Bob Maes Sas van Gent - Bob Maes RENESSE Ook de dorpsraad van Renesse is groot voorstander van het te gengaan van de illegale verhuur van tweede woningen in het dorp. Dat is nodig om het dorp leefbaar te houden. Daarnaast ligt er een plan om tachtig wo ningen voor permanente bewo ning te bouwen. - Hans Geurtsen, voorzitter dorpsraad Renesse Chef Juriën Paridaen van bistro In den Koning in Waterlandkerkje. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49