c Ook dorpsraad Renesse wil geen toeristen in tweede woningen r 'Schaf leeftijdsgrens stembureauleden af' 5 "m/ Ook de dorpsraad van Renesse is groot voorstander van het tegengaan van de illegale verhuur van tweede woningen in het dorp. Dat is nodig om het dorp leefbaar te houden. Daarnaast ligt er een plan om tachtig woningen voor permanente bewoning te bouwen. Hans Geurtsen, voorzitter van de dorpsraad Renesse, las vorige week met verbazing het artikel over het tegengaan van illegale toeristische verhuur in Renesse. Tot ongenoe gen van een aantal huiseigenaren wil de gemeente verbieden dat tweede woningen in de wijk rondom de Scholderlaan toeristisch verhuurd worden. Zij vroegen zich af welk probleem de gemeente daarmee nu eigenlijk denkt op te lossen. Geurtsen wil namens de dorpsraad dolgraag antwoord ge ven op die vraag. Voorzieningen ,,We lossen hiermee het probleem van de leegloop op. Al langere tijd zijn we in samenspraak met de ge meente bezig het gebied van de be schermde kern groter te maken. Het aantal inwoners loopt terug en het is moeilijker om de nodige voorzieningen in stand te houden." Geurtsen benadrukt dat de dorps raad er zeker niet op uit is om recre- atiebedrijven in de wielen te rijden. ,,Want we bestaan er tenslotte ook van. Maar we moeten oppassen dat we geen spookdorp worden. Buiten het seizoen om moet je zorgen dat j e minimale voorzieningen in stand kunt houden." Hij vindt het 'nogal stoer' van mensen die hier een paar weken per jaar verblijven om zo tegen het be leid van leer te trekken. In zijn ogen is de gemeente al heel coulant met de overgangsregeling. ,,Kijk, die wijk heeft altijd een dubbele func tie gehad. Maar je moet geen woon- wijken opdelen in permanente en deeltijd bewoning. Dat haalt de co herentie uit het dorp. Mensen die hier niet wonen en alleen maar af en toe in het weekend en de vakan tie komen, weten niet wat er in het dorp speelt en voegen niets toe aan de gemeenschap. Ze nemen geen deel aan het verenigingsleven en brengen hun eigen boodschappen van thuis mee. Dat geeft allemaal niet, maar daar hebben we dus re gels voor." Dat het bestemmingsplan ram melt, klopt volgens Geurtsen ook niet. ,,De gemeente heeft hier vol gens mij goed naar gekeken." Het verweer dat de verhuur nodig is om hun woning te kunnen onderhou- den, doet Geurtsen af als onzin. ,,Omdat die huiseigenaren de on derhoudskosten van hun woning niet kunnen betalen, moet de ge meenschap zich maar aanpassen? Het alternatief voor toeristische verhuur zijn dan de vakantiepar ken, ja. Dit hoort gewoon niet in Toeristische verhuur hoort niet in een woonwijk zo'n woonwijk. Wij hebben eens per maand overleg met politie. Het aantal meldingen bij hen van over last is echt toegenomen. Dat kan niet de bedoeling zijn." Aanpak woningnood De dorpsraad van Renesse heeft er veel voor over om de kern leefbaar te houden. Zo is er ondertussen achter de schermen gewerkt aan een plan voor de bouw van tachtig woningen, volledig volgens de ei sen wat betreft stikstofregels. Want de woningnood voor permanente woningen is hoog. Geurtsen: ,,Het is wel typisch dat LSD afgelopen week naar buiten kwam met belof tes voor de bouw van 39 woningen in Renesse. Ondertussen houdt de coalitie namelijk al langere tijd ons plan voor de bouw van tachtig wo ningen tegen, omdat er vanuit de provincie bepaald is dat er maxi maal tien gebouwd mogen wor den." Geurtsen hoopt dat er oprechte aandacht komt voor de behoeften op het gebied van wonen. ,,We heb ben onderzoek gedaan en hier in Renesse hebben we echt starters- woningen nodig waar goede regels voor komen, zodat ze betaalbaar blijven. Zierikzee volbouwen heeft geen zin, daar trek je de kernen mee leeg. Houd het hier leefbaar, zodat de voorzieningen zoals een school open kunnen blijven." Kapelle is, net als veel andere ge meenten, hard op zoek naar stem bureauleden. Gemeentebelang (GB) constateert dat mensen van 70 jaar en ouder daarvoor worden ge weigerd. Vanwege het verhoogde risico in verband met corona. ,,Wij begrijpen heel goed dat dit vanuit de beste intenties wordt ge daan", laat GB weten. ,,Toch zouden wij willen vragen om deze maatre gel te heroverwegen. Want hoe an- ders kan dit opgevat worden dan leeftijdsdiscriminatie?" GB wijst erop dat er meer risico groepen zijn als het om corona gaat. ,,Waarom kiest u er wel voor om 70+ uit te sluiten, maar niet mensen met een BMI van 25+ toch ook een serieuze risicofactor? Of mensen met onderliggend lijden?", is de vraag die GB dinsdag zal stellen aan het college. De conclusie van GB is dat het erg selectief is om 70+ uit te sluiten. ,,En daarnaast komt het erg betutte lend over. Mensen in deze leeftijds groep zijn best in staat om zelf een afweging te maken." GB stelt voor om slechts een ad vies te geven aan alle risicogroepen om zich niet aan te melden als lid van een stembureau. ,,Maar de be slissing daarvoor moeten we leggen waar deze hoort: bij onze inwoners zelf." Bij de gemeenteraadsverkiezin gen van 16 maart 2022 zijn extra veel stembureauleden nodig. Vanwege corona is er nog steeds een tij delijke wet van kracht die bepaalt dat ie dere gemeente ook op 14 en 15 maart een aantal stemlokalen open moet stellen. En dan moet er ook nog eens overal een vierde lid aanwezig zijn om toe te zien op de extra maatre gelen. SD MAANDAG 24 JANUARI 2022 Verhuur in wijk ongewenst Mariska Den Hartog Renesse Voorzitter van de dorpsraad Hans Geurtsen wil dorp leefbaar houden door toeristen uit woonwijk te weren. foto ramon de ceuninck van capelle - Hans Geurtsen, voorzitter dorpsraad Renesse KAPELLE De maximumleeftijd van 70 jaar voor stembureauleden is een vorm van discriminatie, zegt Ge meentebelang in Kapelle. De partij wil dat die maximumleef tijd wordt afgeschaft. - Willem Adriaansens Iedereen kan tijdens verkiezingen stembureaulid worden, behalve als je 70 jaar of ouder bent. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 46