Vos weet: winnen in Hoogerheide is meestal ook goed zijn op het WK De Jong, Snel, Bosker en Conijn kunnen juichen 9 Nederlandse titels Mors was vaak onbegrepen. Een buitenbeentje. Als shorttrackster stond ze lang op eenzame hoogte, op de langebaan was ze daarna dan weer de vreemde eend in de bijt. De nieuwkomer die er plots met de startplekken en titels vandoor ging. Velen vonden toen dat ze de finitief naar de langebaan moest overstappen. Zelf dacht ze: laat mij doen waar mijn hart ligt. Wat niet hielp is dat ze na haar olympische titel op de 1500 meter zei dat ze liever goud in het short track had gehad. De uitspraak kwam haar op kritiek te staan. Ze leek ondankbaar. Dat was ze niet, maar ze dacht aan de lange weg in het shorttrack die niet tot het ge droomde succes had geleid, terwijl het 'uitstapje' wél lukte. Het zit er wel. Maar er zit zoveel onrust in het hoofd dat het niet meer lukt In aanloop naar de Winterspelen van Sotsji overleed haar vader. De langebaan-fan van het gezin. Ze schoof haar emoties aan de kant, trainde keihard door én won. Daarna kwam de rekening. Het seizoen daarop was ze 'overrea ched'. Zo waren er meer tegensla gen in haar carrière. Het niet plaat- sen op de 1500 meter voor de Winterspelen van 2018, waar door ze haar titel niet kon ver dedigen. En, nadat het goud in Zuid-Korea op de 1000 meter wél was gelukt, een kniebles sure die haar langdurig langs de kant hield. Het revalideren was zo pittig dat ze toen al aan stop pen dacht. Maar ze ging door. Wilde naar Peking, om voor de derde keer op rij olympisch kampioen te worden. Afgelopen herfst zag ze het fysiek gezien weer zitten. De knie was er stukken beter aan toe, vertelde Ter Mors. Ze kon trainingen weer afmaken, zat lekkerder in haar vel. Maar haar zus overleed. Haar thuissi tuatie, die al complex was, kwam aan de oppervlakte. Overlijden Na het overlijden van haar zus is ze, vertelt ze bij de NOS, in een standje 'hard trainen en doen alsof er niets aan de hand is' gegaan. ,,Dat heeft me gaan deweg toch weer ingehaald. En dat is ook een van de redenen waarom ik dit jaar niet hard schaats. Het zit er wel. Maar er zit zoveel onrust in het hoofd dat het niet meer lukt." Na het mislopen van de tic kets op het OKT viel het grote doel weg: de Winterspelen. En zonder doel doofde ook het vuur. Een eerlijke en open ana lyse volgde, kenmerkend voor Ter Mors. De vraag hoe lang het wel niet gele den is dat ze met zo'n goed gevoel naar het WK afreist, countert Mari anne Vos in Hoogerheide met een gevat antwoord: ,,Een halfjaar gele den." Toen was ze in Leuven im mers dicht bij haar vierde wereldti tel, maar dan wel op de weg. Het toont vooral aan hoe scherp Vos is, nu het hoofddoel van haar seizoen met rasse schreden nadert. De 34-jarige Brabantse voegt er ook nog fijntjes aan toe dat het voor haar gevoel ook weer niet zó lang geleden is dat ze in topvorm naar het WK veldrijden gaat. Dat was in 2017, toen in het Luxemburgse Bie- les materiaalpech (geblokkeerde ketting) haar in de slotronde van de achtste wereldtitel afhield. Dat jaar won ze een week eerder ook al de afsluitende wereldbekermanche in Hoogerheide. Zoals ook haar voor gaande triomfen op de door Adrie van der Poel georganiseerde veldrit op de Brabantse Wal, steeds wer den gevolgd door het veroveren van de regenboogtrui. De kans dat dat nu weer gaat ge beuren, is sinds gisteren weer een stuk groter geworden. Beseft ook ti telverdedigster Lucinda Brand. De 32-jarige Dordtse is dit seizoen heer en meester in het veld, maar heeft nu geen antwoord op de aanval van Vos in de slotronde. Net zoals haar dat eerder overkwam in de wereld bekercross van Rucphen en het NK, drie weken later op hetzelfde par koers. ,,Je kunt in elk geval zeggen dat Marianne daarna niet slechter is gaan rijden", zegt Brand met gevoel voor understatement. ,,Ze laat zien dat ze er weer helemaal staat. Voor mij staat ze bovenaan het lijstj e van gevaarlijke concurrenten." Ervaren als ze is, weet Vos keurig het midden te houden tussen eufo rie en realisme. ,,Natuurlijk reis je na zo'n overwinning met een goed gevoel af naar Amerika, maar het blijft een cross. Ik heb gezien hoe sterk Lucinda vandaag was. Giste- Voor mij staat Marianne bovenaan het lijstje van gevaarlijke concurrenten ren heeft ze ook al gereden (winst in Hamme, waar Vos niet aan de start stond, red.). Als ze volgende week een schepje frisser is, zal ik mijn handen vol hebben aan haar." In Hoogerheide laat de Brabantse in elk geval zien dat omgekeerd het zelfde geldt. In een snelle race wacht Vos geduldig het moment af waarop ze haar slag kan slaan. ,,Ik had al snel door dat het lastig weg- komen was vandaag. Zo waren we vooraan aan elkaar gewaagd. Dan moet je scherp zijn en het moment zoeken waarop je er in de finale al les in gooit om weg te rijden. Dat heb ik ook gedaan." Gokken Wie verwacht dat Vos in het groepje met Brand, Fem van Empel, Puck Pieterse en Blanka Vas mikt op de eindsprint, komt bedrogen uit. ,,Gokken op de sprint blijfteen gok", weet de kopvrouw van Jum- bo-Visma. ,,Je weet nooit wat er ge beurt in de laatste bocht of op het schuine kantje daarvoor. Ik wilde dat allemaal niet riskeren als er een kans was om toch nog weg te komen." Dat moment komt halverwege de laatste ronde. Vos zet hard aan en stuift linea recta door naar de fi nish. Of ze ook op weg is naar haar achtste wereldtitel, blijft de vraag. Eén ding is wel duidelijk: aan de voorbereiding zal het niet liggen. ,,Die begon in feite vorige winter al", zegt Vos. ,,We hebben toen conclusies getrokken over de inde ling van het cross-seizoen. Daarom zijn we deze winter iets eerder be gonnen in het veld. En dat ook nog eens met een goede vorm." Feuz de beste in Kitzbühel 1 jjj L, p Meulensteen is even bondscoach Smet loopt limiet voor WK GO MAANDAG 24 JANUARI 2022 In een weekeinde waarin slechts vier Peking-gan gers van start gin gen, leek een van hen, routinier Ireen Wüst, lange tijd een goede kans te maken op de nationale sprinttitel. Maar in de beslis sende rit op de 1000 meter tegen Michelle de Jong hinderde Wüst haar snel gestarte Reggeborgh- ploeggenote en werd gediskwalifi ceerd. De titel ging op die manier naar De Jong, die eerst be duusd en daarna pas blij reageerde. De twee namen el kaar niets kwalijk, gezien de knuffel al op het ijs. Voor De Jong was het haar eerste na tionale sprinttitel. Zij volgt Jutta Leerdam op, die kort voor het toer nooi had afgezegd. Het NK bleek niet alleen het laatste evenement voor Jorien ter Mors, maar ook voor Lotte van Beek. De 30-jarige Zwolse sluit een lange carrière af waarin ze met de ploeg achtervolging goud won op de Spelen van 2014 en zilver in 2018. In Sotsji pakte ze ook individueel brons op de 1500 meter. Bij de mannen was er op de sprint ook een primeur met de winst van Tij- men Snel. Hij bleef Janno Botman overtuigend voor. Kjeld Nuis haakte met een blessure aan het boven been af, Dai Dai N'tab sloeg ook de tweede dag over, na een flinke val partij op zaterdag. Bij het allround- toernooi gingen de titels naar Marcel Bosker en Merel Conijn. Bosker stak zijn vinger hoog de lucht in na een gecontro leerde 10.000 me ter. Hij gaat met een goed gevoel naar Peking. En Conijn, reserve bij de Spelen na haar goede optreden op het OKT, lachte breeduit nadat ze de aanval van Joy Beune had afge slagen. Wüst feliciteert De Jong. foto scs Een eenzame toeschouwer klapt voor de winnende Marianne Vos als ze de streep in Hoogerheide passeert. foto anp - Ter Mors Eén week voor het WK in Ame rika hijgt Marianne Vos harder dan ooit in de nek van titelverde digster Lucinda Brand. Bij de wereldbeker in Hoogerheide had alvast niemand een antwoord op haar aanval in de slotronde. Ad Pertijs Hoogerheide - Lucinda Brand SKIËN Beat Feuz heeft de beroemde Hahnen- kammrennen gewon nen. Het was al de derde keer in de loop baan van de Zwitser dat hij de afdaling om de wereldbeker in het Oostenrijkse Kitz- bühel won. Met 140 kilometer per uur dook Feuz het laatste stuk van de beruchte Streif af en klokte de beste tijd van 1.56,68. Dave Ryding boekte op zaterdag de eerste Britse wereldbeker zege op de slalom. VOETBAL René Meulensteen heeft voorlopig de lei ding over de nationale ploeg van Australië. Meulensteen neemt de taken over van Graham Arnold, die positief heeft getest op corona. Australië speelt donderdag te gen Vietnam. ATLETIEK Hordeloper Koen Smet heeft zich ver zekerd van deelname aan de WK indoor in maart in Belgrado. De Amsterdammer liep in Manchester in een ex tra race over 60 me ter horden 7,69 se conden en dat was onder de limiet van 7,72. Smet liep eerder op dag in de reguliere finale 7,73. Liam van der Schaaf kwam vrij dagavond op het zelfde onderdeel al tot 7,72 bij een indoor- wedstrijd in Lyon. SCHAKEN Giri nadert kop in Wijk aan Zee Anish Giri doet weer helemaal mee in het toernooi van Wijk aan Zee. De Nederlander won in de achtste ronde van de Rus Andrej Esipenko en boekte zijn derde zege op rij. Giri klom naar de derde plaats met 5 punten. Giri kreeg zaterdag de winst cadeau. Daniil Doebov, die in contact was geweest met ie mand met een posi tieve coronatest, wei gerde een mondkapje te dragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41