l 'Feesten bij Johnson thuis in lockdown' Nederland smult van Nationale Pindakaasdag: 'een ode aan de pinda' c Attractie uit 1978 moet wijken voor verrassing in de Efteling 3 ANP Londen Zo zouden goede vrienden van zijn vrouw Carrie tijdens de lockdown er meermaals te gast zijn geweest, officieel om werk- redenen. Johnson ligt onder vuur door verhalen over illegale borrels op Downing Street 10. Zo zouden er op de avond voor de uitvaart van de Britse prins Philip twee fees ten zijn geweest. Ook was er tij dens de lockdowns een weke lijkse borrel voor personeel dat in de ambtswoning werkte. Johnson zou zelf regelmatig ge tuige zijn geweest van de borrels en zou zijn staf hebben aange moedigd 'stoom afte blazen'. De borrels vonden plaats in de tuin van de ambtswoning. De affaire staat bekend als 'partygate'. Eerder had Dominic Cum- mings, ex-adviseur van Johnson maar nu een van zijn scherpste critici, al de beschuldiging geuit dat ook in het appartement van Johnson - dus niet alleen op Downing Street 10 - onbevoegde partijen waren geweest. Dat wordt nu onderzocht. Tot dus verre heeft de premier aange voerd dat hij bij de meeste par tijen niet zelf aanwezig was. Dat excuus kan Johnson vermoede lijk niet opvoeren over partijen bij hem thuis. Volgens de krant The Observer komt onderzoeksleider Sue Gray binnenkort met een rapport over zo'n tien verschillende vierin gen en bijeenkomsten. Het Spookslot in de Efteling verdwijnt. Het pretpark neemt afscheid van de verouderde attractie die bezoekers steeds minder aanspreekt. Met een nieuwe attractie wil de Efteling bij de topattractieparken blijven horen. Geen Danse Macabre meer. De Efte ling gooit het Spookslot nog dit jaar tegen de vlakte. De show met de dansende geesten (a la Indische Waterlelies) in de oude kasteel ruïne moet wijken voor een geheel nieuwe, overdekte attractie. Wat dat gaat worden, wil de Efteling nog niet prijsgeven. Maar het zou gaan om een investering van 25 miljoen euro, waaronder ook de aanpak van het gebied rondom het Spookslot valt. Ter vergelijking: Max en Mo- ritz, de laatste grote attractie, kostte 15 miljoen, Symbolica 35 miljoen. Na de zomer begint de bouw. De Efteling bouwt ook een nieuw hotel in het park. Het gebouw van zeven verdiepingen, 143 kamers, een spa en twee restaurants komt naast de entree en kijkt uit op Aqua- nura en het Sprookjesbos. Over nachten moet daar vanaf2024 kun nen. Kosten: 50 miljoen euro. De enorme investering wordt ge daan na twee coronajaren, waarin verlies werd gedraaid. De Efteling wil vasthouden aan het uitbrei dingsplan, verklaart directeur Fons Jurgens, om te groeien naar 7 mil joen bezoekers in 2030. ,,We kun- nen gewoonweg niet stil blijven staan. We willen blijven meedoen met de grote spelers.'' Omgegooid De planning is door corona wel vol ledig omgegooid. De grote uitbrei ding in het oosten, naast het hui dige Eftelinghotel, stond bovenaan de wensenlijst. Maar dit nieuwe themagebied met attracties, horeca en winkelmogelijkheden werd eind 2020 al twee jaar uitgesteld. Daar komt nu nog een keer twee jaar bij. ,,We hebben nu geen geld om die grote slag te slaan. Maar stil staan is geen optie, dus kiezen we voor iets anders'', aldus Jurgens. ,,Ook een flinke investering, maar wel een noodzakelijke. Want Spookslot was, als we heel eerlijk zijn, misschien tien jaar geleden Afscheid nemen van een icoon is moeilijk. Dat doen we met pijn in het hart al niet meer van deze tijd. Maar af scheid nemen van een icoon is moeilijk. Dat doen we met pijn in het hart.'' Aantrekkingskracht Spookslot stamt uit 1978. Een tijd waarin de Efteling nog maar één miljoen bezoekers per jaar trok. ,,Toen had de attractie een enorme aantrekkingskracht, maar dat is voorbij.'' Spookslot wordt tegen woordig het slechtst gewaardeerd van alle attracties. Tot en met de zo mer zal de Danse Macabre nog te horen zijn, daarna begint de bouw van de nieuwe attractie met bijpas send themagebied dat in 2024 hele maal gereed moet zijn. ,,Hopelijk zijn we daarna wel klaar voor de grote slag'', aldus Jurgens. We zien het als nationaal erfgoed (maar dat is het officieel niet) en hebben vandaag zelfs een Nationale Pindakaasdag. Een ode aan de boter die kaas moest heten. Of Nederland gek is van pindakaas? Een hele generatie groeide op met Petje Pitamientje ('Ik vind het ge woon lekker') en met de schaatsende jongen die op een brug zit te eten - en later de Elfstedentocht wint ('Een boterham met pindakaas zeker?'). En de generatie van nu kan shoppen in 21 gespecialiseerde pindakaaswin kels. Met die winkels kwam vijf jaar geleden ook Nationale Pindakaasdag naar Nederland. Opmerkelijk voor een product dat eigenlijk nog helemaal niet zo lang in Nederland is. Pas na de Tweede We reldoorlog kwam pindakaas vanuit de Verenigde Staten naar Nederland overgewaaid. Slim De Franse broers Calvé produceerden in 1948 in Delft de eerste potten Calvé-pindakaas. Het product mocht geen pindaboter heten omdat die term gereserveerd was voor roombo ter. De rest is geschiedenis én slimme marketing: pindakaas werd in de markt gezet als een gezond product, waar kinderen goed van groeien. ,,Er zitten veel voedingsstoffen in pindakaas. Het lijkt misschien een vet product, maar het zijn goede vet ten. En er zitten veel eiwitten in'', zegt Michiel Vos, oprichter van De Pindakaaswinkel en initiatiefnemer van de Nationale Pindakaasdag. ,,We hadden al een Nationale Pan nenkoekendag, dus ik vond dat pin dakaas ook een nationale dag moest hebben. Toen zag ik dat die in Ame rika al bestond: National Peanut Butterday, elk jaar op 24 januari. Dus dat leek me voor Nederland ook een goede datum. Dit jaar is het de vijfde keer.'' „Behalve in Amerika wordt het na tuurlijk veel gegeten in Engeland. En opvallend genoeg ook in Indonesië. Je ziet nu dat het in opkomst is in Duitsland, daar is het een beetje on derdeel van de gezondheidscultus. Sporters plaatsen op Instagram dat ze het eten.'' ,,Dat verschilt een beetje per regio. In het zuiden van Nederland gaan ze wat vaker voor zoet: pindakaas met karamel-zeezout. In het noorden en Den Haag is bijvoorbeeld chilipeper/ citroengras wat populairder." ,,We plaatsen vandaag pindakaas even op een voetstuk. Omdat het gezond is, omdat noten een duurzame voe dingsstof zijn en omdat pindakaas ge woon heel erg lekker is. Voor mij is vandaag een ode aan de pinda.'' GO MAANDAG 24 JANUARI 2022 Het rapport over het onder zoek naar de illegale borrels tijdens de lockdown in de ambtswoning van de Britse premier Boris Johnson zal ook onthullingen bevatten over feestjes in zijn eigen appartement, meldt de krant The Sunday Times. Sprookje is uit voor Spookslot Merel van Beers Kaatsheuvel - Fons Jurgens, directeur Efteling Het Spookslot is verouderd. Links directeur Fons Jurgens. FOTO'S EFTELING, ROEL VAN DER AA AMSTERDAM FOTO JEAN-PIERRE JANS Waarom had Nederland behoefte aan een Nationale Pindakaasdag? Zijn er nog meer landen waar ze dol zijn op pindaboter, wat het in feite is? Decennialang was de keus in Nederland vooral tussen gewone pindakaas en pindakaas met stukjes noot. De Pindakaaswinkel heeft veel verschillende smaken. Wat is popu lair? Wat vieren we vandaag eigenlijk? - Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3