Ook ik erger me aan de strikte bouwregels Driekwart van de raadsleden wil door Sommige politici gaan al dertig jaar mee 2022 2 COLUMN Marleen Blommaert Voorlopig werken we nog thuis en dus probeer ik in het weekend af en toe iemand te zien in vlees en bloed. Daarnaast heb ik de binnenkant van mijn ei gen huis inmiddels ook wel gezien. Dus neem ik zaterdag de auto, rijd door de tun nel en ga op bezoek bij een goede vriend. We hebben elkaar lang niet gezien en de be groeting is dan ook allerhartelijkst. We gaan zitten in zijn aangenaam warme woonka mer. Onder de koffie uit hij zijn verontwaardi ging over het feit dat hij geen gebouwtje op een achteraf perceeltje van hem neer mag zetten. In alle eerlijkheid erger ik me ook aan de strikte bouwregels. Dus mopperen we hartstochtelijk over het, in onze ogen, onnozele beleid. Stel dat ik een seniorenwo ning wil neerzetten in mijn tuin: dat is ver boden. Tegelijkertijd is er een woningtekort. ,,Ja jouw schuld, jij woont scheef, veel te groot", zegt hij. meerdere gezinnen te huisvesten. Een beetje projectont wikkelaar zou hier makkelijk tien, wat zeg ik, twintig hui een senio- zen op 'ruime' ka vels kwijt kunnen. renwoning Er zijn nieuwbouw- wil neer- wijken in steden als tten in Eindhoven met een- ze en gezinswoningen mijn tuin: dat waarbij je op speur tocht moet naar de is verboden tuin. Veel heel hoge huizen met een boel inhoud op een heel klein oppervlak en een randje tegels als tuin. Peperduur zijn ze bo vendien. Stel dat ik Zo gezegd in deze krant De meeste Zeeuwse raadsleden zijn de politiek nog niet beu. Driekwart is beschikbaar voor een nieuwe periode, na de verkiezingen van 16 maart. Op de kandidatenlijsten, die alle partijen volgende week moeten in leveren, staan veel vertrouwde na men. Van de 281 raadsleden die de Zeeuwse gemeenten tellen, zijn er 210 terug te vinden op een verkies bare plaats. De rest heeft aangegeven het wel welletjes te vinden. Vooral bij GroenLinks en D66 duiken daar door veel debutanten hoog op de lijst op. Bij SGP zwaaien de minste raadsleden af. Reimerswaal De vernieuwing is het grootst op Schouwen-Duiveland, waar negen van de 23 raadsleden er een punt achter willen zetten. Ook in Ter- neuzen zijn het er relatief veel. In Reimerswaal lijkt, als de kiezers hetzelfde stemmen als vier jaar ge leden, het minst te veranderen. Daar hebben twee van de negen tien raadsleden laten weten dat ze stoppen. Een deel van de Zeeuwse vertrek kers kiest ervoor om niet meer op de kandidatenlijst te staan, waar door een terugkeer de komende ja ren ook niet mogelijk is. Maar het grootste deel doet als 'lijstduwer' mee. Bij voldoende voorkeursstem men kunnen ze eventueel alsnog aanspraak maken op een zetel. 32 jaar in de raad Bij de raadsleden die (waarschijn lijk) niet meer terugkeren, zijn di verse oudgedienden. Onder hen het langstzittende lid van Zeeland: Ad Maris (Christenunie, Veere). Hij heeft 32 jaar in de raad gezeten. Henk Geluk (SGP, Tholen) heeft er 29 jaar op zitten. Afgelopen week maakte ook Piet Kraan (LPM, Mid- delburg) bekend dat hij er, na 25 jaar, mee stopt. De meeste politieke veteranen willen door. Dat geldt bijvoorbeeld voor Arnold Scheppers (lijsttrekker nieuwe partij Sluis Lokaal), die alles bij elkaar al drie decennia in de raad zit. Ook Sjaak Quaak (overgestapt naar Sluis Lokaal), Marien West- strate (Leefbaar Reimerswaal) en Jos van Eck (HulstPlus) hebben er al meer dan 25 jaar op zitten. Meer doorstroming Toch is de doorstroming in de ge meentepolitiek groter dan het lijkt. Van de huidige raadsleden zijn er ruim veertig de afgelopen vier jaar tussentijds aangetreden. Zij vervin gen partijgenoten die bijvoorbeeld ziek werden, verhuisden of er ge woon geen zin meer in hadden. Opvallend is ook dat er nogal eens van partij wordt gewisseld. Bijna tien procent is nu voor een andere partij kandidaat dan vier jaar geleden. Dat komt deels door afsplitsingen. Ook stapten mensen individueel over. Zo haalde de Lo kale Partij Vlissingen de raadsleden Coen van Dalen (Christenunie) en Josephine Elliott (D66) binnen. Kwart wethouders stopt Precies een kwart van de Zeeuwse wethouders - twaalf van de 48 - heeft ook aangekondigd na de ver kiezingen te stoppen. Onder hen Diana van Damme (PvdA, Hulst), Adri Totté (CDA, Hulst) en Chris Dekker (SGP, Middelburg), die al een kwart eeuw actief zijn in de lo kale politiek (eerst raadslid, later wethouder). Ook Carla Doorn (LPM, Middel burg), Anja Slenter (CDA, Noord-Beveland), Pim Schenke laars (NBB, Noord-Beveland), Dirk Verburg (Leefbaar Reimerswaal), Peter Ploegaert (CDA, Sluis), Rian de Feijter (Onafhankelijk West, Sluis), Sem Stroosnijder (SP, Vlis- singen), Els Verhage (GroenLinks, Vlissingen) en Rens Reijnierse (50Plus, Vlissingen) keren niet te rug. De afgelopen vier jaar vertrok ken ook al veertien wethouders tussentijds. Vier van hen zijn nu weer kandidaat. Onder de wethouders die verder willen, is Jon Herselman (VVD, Ka- pelle). Hij zit al 24 jaar op zijn post en is daarmee een van de drie langstzittende wethouders van het land. Toos Henk &A<3 VAM X>B PINDAKAAS Forse schade bij woningbrand Een uitslaande brand heeft za terdagmiddag forse schade aan gericht in een woning aan de Po pulierenstraat in Goes. De brand brak rond één uur uit op de zolderverdieping, door nog onbekende oorzaak. De be woners konden zich op tijd in veiligheid brengen. De brand weer bestreed de brand met on der meer een ladderwagen. De vlammen waren al snel gro tendeels gedoofd. De brandweer was daarna nog geruime tijd op bezig om kleine brandhaarden op te sporen. het aantal woningen dan weer door de over heden begrensd. Daar is over nagedacht. Een krimpregio waar mensen uit verdwijnen, kent al snel een overschot aan huizen. Prij zen dalen dan en dat is zielig. Voor wie? Het is zielig voor de huizenbezitter en/of -verko per. Dus wat gebeurt hier nu? Iemand koopt hier een huis, speculeert op de prijsstijgin gen en harkt zo in een paar maanden 100.000 euro binnen. Of iemand koopt vijf huizen en verhuurt die voor schandalige be dragen. Of iemand koopt een huis bij een gedwongen verkoop, knapt het op en ver huurt het via Airbnb voor honderd euro per nacht. werkt, zeggen sommigen. Een markt zou het echter pas zijn als we de hoe veelheid huizen niet kunstmatig zouden begrenzen. Nu is het vooral het uitsluiten van dege nen die willen starten met wo nen. En die vertrekken uitein delijk dan gewoon weer naar Eindhoven of waar dan ook natuurlijk. De tuin is inderdaad groot genoeg om MAANDAG 24 JANUARI 2022 GO WEG BIJ HOEK ,,Ik stop al ze ven jaar mijn ziel en zalig heid in de club, maar dit doet pijn" - Voorzitter Art van der Staal stopt na botsing met sponsor SPORT10 MYSTERY FREEDOM ,,De software op mijn laptop, mijn draaitafel, dat zijn mijn in strumenten. Met een key board maak ik beats en een baslijn" - Thirsa Minnaard heeft een muzieklabel ZEELAND6 Rolf Bosboom Vlissingen CDA Borsele zaterdag op campagne in Oudelande, met (vlnr) raadslid Margriet Koeleman, kandidaat Anne van de Swaluw, lijst trekker Marga van de Plasse en raadslid Mitchel Vermeulen. foto jo- HAN VAN DER HEIJDEN Paul Kusters EN HET AMtSERE &ELES helaas pintsakaas Internet: toosenhenk.nl GOES Hier is de ruimte vaak eindeloos, maar is Dat is nou eenmaal hoe de markt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2