Drunenaar heeft verzameling van meer dan600.000bidprentjes 8 Jan de Haan heeft een huis propvol bidprentjes. Meer dan 600.000 heeft-ie er inmiddels, met tal van bijzondere exemplaren: van koning Boudewijn tot president Kennedy. niet naar zijn bidprentjes. Dus? ,,Ze komen allemaal goed terecht, hoor. Een soort archief wil ze graag heb ben. Dat is voor mij de drijfveer om door te gaan. Anders was ik er al lang mee gestopt." Dolle Dinsdag In de avonduren haalt de oud-werk nemer van scheepsschroevenfabri- kant Lips ook plezier uit zijn hobby. ,,Zit ik tussen mijn kasten bid prentjes lezen. Van sommige moet ik nog altijd slikken. Lees dit maar eens." Op de voorkant van het zwart witte kaartje staan zes gezichten van blozende jonge mannen, aan de ach terkant lees je dat ze zijn overleden op 5 september 1944, Dolle Dinsdag. Verzetsmensen in Budel, opgepakt door de Duitsers. De tekst vertelt dat ze zijn gemarteld en op gruwelijke wijze vermoord. Jan heeft meer uitzonderlijke de votieprentjes. Van president Ken nedy, van de Queen Mum, de moeder van koningin Elisabeth. En van ko ning Boudewijn en koningin Fabiola. ,,Die prentjes kon je op het gemeen tehuis ophalen. Ik ben ervoor naar 's Avonds zit ik tussen mijn kasten bidprentjes te lezen. Van sommige moet ik nog altijd slikken Turnhout gereden." Soms komt de verzamelaar vreemde post tegen. Prenten van Frank de Boer en Louis van Gaal, per soonlijk ondertekend. Ze liggen op een tafeltje. Bijzonder toch? Niet voor Jan, die ook honderden hanen in huis heeft staan. ,,Die prenten moet ik nog in de prullenbak flikkeren." Kenne lijk heeft hij niks met levende voet ballers. Schijnheilig gedoe Er is wel een evolutie gaande in het wereldje van de doden. ,,Er komen minder bidprentjes. Het katholieke geloof - bidprentjes vind je niet bij protestanten - is grotendeels afge zworen. Jongere generaties hebben niks met die prentjes. Nabestaanden willen kennelijk liever geen dan een opgesmukt verhaal vertellen. Geen schijnheilig gedoe. Dat is te prijzen. Maar ja, dat levert mij minder op. Dus moet ik het meer van de rouw kaarten hebben. Daar heb ik er nu al zo'n vijftigduizend van." Bidprentjes, rouw- en geboorte- kaarten afgeven kan aan de Schubert- straat 24 in Drunen. tigduizend prentjes wilde hebben. Anders gingen ze naar het oudpapier. Kun je niet maken, dus heb ik giste ren dat spul opgehaald. Weet je wat het is: je hebt er wat mee te doen, die verzameling heeft me mooi door die coronatijd gesleept." Jan, die sinds zes jaar weduwnaar is, heeft kinderen. Die talen helemaal Drunen Op een dag zal ook Jan de Haan sterven. Zoals goed gebruik is in ka tholieke kringen - het geloof dat Jan van zijn ouders meekreeg - zal zijn bidprentje een markeerpunt zijn dat het tijdige voor het eeuwige is verwisseld. Dat prentje zal maar weinig tekst bevat ten, zegt de 80-jarige inwoner van Drunen. ,,Mijn naam, geboorte- en sterfdata. Hooguit een gedichtje, meer niet. Het wordt zeker geen per soonlijk verhaal." Dat mag in het geval van De Haan met recht opmerkelijk worden ge noemd, want een half leven lang ver zamelt de geboren Baardwijker bid prentjes, rouw- en geboortekaarten. Hij heeft er ongeveer 600.000, alfa betisch gerangschikt in ouderwetse ijzeren bakken - en bijna allemaal ge lezen. Grote delen in het binnenste van zijn rijtjeshuis zijn ermee over spoeld: het heeft wat weg van een mausoleum van overledenen op pa pier. „Bidprentjes, zo heb ik door de ja ren ontdekt, vertellen bij lange na niet de waarheid", zegt Jan. ,,Je kent toch het spreekwoord over de doden niets dan goeds? Dat zie je dus terug in die teksten. Er is geen wanklank in te bespeuren, alsof het allemaal heili gen waren. Daarom houd ik het voor mijn praatje heel sober, er moet geen onzin instaan." Hele dagen spendeert Jan aan zijn hobby. Immers, Magere Hein zorgt altijd voor klandizie. ,,Ik ben altijd aan het sorteren, want elke week kleppert die brievenbus wel een paar keer. Liggen er weer tientallen van die kaarten en prentjes. Ze kennen me onderhand." Nu ligt er een giga klus: in Ooster hout is een verzamelaar ermee ge stopt. ,,Ze belde me, of ik haar veer- MAANDAG 24 JANUARI 2022 PM Jan de Haan heeft voor elke dode een plekje in de kast Koningin moeder EhSftbdh Boues Lyon Tttaioti KQWJXUJ*! VW«0t jUSBAlfHÖiïïMS" KOU. PeOÖG EHWNW Jan de Haan met bidprentjes van JFK Fabiola en prinses Di ana. FOTO'S MARC BOLSIUS - Jan de Haan, verzamelaar Jan de Haan heeft verschillende prentjes van John F. Kennedy, die hem door andere verzamelaars zijn toegestuurd of die hij heeft verkregen door te ruilen. Daaronder een halve dollar met de beeltenis van Kennedy. Kees Klijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 28