Nieuw Philadelphiahuis is bijna klaar 5 c Bij het Repair Café krijgen ze driekwart van de spullen weer aan de praat Meer dan driekwart van de kapotte koffiezetapparaten, stofzuigers, platenspelers en laptops krijgen de vrijwilligers van Repair Café Middelburg weer aan de praat. René Hoonhorst Middelburg el Houmes uit Arne- muiden gebruikt de Nespresso-machine nauwelijks. ,,De cup- jes zijn vooral makke lijk als we met de caravan weg zijn. Voor de rest wordt het apparaat niet vaak aangezet." Dat het ding binnen een paar jaar al dienst wei gert, roept meer ergernis dan ver bazing op. ,,Ik dacht al dat som mige fabrikanten hun spullen niet al te goed uitrusten, zodat je wordt gedwongen een nieuw apparaat aan te schaffen. Maar ik ga toch eerst maar eens kijken of de repa rateurs van het café er wat aan kunnen doen. Die hebben mijn stoomstrijkijzer ook weer op gang geholpen." Niet weggooien; eerst kijken of een probleem met eenvoudige in grepen, is op te lossen, is het de vies van Houmes én van het Re pair Café, bevestigt Bert Huige. „Mevrouw heeft gelijk, wij denken ook dat sommige fabri kanten expres waren leveren die niet al te lang meegaan. Gelukkig wordt er door de Europese Unie aan een wet gewerkt om dat te be strijden. Het is zonde om een ap paraat direct weg te gooien. In de meeste gevallen, is door wat olie, smeermiddel of vervanging van een goedkoop onderdeel het appa raat weer te gebruiken." Het Repair Café Middelburg krijgt de laatste twee jaar meer spullen ter reparatie aangeboden dan voorheen. Huige denkt dat het onder meer aan corona ligt. ,,Men- sen zijn meer thuis en stofzuigen vaker. Ook halen ze oude radio's, platenspelers en cassettedecks van zolder. Als die apparaten er dan nog goed uitzien, maar geen of slecht geluid vinden, willen ze graag weten of er nog wat van te maken is", weten Pieter De Bruijn en Huige. Corona levert dus meer aanbod op, maar zorgt er tegelijkertijd voor dat het café is gesloten. Niet dat het Repair Café als horecaves- tiging wordt gezien, maar de Kruitmolen waarin het het is ge vestigd, is wel een horeca- en sporthal die de deuren dicht moet houden. Vorig jaar haalden vrij willigers te maken spullen maan den aan de deur op. Daar ging toch wel heel veel tijd in zitten. Repara teurs en herstellers zijn dan ook blij dat ze tijdelijk in de vestiging van City Seeds in de Meanderlaan zetelen. Xbox voor games en films Tientallen mensen komen kapotte spullen brengen. Tania Goude- zeune en Ans Huige zorgen ervoor dat alle coronaregels worden ge- Het is zonde om een apparaat direct weg te gooien - Bert Huige, Repair Café respecteerd en houden in de gaten dat de klanten afstand houden. Ria Visser overhandigt een historisch uitziend stereo-apparaat aan Pie ter de Bruijn. Het afspeelapparaat kan nog geen veertig jaar zijn, want er is ook een cd-speler in verwerkt. ,,Die doet het prima, maar de platenspeler bovenop scheidt er telkens na een paar nummers mee uit. Het apparaat vonden we na de dood van mijn schoonvader nog in de verpakking in de kast. Mijn dochter Marin vindt het een mooi ding, dus het zou leuk zijn als ook de platenspe ler weer perfect werkt." Ook de twaalfjarige Kees de Heer hoopt dat een oud apparaat weer tot leven is te wekken. Een Xbox is voor veel jongeren passé, maar Kees vindt het prachtig om op te gamen. ,,En om films mee af te spelen", vult pa De Heer aan. Zeker weten, doet Bert Huige het zaterdagmid dag nog niet, maar hij heeft goede hoop dat de spullen van Kees en Ria aan de praat zijn te krijgen. Hij vreest echter voor de 'Clooney-cupjes' van Nel. ,,Er is een printplaatje stuk, dat we niet meer kunnen bestellen. Heel mis schien vinden we er nog een in ap paraten die we bewaren voor on derdelen." OOST-SOUBURG De bewoners van het Vlissingse zorghuis Westerhof moeten nog een maandje geduld hebben. In de tweede helft van februari verhuizen ze naar Oost-Sou burg. Het nieuwe Philadelphiahuis aan de Kromwegesingel is bijna klaar. Het tussen de geluidswal langs de A58 en een historische 3,5 eeuw oude boerderij liggende pand wordt in de loop van komende week opgeleverd. Daarna zullen nog wel wat onvolkomenheden moeten worden weggewerkt, ver wacht directeur Marco van der Wel van woningbouwcorporatie Zeeuwland. Maar vanaf half febru- ari huurt Philadelphia het gebouw met 36 appartementen voor men sen met een verstandelijke beper king. Behalve alle bewoners van Westerhof kunnen een aantal nieuwe cliënten in het Souburgse zorghuis terecht. Ontspanningspleintje In het zorghuis worden vier woon groepen voor ouderen onderge bracht. Alle bewoners hebben een eigen kamer en elke groep bezit een eigen woonkamer. De boerderij, Hof Kromwege, is straks het do mein voor personeel, administratie en vergaderingen. In de glazen aan bouw aan de hofstede vinden veel bewoners straks dagbesteding. De monumentale boom tussen boerderij en zorghuis is gespaard en onder zijn takken ligt een knus pleintje, waar bewoners, begelei ders en bezoekers kunnen verpo zen. Ontspanning is ook te vinden in de tuin naast het zorghuis. Het duurt nog even voor de tuin de lust hof is die de leiding van Westerhof voor ogen heeft. Wandelpaden en plantvakken liggen klaar. Maar er moeten nog een aantal bomen wor den geplant. En er zullen ook nog wat jaren over heen gaan voor al die bomen vrucht dragen; de hofis dan deels pluktuin. - René Hoonhorst Het zorghuis met 36 appartementen (links) staat vlak bij het nieuwe dagbestedingsgebouw met veel glas en de historische hof stede (rechts achter de boom) die dient als onderkomen voor admi nistratie en personeel. foto lex de meester Vrijwilliger Pieter de Bruijn van het Repair Café pakt een oud, maar zelden gebruikt stereo-apparaat met cd- en platenspeler aan van Ria Visser (links). De pick-up weigert dienst. foto lex de meester WA MAANDAG 24 JANUARI 2022 Niet te snel weggooien hoor N

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25