Noorderslag: sterke zang en Popprijs voor Di-rect Ti 17 DE SHOW ZO'N BREED PUBLIEK TREKT ,,Toen Jochen en ik begonnen in 2013, keken we goed naar A bit of Fry Laurie van Stephen Fry en Hugh Lau rie. Die serie werd in de jaren 90 bij de VPRO uitgezonden en ik was groot fan. Zij hadden altijd van die korte stukjes tussendoor; een of twee zinnen uit zogenaamde straatinter views met een politieagent of een huisvrouw. Dat is een briljante vorm om vaart te creëren.'' ,,Ik hou van een normaal begin, dat ontspoort in absurdisme. Weet je hoe Bruce Lee vroeger met vechtstokjes vocht? Die dingen heten nunchakus en die heb ik van winterpeen ge maakt; een briljant dodelijk wapen waarmee je ook nog eens door de vei ligheidspoortjes komt.'' ,,Altijd. In één van de scènes speel ik bijvoorbeeld zo'n pretentieuze regis seur zoals in het programma De vloer op, die van die hele ingewikkelde aanwijzingen geeft aan acteurs. Bas Hoeflaak, die personages altijd vreemder weet te maken, zei vooraf: 'Iedere keer als je zo'n aanwijzing aan acteurs geeft, moet je even aan je kont krabben'. Dat pakte geweldig uit.'' ,,Zeker, wij hebben sowieso de af spraak dat je per seizoen één vrijkaart krijgt voor een sketch die sowieso de uitzending haalt. Ik leurde vier sei zoenen lang met een stuk van twee zoenende ninja's in een boom. Straatjongens scholden hen uit voor 'flikkerninja's'. Ik weet trouwens niet of we dat nu nog zouden spelen vanwege dat woord.'' ,,Leo Alkemade speelt een volkszan ger tijdens een schnabbel. Wanneer hij zijn grote hit wil aankondigen, kan de technicus de band niet vin den. 'Zet 'm er maar in' roept Leo steeds opnieuw. 'Toe maar!' Dat 'toe maar' gaat niet meer uit mijn hoofd. Tijdens mijn vakantie in Gent stond ik met bagage te wachten bij een ho tellift. De andere mensen moesten dus even op mij wachten toen ik in stapte en - vlak voordat-ie weer ver trok - zei ik opeens: toe maar. Ziek, dat dat rotzinnetje van Leo Alkemade uit mijn bek kwam.'' Een liveoptreden voor een volle Ooster poort in Groningen zat er niet in voor de win naar van de 35ste Popprijs. Di-rect deed het met een vooraf opgenomen mini- concert. Dat de feestelijke omlijsting ontbrak - vorig jaar werd de onderschei ding midden in de pande- mie helemaal niet toege kend - zal de Haagse roc kers niet hebben gedeerd. De band is sinds een paar jaar eindelijk waar hij wil zijn: aan de top van de Ne derlandse eredivisie. Het laatste zetje kwam uitgerekend tot stand als ge volg van de coronacrisis. Eerst bleek de band met Sol dier On een heuse lock- downhit te hebben geschre ven. Met een serie inven tieve online-optredens vanaf fraaie locaties als de Scheveningse Pier bewees Di-rect daarbij dat een livestreamshow meer kan zijn dan een slap aftreksel van echte concerten. De band werd behalve voor zijn onlinecreativiteit ook beloond voor zijn door zettingsvermogen. Hoewel de groepsleden van het eer ste uur, Bas van Wagenin- gen, Spike van Zoest en Ja mie Westland, nog niet eens 40 zijn, is Di-rect op weg naar zijn 25-jarig jubi leum. Dat Di-rect zover is geko men is te danken aan een ij zeren geloof in eigen kun- nen - dat overeind bleef toen het voorbestaan van de groep ernstig werd bedreigd als gevolg van het opstap pen van zanger Tim Akker man. Met de via een tv-pro- gramma gevonden Marcel Veenendaal begon Di-rect opnieuw met een rauwer, minder poppy geluid. De formatie moest knokken, leek tussen de wal van het festivalcircuit en het schip van de hitparades te belan den, maar is inmiddels in staat op eigen kracht Ahoy te vullen. Noorderslag wist zijn functie als staalkaart van de Nederlandse popmuziek C De ironie en zelfs parodie zijn terug in de Nederlandse popmuziek knap te vervullen. De voor naamste conclusie na een kleine vier uur zappen tus sen de drie online zalen: de nederpop kan zich verheu gen in een ongekend sterke generatie Nederlandstalige zangeressen. Bente, Froukje, S10 en Meau overtuigen al- lemaal met liedjes die soms dicht tegen een traditioneel luisterlied aan liggen, maar door gedoseerde beats en synths naar de moderne tijd worden getrokken. Verder opvallend: de iro nie en zelfs parodie zijn te rug in de Nederlandse pop muziek. Sophie Straat com bineert haar act met scherp maatschappelijk commen taar (zoals in haar laatste loot Wat is het kut om agent te zijn, een polderversie van Fleetwood Macs Every where over politiegeweld), maar er is ook veel onbe kommerd vermaak. Van het Haagse Goldband bijvoorbeeld, mannen met vlassnorretjes, matjes in de nek en lederen broekpak- ken die niet terugschrikken voor een heuse boyband ballade met de titel Kinder wens. Of de rasechte novelty acts Bob uit Zuid (Beastie Boysachtige hiphop over de geneugten van karpervis sen) of Nonchelange, dat absurdistische eightiesrap serveert. Ze maakten van Noor derslag een vrolijke optocht van talent, die in barre tij den de moed erin hield. - Stefan Raatgever SPECIAAL VOOR JOU Verras je geliefde met de TREATMENTS® Valentijn giftbox Profiteer nu op pzc.nl/weekdeals PC MAANDAG 24 JANUARI 2022 Hoort Sluipschutters in een be paalde comedytraditie? Wat zijn typische Goede- mondt-sketches in Sluipschutters? Verandert er inhoudelijk nog veel tijdens de opnames? Heb je er wel eens een eigen scène doorheen geduwd? Welke scène heeft de meest poten tie om een hit te worden? Sluipschutters, vandaag om 21.20 uur op NPO3 Ze werden beloond voor een rijke loopbaan én hun inventiviteit in coronatijd. De mannen van Di-rect wonnen zaterdagavond de Popprijs van festival Noorderslag, dat in zijn tweede online-editie vooral de vrouwen zag do mineren. Noorderslag Popprijs voor Di-rect. foto paul bergen <bagjeWellness.nl 0 ACTIE LOOPT T/M 30 JANUARI 2022 Incl. 50% korting op een dagje wellness! Zet je geliefde in het zonnetje op Valentijnsdag. Met dit prachtige cadeau kunnen jullie heerlijk samen relaxen! Bovendien krijg je 50% korting op een dagje wellness voor twee personen. Samen genieten, vanuit huis én binnenkort in de spa! TREATMENTS® Valentijn giftbox: alleen deze week 66% korting Inhoud pakket: body oil, foaming showergel, bed en body mist en 50% korting op een dagje wellness voor 2 pers. Beschikbaar in 4 verschillende geurlijnen Wellnessvouchers zijn geldig t/m 24 december 2022* "De vouchers zijn te verzilveren bij 8 mooiste wellnessresorts van Nederland. Bekijk de voorwaarden in onze webwinkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17